9 Surse de putere - 1, partea 25

"25 în Efeseni 3: 14-21"

Tema: "9 surse de putere necesare creșterii spirituale practice"

Scopul predicii: Să-i învățăm pe creștini de unde să găsească forța







creșterea spirituală practică.

Aceasta este a 25-a predică pe Epistola către Efeseni.

Titlul predicii: "9 surse de putere necesare creșterii spirituale practice" sau "Unde să luăm puterea pentru a aplica adevărurile în practică".

Acest pasaj poate fi văzut din două părți:

Iar partea a doua, putem studia în următoarea predică.

2. Locul rugăciunii lui Pavel (Efeseni 3: 14-21) în Epistola.

Prima sursă: cunoașterea adevărurilor Evangheliei.

Așa cum am arătat de multe ori, o mulțime de Pavel explică în această scrisoare cât de adevărată biserică biblică sau bazată pe adevăratul creștinism biblic (gl.1-3) și așa cum se practică creștinismul adevărat (gl.4-6).

În capitolele 1-3 Dumnezeu ne dezvăluie:

1. Calea către Hristos (calea spre mântuire).
2. Cum să vă asigurați că o persoană este într-adevăr salvată.
3. Bogatia pe care o persoana o primeste in momentul nasterii din nou.
4. Unitatea, care este dobândită de oameni care au venit la Hristos și au devenit parte a bisericii Sale.
5. Esența, metoda și măreția clădirii casei (clădirii) bisericii.
6. Rugăciunea creștinilor să practice viața cu bogăția și viața în Trupul lui Hristos - biserica. Această rugăciune este un apel!

Efeseni 1: 15-19 descrie prima rugăciune a lui Pavel.
Prima rugăciune este aceea că creștinii știu bogăția (puterea lor) și al doilea - că se aplică.

Fără cunoașterea adevărului, omul nu-l poate aplica.

Creștinismul trebuie mai întâi să fie înțeles, și numai atunci poate o persoană să o practice.

6 Poporul Meu este nimicit din lipsă de cunoștință; căci după ce ați lepădat cunoștința, vă voi lepăda și voi de preoție înaintea Mea; și cum ați uitat legea Dumnezeului vostru, voi uita de asemenea pe copiii voștri.

1 Și o ramură va ieși din rădăcina lui Isai, și o ramură va ieși din rădăcină;
2 Și Duhul Domnului se odihnește asupra Lui, duhul înțelepciunii și înțelepciunii, spiritul sfatului și tăriei, spiritul cunoștinței și al evlaviei;

Prin urmare, acordăm o mare atenție predicării, studiului Cuvântului lui Dumnezeu asupra grupurilor, CBSS, o conferință,

A doua sursă: o decizie radicală (finală) de a crește în Hristos în practică.
Ep.3: 14

Exemplu: Puteți afla multe despre mașină, dar nu o conduceți niciodată. Și puteți avea foarte puține cunoștințe despre acest lucru, dar le puteți aplica în practicarea conducerii unei mașini.

Rugăciunea lui Pavel cere folosirea practică a puterii pe care o au copiii lui Dumnezeu. Rugăciunea lui Pavel cere în practică o creștere spirituală consacrată și radicală. Un apel implică întotdeauna un răspuns adecvat.
Un recurs serios așteaptă un răspuns serios. Paul a îngenuncheat în rugăciune, pentru că el a înțeles cât de important a fost pentru creștini să reacționeze în mod serios la chemarea lui.

După 11 capitole instruind în adevăr:

1 Vă rog, fraților, prin mila lui Dumnezeu, să vă aduceți trupurile voastre ca jertfă vie, sfântă, plăcută lui Dumnezeu, pentru slujba voastră inteligentă,
2 Nu fiți înconjurați de această lume, ci transformați prin reînnoirea minții voastre, ca să știți ce este voia lui Dumnezeu, bun, primit și desăvârșit.

Această rugăciune ne duce la ultimele capitole ale mesajului, care dezvăluie cum să trăim și să creștem în practică pentru Hristos.

Așa că a introdus o descriere a măreției acestui mesaj și a făcut clar:

  • Că mesajul este de la Dumnezeu și nu de la om.
  • Că Pavel este apostolul lui Dumnezeu.
  • Că ministerul construirii casei bisericii este o măreție grandioasă.

*** Ați adoptat o decizie radicală și definitivă de a crește în Hristos în practică? V-ați dedicat unei ascultări radicale Cuvântului lui Dumnezeu și creșterii în el, indiferent ce costă? V-ați hotărât vreodată că veți purta crucea și că veți urma pe Dumnezeu, oriunde vă va conduce și veți face tot ceea ce nu v-a poruncit să faceți?

Exemplu: Oamenii care nu au luat o astfel de decizie sunt ca un val înainte, apoi înapoi. Acest val nu se deplasează niciodată departe de coastă, pe canalul săpate de "cruce".

Luați o decizie radicală despre a vă dedica să urmați pe Hristos purtând crucea voastră. Decideți asupra unei creșteri și slujiri radicale radicale, indiferent de ce vă costă. Și confirmați această decizie în practică și în inima voastră din nou și din nou.

A treia sursă: ministerul mentoratului biblic.

Dumnezeu, prin apostolul Pavel, îi învață pe creștini că știu puterea lor, iar apoi îi invită să trăiască și să-L ridice în PRACTICĂ.

Pavel a fost un mentor spiritual pentru creștinii din Efes, așa că a scris acest mesaj, așa că sa rugat de altfel pentru ei.

De asemenea, creștinii mai maturi ar trebui să servească, în raport cu cei mai puțin maturi. Ei trebuie să transmită două adevăruri: mai întâi să explice prin mai puțin maturi cine sunt în Hristos și apoi să-i convingă să-și desfășoare viața în conformitate cu acest adevăr. Cu alte cuvinte, mentorii ar trebui să contribuie la realizarea puterii spirituale și apoi să o încurajeze să o folosească și să crească în ea.
Același lucru este valabil și pentru soții responsabili de instruirea soțiilor și părinților lor.

Prezența lucrării de mentorat biblic în relație cu mine și cu mine față de creștinii mai puțin maturi este sursa forței pentru o creștere spirituală practică victorioasă.

16 Toată Scriptura este inspirată de Dumnezeu și este utilă pentru învățătură, pentru mustrare, pentru îndreptare, pentru îndrumare în neprihănire,
17 Omul lui Dumnezeu să fie desăvârșit, pentru orice lucrare bună pregătită.

Cunoștințele trebuie mai întâi transmise și numai atunci trebuie să fie sunat apelul de a practica aceste cunoștințe.

Este important să ne amintim că, deoarece transmiterea adevărurilor este foarte importantă, la fel este chemarea și ea va prezenta.

1 Vă jur înaintea lui Dumnezeu și a Domnului nostru Isus Hristos, care va judeca pe cei vii și pe cei morți la apariția și împărăția lui;
2 Predicați cuvântul, infuzați în timp și nu în timp, reprimați, interziceți, îndemnați cu toată îndelunga suferință și edificare.
3 Căci va fi o vreme când învățătura sănătoasă nu va fi acceptată, ci prin capriciile lor ele vor alege pe proprii învățători, care își vor lăuda urechile;
4 Și întoarce urechile de la adevăr și se întorc la bătălii.

*** Aveți o persoană care are o îndumnezeire biblică față de voi? Lucrezi pentru creștini mai puțin maturi? Învățați-i cum ne face Dumnezeu Dumnezeul nostru?







*** Sunt miniștrii dedicați creării sufletelor altor creștini, despre care sunteți chemați să vă îngrijiți? Îl faci biblic? Paul?

Ep.3: 14
Pavel a subliniat înțelegerea biblică clară și importanța ascultării sale, ceea ce are ca rezultat o sarcină clară care se confruntă cu creștinii.
Când există o sarcină clară de la Domnul, vine o constatare că este imposibil pentru o persoană să o îndeplinească. Există, de asemenea, o nevoie profundă pentru acțiunea supranaturală a lui Dumnezeu.
Și așa. în inima vine o grămadă de rugăciune. pentru că persoana este conștientă profund că fără Dumnezeu este imposibil să-și îndeplinească sarcina.

Biblia este plină de texte care duc la rugăciune sau la rugăciune directă, ca o sursă de putere pentru o creștere spirituală practică.

*** Aduceți din memorie pasaje de rugăciune.
*** Te rogi în mod special și conștient? Te rogi continuu? Te rogi pentru probleme specifice în care ești chemat să crești?

A 5-a sursă: cunoștințe corecte și atitudine față de Dumnezeu (tremurături și intimitate).
Ef.3: 14.15

Pavel, îngrijorat de creșterea spirituală practică a Efesenilor, se întoarce la Dumnezeu ca fiind maiestuos și mai apropiat. Frica și căldura i-au umplut inima.

Pavel nu numai că a îngenuncheat și nu sa concentrat doar pe Paternitatea lui Dumnezeu.
Pavel a vrut schimbarea pentru creștinii din Efes și știa unde erau sursele de putere pentru aceste schimbări. De aceea, apostolul sa concentrat asupra lor, iar Efesienii se concentrează asupra lor când descrie rugăciunea.

1 În necazul lor mă vor căuta din dimineața devreme și vor zice: "Să mergem și să ne întoarcem la Domnul! El a rănit - și ne va vindeca, ne va lovi și ne va lega rănile;
2 El ne va învia în două zile; în a treia zi ne va învia și vom trăi înaintea lui.
3 De aceea să ne cunoaștem, să ne străduim să cunoaștem pe Domnul; ca dimineața de dimineață este aparența Lui și El va veni la noi ca o ploaie, ca ploaia târzie va iriga pământul ".
4 Ce vă voi face, Efraim? Ce îți voi face, Judas? Pietatea ta este ca o ceață de dimineață și ca o rouă, dispărând în curând.
5 De aceea, am bătut prin prooroci, și le-am bătut cuvintele gurii mele, și judecata mea ca lumina în ascensiune.
6 Căci doresc milă și nu jertfă, și cunoașterea lui Dumnezeu mai mult decât arderile de tot.
7 Ei, precum Adam, au rupt legământul, și acolo m-au trădat.
8 Galaad este un oraș de nelegiuire, pătate cu sânge.
9 În timp ce hoții așteaptă un bărbat, o grămadă de preoți sunt uciși pe drumul spre Sihem și săvârșesc urâciuni.
10 În casa lui Israel, văd lucruri groaznice; este curvie la Efraim, Israel este pângărit.
11 Și pentru tine, Iuda, se va face o recoltă, când voi aduce înapoi pe robii poporului meu.

A șasea sursă: schimbări în personalitate (minte, valori, decizii, caracter, sentimente).
Ep.3: 16

Pavel se roagă pentru o schimbare profundă interioară. O schimbare externă sau superficială nu va fi suficientă.

Creștinii se pot angaja numai în schimbări externe, protejând în același timp inima de schimbare.
Schimbări disciplinare externe, fără insuficiență cardiacă.

39 De asemenea, le-a spus o parabolă: Oare un orb poate conduce un orb? Nu vor cădea amândoi în groapă?
40 Ucenicul nu este deasupra învățătorului său; dar, fiind perfectat, toți vor fi ca și învățătorul său.
41 De ce te uiți la mote în ochiul fratelui tău și nu simți jurnalul în ochiul tău?
42 Sau cum poți să spui fratelui tău, Frate! lasă-mă să iau coarda din ochi, când nu-ți vezi jurnalul în ochi? Frățioarele! scoateți mai întâi jurnalul din ochi, apoi veți vedea cum să îndepărtați picătura din ochiul fratelui vostru.
43 Nu este nici un pom bun care să dea roade subțiri; și nu este un copac subțire, care aduce un rod bun,
44 Căci fiecare pom este cunoscut prin roadele lui, pentru că nu adună smochine din spini și nici nu îndepărtează strugurii dintr-un tufiș.
45 Un om bun scoate bine din vistieria bună a inimii lui, dar un om rău vine din răscoala inimii inimii lui rău, căci din abundența inimii îi vorbește gura.
46 Ce-mi zici: Doamne! Doamne! - Și nu faci ceea ce spun?
47 Toată lumea care vine la mine și aude cuvintele mele și le îndeplinește, îți voi spune cine este.
48 El este ca un om care zidește o casă, pe care a săpat-o, a adâncit-o și a pus temelia pe o piatră; de ce, când a avut loc inundația și apa sa aruncat în această casă, nu se putea scutura, pentru că era bazată pe o piatră.
49 Dar cine aude și nu face, este ca un om care a construit o casă pe pământ, fără temelie, care, atunci când naperla apă, și imediat a căzut; și distrugerea casei a fost mare.

1 Unii din bătrânii lui Israel au venit la mine și au șezut înaintea mea.
2 Cuvântul Domnului mi-a vorbit;
3 Fiu al omului! Acești oameni i-au lăsat idolii în inimile lor și au pus stăpânirea răutății lor înaintea feței lor. Pot să le răspund?
4 De aceea vorbește-le și spune-le:, Așa vorbește Domnul Dumnezeu: Dacă cineva din casa idolilor Israel inimii lui, și înfrunzește piatra de poticnire a nelegiuirii lui înaintea feței lui și vine la profetul - că Eu, Domnul, poți, în multitudinea idolii săi, să-i dați un răspuns?
5 Casa lui Israel să înțeleagă în inima lor că ei au devenit niște străini pentru Mine prin idolii lor.
6 De aceea, spuneți casei lui Israel: ,, Așa vorbește Domnul Dumnezeu:, Întoarceți-vă, și întoarceți-vă dela idolii voștri, și întoarceți-vă fața dela toate urâciunile voastre.
7 Pentru fiecare din casa lui Israel sau dintre străinii care locuiesc temporar în Israel, răzvrătit împotriva Mea și să permită idolii lor în inima lor și au pus piatra de poticnire a nelegiuirii lui înaintea feței lui și vine la profet pentru a întreba de mine prin el - că Eu, Domnul , îi voi răspunde de mine?
8 Îmi voi întoarce fața împotriva acelui om și îl va face un semn și un proverb și îl voi stârpi din poporul meu, și știu că Eu sunt Domnul.
9 Dacă proorocul se va lăsa amăgit să rostească un cuvînt, Eu, Domnul, am amăgit pe proorocul, și voi întinde mâna pe el și îl voi nimici din mijlocul poporului Meu Israel.

Fără schimbări interne, o persoană nu poate obține o adevărată creștere biblică.
Fără schimbare internă, o persoană va fi ca fariseii, ipocriții, creștinii carnali care nu sunt puternici.

1 Știți că în zilele din urmă va fi un timp de necaz.
2 Căci oamenii vor fi egoiști, iubitori de bani, mândri, aroganți, răzvrătiți, părinți neascultători, nemulțumiți, răi, neprihăniți,
3 sunt fără compromis, defăimătorii, incontinenți, cruzi, nu iubesc bine,
4 trădători, arogant, pompos, mai ambițioasă decât iubitorii de Dumnezeu,
5 având o formă de evlavie, dar neagă puterea lui. Acestea sunt eliminate.

Inima omului trebuie schimbată de Duhul Sfânt și El trebuie să fie condus de El, ceea ce se întâmplă atunci când este făcut de Duhul Sfânt.
Vom studia această întrebare mai târziu în Capitolul 5.

A 8-a sursă: regula lui Hristos în fiecare colț al inimii.
Efes. 3:17

Nu este vorba despre introducerea inițială a lui Hristos în inimă, ce se întâmplă atunci când pocăința, convertirea.

Este vorba despre așezarea lui Hristos în fiecare colț al inimii, astfel încât El să domnească peste orice valoare și nuanță a inimii (și, prin urmare, a vieții).

24 Nimeni nu poate servi pe doi stăpâni; fie că va urî pe unul și va iubi pe celălalt; sau unul va fi zelos, iar celălalt va fi neglijent. Nu poți servi pe Dumnezeu și pe mamon.

Ilustrație: "Inima mea este casa lui Hristos".

Există două etape în dominație:

Prima etapă: "moartea preferințelor voastre sau a dorințelor pasionale, care nu sunt plăcute lui Dumnezeu" și astfel. supunere față de Domnul Hristos;

Etapa a doua: bucuria și plăcerea vieții sub domnia lui Dumnezeu, care este binecuvântată.

*** Ce dorește Dumnezeu să vă arate că trebuie să renunțați la Domnia Lui?

A 9-a sursă: cunoașterea iubirii (harului) Domnului Isus Hristos.

Vârful creșterii spirituale practice va fi o creștere a cunoașterii dragostei lui Dumnezeu.
Este cunoașterea iubirii care împlineste inima matură.
Inima este captivată de dragostea lui Dumnezeu și este plină de dragoste reciprocă.

Dar, nu puteți ajunge la ea dacă o persoană trece prin etapele anterioare.
Odată ce oamenii încep să cunoască dragostea lui Dumnezeu care curge stadii incipiente de creștere spirituală, ei vor cunoaște dragostea pervertită pe care le folosesc în desfrânare.

13 Dacă ieșim din noi înșine, atunci pentru Dumnezeu; dacă ești modest, este pentru tine.
14 Căci dragostea lui Hristos ne cuprinde, gândindu-ne astfel: dacă cineva a murit pentru toți, atunci toți au murit.

9 Dragostea lui Dumnezeu ne-a fost descoperită prin faptul că Dumnezeu a trimis pe singurul Său Fiu născut în lume, ca să primim viața prin El.
10 Aceasta este dragostea, că nu L-am iubit pe Dumnezeu, dar El ne-a iubit și a trimis pe Fiul Său ca jertfă pentru păcatele noastre.
11 Preaiubiti! dacă Dumnezeu ne-a iubit atât de mult, trebuie să ne iubim unii pe alții.

Dumnezeu ne-a descoperit multe dintre cele mai importante adevăruri evanghelice despre viața spirituală și despre biserica biblică. În următoarele capitole, Dumnezeu ne conduce să practicăm creștinismul în multe aspecte ale vieții și vieții personale a bisericii.
Și acest pasaj al mesajului este o punte între adevăruri și practica lor. Dumnezeu ne-a învățat astăzi ce avem nevoie pentru a putea practica toate adevărurile Evangheliei în practică.
Să ne gândim la următorul pas pe care ar trebui să-l luăm pentru a fi mai capabili să trăim pentru Dumnezeu în practică.

1. Ce surse utilizați deja?
2.Ce sursă te cheamă Dumnezeu să te agiți pentru a putea continua să crești?
3. Cum veți recurge la noi surse în viitorul apropiat?







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: