5 Reguli de sărbătoare georgiană de la cafenea "surneli"

1. În Georgia există o tradiție: în timpul sărbătorii există întotdeauna o rezervă pentru oaspeți neașteptate. Georgienii sunt siguri: timpul petrecut în comunicarea cu invitații, în detrimentul vieții, nu merge. Fiecare oaspete este drag, pentru că el, fără să știe, își extinde viața la stăpânii săi. Masa georgiană este acoperită "cu un stoc".






5 Reguli de sărbătoare georgiană de la cafenea

În istoria cafenelei georgiene spune proprietarul „Surneli“ Nonna Ryadnova: „Atunci când bucătarii dezvoltat meniul, așa cum degustătorii am invitat prietenii săi. Masa imensă era împărțită în două jumătăți. Pe de o parte erau prietenii mei ruși, pe de altă parte - georgian. Despre toate felurile de mâncare, am adunat opiniile fiecărui participant la sărbătoare, astfel încât meniul de astăzi "Surneli" să țină cont de interesele celor două. "


2. Se spune că atunci când Dumnezeu a fost distribuirea terenurilor între popoarele, georgienii nu vanitate, în mod pașnic ședinței, bea vin și mănâncă gratar. Nu au avut timp să se distragă. Cel Atotputernic și-a mutat comportamentul: ia luat și ia dat în Georgia - țara pe care o salvase pentru sine. Nimeni nu se grăbește la masa georgiană.

5 Reguli de sărbătoare georgiană de la cafenea

"Surnelli" în aroma "georgiană". frigarui suculent crocante, doar din cuptorul de grăsime hachapuri khinkali fierbinte, frunziș, muraturi - masa miros în Georgia miroase în sărbătoare „Surneli“. Aici puteți comanda orice fel de mâncare tradițională georgiană. Cunoscatorii recomanda khinkali locale, khachapuri în Kolkh mchadi prăjituri chakapuli, limonadă georgiană de producție „Zedazeni“ și churchkhela pentru desert. Și în "Surneli" vin pentru dolma georgiană.


3. În partea de jos este obișnuit ca Georgienii să bea la slava Celui Preaînalt, pentru pământul lor natal și "pentru cei care nu mai sunt cu noi". În alte cazuri, este suficient să luați o gustă și să puneți paharul pe masă. În plus față de toate corn-khantsi cunoscute, bucătăria georgiană cunoaște duzină de aparate de băut. Există chiar și un vas special-akvani sub forma unui leagăn ceramic, de la care beau pentru nașterea unui copil. Nu sunt prea multe toasturi la masa georgiană.






5 Reguli de sărbătoare georgiană de la cafenea

Nonna Ryadnova: "Am încercat să aducem o bucată de Georgia la Rostov. Deasupra interiorului cafenelei noastre a lucrat ca artist din Tbilisi, în bucătăria noastră bucătar georgian bucătar. Chiar ne-am adus din Georgia o mașină specială pentru aluatul de aluat pentru khinkali. Muzica, feluri de mâncare, sosuri și condimente - totul este important în afacerea noastră, nu sunt puține lucruri aici. Apropo, gătitul khinkali este o întreagă ceremonie pentru georgieni. Ei spun că dacă o fată poate face 18 khinkali pe khinkali, ea trebuie urgentă să fie luată în căsnicie.


4. În Caucaz, din 100.000 de locuitori, aproximativ 50 de ani au marcat centenarul. Acestea sunt indicatori fenomenali. Oamenii de știință sunt siguri că longevitatea georgiană legendară începe la masă. Iaurtul, ierburi, nuci, Puff aluat, branza murat - orice ai mâncat pentru masa din Georgia, va fi util.

5 Reguli de sărbătoare georgiană de la cafenea

Nonna Ryadnova: "Calitatea produselor este cultul nostru. În Rostov există minunate restaurante georgiene. Dar vrem să fim comparați cu colegii noștri din Tbilisi. În general, se întâmplă. Am prieteni care trăiesc în New York. O dată pe an zboară acasă. Se opresc pentru câteva zile la Rostov și privesc în "Surnell". "În New York, o bucătărie de acest nivel ar costa o mulțime de bani", spun ei. Dar cele mai importante cuvinte ale lor sunt: ​​"Sunteți delicios, precum și anul trecut".


5. Bătrânii și copiii sunt centrul sărbătorii georgiene. Copiilor li se permite să participe la sărbătoarea georgiană pe picior de egalitate, uneori chiar și ei au încredere în pronunțarea toasturilor. Există mai multe generații la masa georgiană, certurile și resentimentele sunt uitate aici, aici are loc concilierea. Sunați-vă pe toți rudele voastre pentru masa georgiană să vorbească și să se ridice.

5 Reguli de sărbătoare georgiană de la cafenea

Nonna Ryadnova: "Nu există specialitate în Surnelli pur și simplu pentru că nu există feluri de mâncare. Toată lumea ar trebui să fie marcă, care este foarte gustoasă. La fel ca acasă. Am conceput "Surnell" exact ca instituție de familie. Pentru mine, a fost important, vreau să fiu aici cu copiii mei sau nu. Vreau să. Și de multe ori sunt. "







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: