10 întrebări adresate creștinului

10 întrebări adresate creștinului

Roman Medyanik: "Când sunt ocupat și lucrez la modul de a sluji lui Dumnezeu, nu am timp și nici un motiv să discut sau să-mi bătut vecinul"

1. În rugăciuni cerem adesea ca Dumnezeu să ne binecuvânteze în diferite sfere ale vieții noastre. Dar rareori puteți auzi că binecuvântează pe Dumnezeu Însuși. Este meritat? Și de ce?







Desigur, merită! Cred că prima este glorificarea lui Dumnezeu, închinarea lui Dumnezeu și a doua, pentru că Biblia cere acest lucru: "Binecuvântează pe Domnul. Binecuvântați sufletul Domnului. "

2. Există vreun adevăr într-o astfel de observație critică: "Creștinii sunt singura armată din lume care își termină propria"?

Numai în cazul în care această armată se luptă împotriva ei, și nu pentru Domnul, așa cum este numit. Când sunt ocupat și lucrez la modul de a sluji lui Dumnezeu, nu am timp și nici un motiv să discut sau să-mi bat vecinul.

3. În Biblie, citim că "oricine este învins, este și rob" (2 Petru 2:19). " Ce înseamnă să fii învins de cineva dacă fiecare persoană are voință liberă?

Există diferite sfere de viață în care trebuie să câștigăm, fiecare dintre noi are propriile noastre.
Dacă nu pot scăpa de fumat, de alcool, de diferite tipuri de păcate, eu sunt învins de una dintre aceste păcate, respectiv de sclavul său.
Voința liberă este adevărată, dar există și Legea lui Dumnezeu și Sfinția Sa. Libertatea mea nu este să depind de păcat, ci de a domina, Dumnezeu ne-a creat liberi și trebuie să alegem unde și cu cine să fim.

4. Fiecare dintre noi este atât un păcătos, cât și un sfânt? Sau este adevărat că un sfânt absolut este creștin și un păcătos absolut este un necredincios?







Nu, nu există nici un astfel de lucru, el este fie un păcătos (sclav al păcatului), fie un sfânt și despărțit de păcat. Un om sfânt uneori păcătuiește și cade, cădea de șapte ori, spune Biblia, dar se ridică și continuă, nu trăiește în păcat, ci încearcă să se purifice și nu mai păcătuiește.

5. Dacă păcătuim cu toții în moduri diferite, merităm să-i învinovățim pe cineva că nu păcătuiește ca mine? Reacția la păcat, făcută de un creștin și de o persoană a necredincioșilor, trebuie să fie aceeași sau diferită?

Cu acuratețe, nu de vină, aceasta este lucrarea lui Dumnezeu și trebuie să avem grijă de noi înșine. Reacția trebuie să fie diferită, pentru că credinciosul este numit frate sau soră și aceasta este o altă conversație în care trebuie să acționați conform Scripturilor și să-i învățați pe frate sau pe soră.

Totul depinde de modul în care te uiți la el. Pentru un necredincios, el poate atinge, poate și va stimula să studieze o poveste, ci o persoană credincioasă, sub forma unei distracții bune la cinema.

7. Ce a însemnat Isus Hristos atunci când a pronunțat fraza "potrivit credinței voastre să fie pentru voi"? Este capacitatea unei persoane de a vorbi despre cine este?

Această frază din povestea asociată cu cele două orbi și întrebării Sale dacă ei cred că El le poate da înțelepciune, au răspuns da, arătând astfel credință și, în virtutea credinței lor, au avut loc vindecări.
Cred că credința unei persoane vorbește despre cine este, pentru că credința este o afacere, iar pentru muncă acolo va fi întotdeauna o persoană care își manifestă de fapt credința.

8. Puteți auzi adesea sfaturi despre a crede în tine însuți. Este corect pentru un creștin să creadă în propriile sale puteri, abilități, abilități, vise, bazându-se pe Dumnezeu?

Consiliile de acest fel sună mai ales din partea celor care nu sunt credincioși, iar persoana credincioasă trebuie să-și amintească că nu este etern și nu este omnipotent și dependent de Dumnezeu. Părerea mea este că este mai bine să sperăm pentru Domnul, iar cu El exact este mult posibil și posibil.

9. Unul dintre proverbele evreiești spune că experiența este un cuvânt pe care oamenii îl numesc greșelile. Pentru tine, experiența este ce?

Deci, puteți spune, de asemenea, dar experiența victoriilor poate fi de asemenea. Toată viața noastră, indiferent cât de mult este, este o anumită experiență. Pentru mine experiența este o cale care a fost traversată, au existat greșeli în ea, au existat înfrângeri, dar și victorii, din care am subliniat și am dezvăluit că este mai bine pentru mine și a luat anumite decizii.

Doresc binecuvântări tuturor, noi victorii și vârfuri. "Dorința de a face mai mult în Gloria lui Dumnezeu" - să fie un motivator bun pentru fiecare zi!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: