16 Cele mai interesante fapte despre Vietnam pentru turiști

1. Majoritatea populației se deplasează pe scutere și motociclete. Vietnamezii numesc o astfel de "moto-bike" de transport. Pentru 3 persoane pe un moped - aceasta nu este limita; pot transporta cu ele mărfuri de dimensiuni mari.






Autovehiculele sunt doar printre vietnamezii bogați, deoarece impozitele ridicate la importul de mașini și lipsa producției proprii le face practic indisponibile.

2. Traficul pe șosea poate părea o nebunie absolută. în special în orașele mari precum Ho Chi Minh City. Dar, de fapt, este un roi clar de motociclisti. Trebuie să te obișnuiești cu asta. că principalul pe drum - oameni pe cai de fier.

16 Cele mai interesante fapte despre Vietnam pentru turiști

16 Cele mai interesante fapte despre Vietnam pentru turiști

16 Cele mai interesante fapte despre Vietnam pentru turiști

3. Mini-franceză baghete. Această invenție delicată a omenirii sa dus la bucătăria vietnameză din colonizarea franceză. Care este bagheta? Aceasta este o mică baghetă crocantă. taie-te. și în interiorul umplerii pentru a alege de la. ou prajit. legume. carne prăjită sau pește. legume proaspete. Uneori, topul este adăugat cu sos fierbinte și apoi este doar un fel de mancare teribil.

16 Cele mai interesante fapte despre Vietnam pentru turiști

16 Cele mai interesante fapte despre Vietnam pentru turiști

16 Cele mai interesante fapte despre Vietnam pentru turiști

4. Un alt fapt interesant este cafeaua. Vietnamul este renumit în întreaga lume pentru cafeaua sa. Voi spune mai mult. Vietnamii ocupă o poziție de lider în exportul de cafea în lume. În Vietnam, cafeaua este foarte dulce. uneori adăugați lapte condensat și o mulțime de zahăr. Aici este de asemenea o băutură de cafea cu gheață. puteți întâlni chiar și cafea instantă de gheață.

16 Cele mai interesante fapte despre Vietnam pentru turiști

16 Cele mai interesante fapte despre Vietnam pentru turiști

16 Cele mai interesante fapte despre Vietnam pentru turiști






5. Alcool ieftin. În țară nu există taxe asupra alcoolului ca atare. deci aici este vândut. uneori pentru bani ridicol. de exemplu. Saună bere costă 7.000-10. 000 VND ($ 0. 3-0.5). Și aceeași cantitate de apă carbogazoasă în magazine.

6. Cea mai lungă telecabină din lume peste mare în Nha Trang. Drumul leagă orașul stațiune Nha Trang și Hon Tre, care găzduiește parcul de distracții Vinpearl Land. Lungimea sa este de 3. 300 km.

16 Cele mai interesante fapte despre Vietnam pentru turiști

16 Cele mai interesante fapte despre Vietnam pentru turiști

16 Cele mai interesante fapte despre Vietnam pentru turiști

7. Vietnameză valută. Dong-ul vietnamez este notat de ₫ sau VND. Din cauza inflației în creștere din 1987 în Vietnam, toate achizițiile în mii. ca și în Belarus. De exemplu. apa potabila 5.000 VND la rata actuala este undeva in jur de 15 ruble.

8. Turistii vietnamezi iubesc rusi. De câteva ori am fost abordați pe stradă și am întrebat de unde suntem. și am spus cu mândrie "Din Rusia", la care reacția a fost pur și simplu grozavă - am început să vorbim rusă cu noi. Acest lucru se datorează faptului. că URSS a oferit asistență activă Vietnamului de Nord în războiul american-vietnamez.

9. Creșterea scăzută a vietnamezilor. Eu cu înălțimea mea 1. 70 m a fost adesea o jumătate de cap. decât orice vietnamez care trece. În consecință, toate vehiculele. inclusiv alunecare-bas. scaunele și mesele din cafenelele locale sunt destinate persoanelor care nu sunt înalte. Dacă mă simțeam confortabil pe scaune. în autobuze cu tavane mici. însoțitorul meu în creștere 1. 93 m de multe ori simțit complet inconfortabil. în autobuzele orașului. trebuia să stea într-o stare îndoită. pe scaunele mici, genunchii erau chiar deasupra mesei. vizionarea a fost foarte amuzantă.

10. Arsurile solare din Vietnam nu sunt la îndemână. Arsurile solare aici sunt considerate o mulțime de cerșetori. nu fi surprins. dacă vedeți o fată în căldură +35 complet învelită. în mănuși lungi. jacheta. pantaloni, etc.

11. Licențele rusești și internaționale și permisele de conducere din această țară nu sunt recunoscute. Dar compatrioții noștri încă au închiriat motociclete. deoarece nu există un astfel de control.

12. Ruble rusești. precum și euro. în Vietnam nu sunt acceptate. dar dolari sunt luate de vietnamez de bună voie.

13. Regimul zilei vietnamezilor. Ziua vietnamezilor începe aproape în zori. iar la 6-7 am viața în orașe se fierbe. De îndată ce soarele se ascunde peste orizont la șase seara. literalmente în 5-7 minute. viața încetinește încet ritmul.

Prin urmare, în Vietnam, încercați să schimbați regimul zilei cu 2-3 ore în urmă, astfel încât să puteți ieși în stradă înainte de debutul iadului la 12-15.00.

14. Tides privat. Nu fi surprins. dacă nu găsiți jumătate din plajă dimineața. Dispăruți și drumuri. de exemplu. în Vung Tau există un templu mic pe o insulă mică. la maree se poate ajunge pe jos. dar când fluxul. singura cale spre templu este sub apă.

16 Cele mai interesante fapte despre Vietnam pentru turiști

16 Cele mai interesante fapte despre Vietnam pentru turiști

16 Cele mai interesante fapte despre Vietnam pentru turiști

15. Orașul munților Dalat. Datorită locației sale în zonele muntoase, orașul este considerabil diferit în climă. E mai răcoros aici. decât în ​​alte orașe. Mergând la Dalat, ar fi bine să iau lucrurile cu mine mai calde. dar nu exagerați. vor exista suficiente pulovere și dulciuri.

16. Și ultimul fapt interesant. Golful Halong în largul coastei Vietnamului este recunoscut de UNESCO ca un sit al Patrimoniului Mondial Natural.

16 Cele mai interesante fapte despre Vietnam pentru turiști

16 Cele mai interesante fapte despre Vietnam pentru turiști

16 Cele mai interesante fapte despre Vietnam pentru turiști







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: