17 Citat din romanul Anna Karenina

17 Citat din romanul Anna Karenina

Am colectat pentru dvs. 17 citate din marile clasice - un roman de Anna Karenina:

1) "Toate familiile fericite sunt la fel, fiecare familie nefericită este nefericită în felul său".







2) „Fiecare om cunoștea cele mai mici detalii ale complexității condițiilor din jurul lui, involuntar sugerează că complexitatea acestor condiții și dificultatea de înțelegere există doar caracteristica sa personală, la întâmplare, și nu cred că ceilalți sunt înconjurate cu o astfel de complexitatea condițiilor lor personale , ca și el însuși. "

3) "Refuzul de fapt nu este un răspuns".

4) "Toată diversitatea, farmecul, întreaga frumusețe a vieții este alcătuită din umbre și lumină".

5) "Nu mă pot gândi separat pe tine și pe mine. Tu și cu mine suntem una pentru mine.

6) "Dumnezeu a dat ziua, Dumnezeu a dat putere. Iar ziua și forțele sunt dedicate muncii și în ea răsplata însăși. "

7) „Ipocrizia în orice orice poate înșela și cel mai inteligent om mai penetrante, dar cel mai limitat un copil, ca și în cazul în care ar putea fi skilfully skryvaemo, el găsește și apoi departe.“

8) "Femeile sunt principalul obstacol în activitatea umană".







9) „Levin a făcut mult timp observația că, atunci când oamenii uneori jenante pentru lor excesiv de conforme, supus, foarte curând va deveni intolerabilă la cererile lor excesive și cicăleală.“

10) "Poți să salvezi un om care nu vrea să piară; dar dacă natura este atât de răsfățată, coruptă, încât chiar moartea pare să fie mântuirea ei, atunci ce să facem? "

11) "Oamenii care nu fac nimic pot face oamenii, iar ceilalți - pentru a-și promova iluminarea și fericirea".

12) "Lyovin a fost fericit, dar, intrând în viața de familie, a văzut la fiecare pas că nu era deloc ceea ce și-a imaginat. La fiecare pas, el a experimentat ceea ce ar fi experimentat om admirand un curs lin, fericit de barca pe lac, după ce ar fi așezat în barcă. El a văzut că nu numai să stea drept, fără a se leagănă, - trebuie să ne gândim și, nu pentru un moment uita în cazul în care să înoate, că sub picioarele apei și este necesar să se rândul, și că mâinile nefamiliare rănit care se uite doar la acest ușor, că pentru a face acest lucru, deși foarte fericit, dar foarte dificil. "

13) "Spui - educație morală. Nu-ți poți imagina cât de greu este! Doar acum ați depășit o parte, alții cresc și din nou se luptă. Dacă nu aveți sprijin în religie, amintiți-vă, am vorbit cu voi, atunci niciun tată nu și-ar fi putut aduce propriile forțe fără acest ajutor ".

14) "Nu există condiții pe care o persoană nu le-a putut obișnui, mai ales dacă vede că toată lumea din jurul lui trăiește în același fel".

15) "Pentru a face ceva în viața de familie, este necesară fie o dispută completă între soți, fie un consimțământ de dragoste. Atunci când relația dintre soți este nesigură și nu există nici unul, nici celălalt, nu se poate face nimic. "

16) "Fără a ști ce sunt și de ce sunt aici, nu puteți trăi. Și nu știu asta, ca să nu poți trăi.

17) "Da, frate, femei - acesta este șurubul pe care se învârte totul".







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: