12 zile fără internet și de ce megafonul nu dorește să rezolve problemele clienților săi

O situație foarte neplăcută cu MegaFon și cum nu vor să rezolve problemele clientului

Ziua a 2-a - solicit să clarific faptul că, odată cu cererea mea, tot Internetul nu este doar conectat, ci pentru muncă. Cu aplicarea de orice, așteptați.






Am sunat în seara pentru mine, fata mi-a oferit să se conecteze la departamentul reaminti, CA se alăture. Tipul oferit pentru a curăța cache-ul, explicațiile mele, nici unul dintre celelalte servicii, cum ar fi Skype, evernouta sau WebMoney nu este conectat, tipul este încă oferit pentru a curăța cache-ul :) Ei bine curățat, cca. Rebootat la 100500 de ori modemul.

Ziua 3-5 - apelurile către sprijin, și nimic util

Ziua 6 - Am sunat, mesajul tău este închis cu o notă, totul funcționează pentru tine. Wow, dar eu sunt prost așteaptă :) Verifică că nu funcționează. Întrebare: de ce nu sunați la client și nu vă asigurați? SMS-ul ar trebui să vină, dar din anumite motive nu a venit.

Mergând la Megafon, tipul verifică și din nou pe monitor "se dovedește că" totul funcționează. Apropo un sentiment destul de neplăcut când nu crezi. Apoi, o grămadă de tot felul de întrebări, cum ar fi probabil că aveți un virus, dar poate că trebuie să schimbați dispozitivul etc. După ce am ascultat totul, am reușit să conving să introduc Simka în orice dispozitiv. Și apoi răspunsul: hmm, nu am văzut asta și nu știu ce să fac. E ciudat, dar cum ar trebui să știu. Singurul răspuns a fost să încercați să aplicați, ok, acum am dovada că nu văd acest lucru singur :)

Chem în sprijin, reînnoiți aplicația 221273858. Aștept

Ziua 7 - Chem, aștept.

Ziua 8 - Apel, răspunsul: "Cererea dvs. este închisă cu o notă funcționează". A devenit destul de trist, să aruncați modemul cu Simka și cu toate celelalte SIM-uri? De ce nu apelați clientul și nu specificați. Cu faptul că sunt client de megafon timp de 10 ani! Bine, trebuie să obținem adevărul. Fata mă conectează de 2 ori cu departamentul, la sfârșitul telefonului ia o fată, tocmai am întrebat din nou dacă am ajuns acolo. După câteva întrebări, fata va recunoaște problema! Bingo! Problema este sistematică, fată răspunde, iar în viitorul apropiat va fi rezolvată, problema se numește așa: "Pagina de întâmpinare". Fata a explicat că acest lucru se întâmplă uneori în momentul debitării banilor. Toate datele indică faptul că clientul are Internet, dar vede pagina sistemului. Cererea nr. 223366304

Astăzi este a noua zi - sun, tratamentul tău este închis, în funcție de rezultatele muncii efectuate, totul funcționează pentru tine. Ca și mai târziu, fata sa dovedit greșită și sa uitat la cererea greșită, dar am reușit deja să deschidem o nouă aplicație. Verificăm, nimic nu sa schimbat.

Imediat după tratament, apelul de la numărul 500 prețuit, bine, cred că totul, acum popryot! Megafon a decis să mă sune și să-mi ofere un serviciu, oh, cum nu la timp, băieți.







În general, este foarte neplăcut sa întâmplat, Simka folosesc pentru muncă, locuiesc vara la dacha, iau o vacanță în călătorii.
Conduce foarte brusc Megafon și încearcă prea mult să înțeleagă problema și faptul că nu a încercat să înțeleagă problema. Și, băieți, 7 zile pentru a rezolva problema, este foarte mult timp!

Băieți, am fost clientul tău de aproape 10 ani! Și ca un bun client, cu facturi lunare bune.

Alăturați-vă!

Căutați comentarii despre MegaFon? Pentru tine aici!

Site-ul nostru colectează recenzii și reclamații privind operatorul de telefonie mobilă Megafon. Abonații scriu feedback pozitiv și negativ despre companie. Dacă aveți ceva de spus, vă puteți alătura site-ului nostru și vă va lăsa impresia de Megafon.

12 zile fără internet și de ce megafonul nu dorește să rezolve problemele clienților săi
Ivanko

Tema utilizatorilor

735 cititori 774 de recenzii

12 zile fără internet și de ce megafonul nu dorește să rezolve problemele clienților săi

  • toyota733 Reclamații despre contul personale megaphone debility
  • Vitalion Recenzii de Megafon All Inclusive S
  • Anatolii Review-uri de Megafon Atragerea operatorilor
  • 12 zile fără internet și de ce megafonul nu dorește să rezolve problemele clienților săi
    AleksandrVyalyh recenzii Megafon Megafon-Hoți (pentru a scrie pe bani din contul meu), rogues (servicii conectate ilegal), mincinoșii (clientul toate drenată).
  • 12 zile fără internet și de ce megafonul nu dorește să rezolve problemele clienților săi
    DmitriySavelev Reclamații despre munca Megaphone instabilă de conexiune la Internet
  • imna Reclamații despre megafon Este imposibil să scapi de Megafon - încălcarea legii!
  • Pravo Recenzii despre Megafon Servicii plătite în mod ilegal Megafon, conectat fără cunoștința proprietarului numărului.
  • 12 zile fără internet și de ce megafonul nu dorește să rezolve problemele clienților săi
    AbdurahmanMuslimov Comentarii despre tarifele Megaphone All inclusive s
  • IrinaMalk Reclamații pe megafon Conexiune dezgustătoare Megafon Vaskelovo Len.obl. la sfârșit de săptămână și sărbători
  • LiliyaSharova Reclamații despre megafon Există bani în bilanț. dar nu pot trece.

    Ai mers la site-ul megafon-otzyvy.ru unde puteți citi comentarii cu privire la operatorul celular Megafon, precum și lăsa o plângere împotriva serviciului de informații kompanii.Vsya este situat în secțiunile relevante: Opinii ale tarifelor megafon, uslugahMegafon Recenzii, Recenzii de Internet mobil megafon Opinii despre Home Megafon Recenzii despre Megafonul de televiziune. Site-ul este neoficial și independent de Megafon. Creat pentru a colecta și discuta comentarii despre Megafon. Feedback-ul dvs. va fi foarte valoros pentru acest site și vă va ajuta pe ceilalți să facă alegerea potrivită.

    Conectați-vă la site







    Trimiteți-le prietenilor: