11 actori care și-au legat viața cu religia - ziarul rusesc

Olga Gobzeva nu este singurul reprezentant al lumii artelor, care a înlocuit scena și ecranul cu roba monahală. Cine și când de la actori sa dedicat vieții spirituale - în materialul "RG".







11 actori care și-au conectat viața cu religia - ziarul rus

Inteligent și frumos dintr-o familie simplă, cu mulți copii din regiunea Ryazan Olga Gobzeva încă din copilărie a vrut să devină actriță, dar părinții ei, mai ales tata, erau oameni foarte evlavioși. După ce a ales VGIK, fată a reușit să intre acolo doar la a doua încercare.

A studiat cu Boris Babochkin (legendarul Chapaev). Era devreme să mergem la filme, din primul an al institutului. Prima sa fotografie este "Hei, cineva!". Partenerul lui Olga a fost Vladimir Ivașov. Actrița a reamintit că Mikhail Romm a lăudat foarte mult imaginea și opera sa, ceea ce a inspirat mai multe "fapte".

Directorii celebri - Marlen Khutsiev, Larisa Shepitko - au început să-și ofere rolurile în picturile lor. Dar dintr-o dată, din viață - în înflorirea completă a tinereții și talentului - partenerii săi din departamentul de actorie au început să plece, mulți dintre ei devenind deja prieteni adevărați: Oleg Dahl nu mai era. Yuri Bogatyrev, Vasily Shukshin.

Pentru a-l lua pe același gen Shpalikov, l-am iubit foarte mult. Era o tragedie umană colosală, erau atât de multe. În interior, Genele era un bloc imens pe care pur și simplu nu-l putea realiza. Se sufoca. Vodka este o modalitate iluzorie de reconciliere cu viața.

Dar Andrei Tarkovsky - a împușcat tot ceea ce dorea, filmele sale, pe care le-a împușcat în Rusia - cea mai reală lucrare a cinematografiei. Și ceea ce a făcut în străinătate, totul nu era corect. Mi se pare că Tarkovski sa îmbolnăvit de cancer doar pentru că și-a părăsit patria. "

Olga Gobzeva sa gândit serios la părăsirea lumii. după următoarea relatat că „RG“ episod: „Am fost jucat un rol major în una din performanțele actorului de teatru - un spaniol sufocant, îmi place foarte mult acest rol, am mare plăcere să-l îmi amintesc juca, fiul meu a fost apoi un adolescent și nu a ratat. o performanță. Svyatoslav a fost criticul meu principal. Odată ajuns în pauza, în aripi, am chemat la fiul său, în timp ce mergea trecut și nu a răspuns. un minut mai târziu, regizorul trecu fără să nu spună un cuvânt. este ciudat, m-am gândit. Mergând în camera de toaleta, M-am dus la oglindă și am fost îngrozit: am văzut o altă persoană, un prieten . Nas coroiat femeie, cealaltă persoană Priveam spaniolul I Ryazan și se deplasează numai degetele, am dat seama că am fost în picioare în fața oglinzii îmi amintesc starea de teroare care a venit peste mine în timp ce termina jocul în seara -..... nu-mi amintesc Acesta a fost ultimul joc al vieții mele și, în acea noapte, mi-am dat seama cu oroare că l-am lăsat în altă persoană.

Mai era încă o clipă în viața mea: am ieșit din tren și am traversat calea ferată cu fiul meu, trenul brusc a sărit. Am fost salvat o fracțiune de secundă, compoziția de pe fustă a lovit. Până acum, în ochii feței șoferului, alb cu groază, aș putea ghici doar pe buzele pe care le vorbea în acel moment. Apoi mi-am pus două întrebări - de ce și de ce ne-a lăsat Domnul în viață?

Mama Olga a mărturisit. că drumul către mănăstire nu era ușor: au existat tentații, persecuții și respingerea prietenilor și a societății. Dar ea a îndurat totul. Și fiul ei, văzând într-un veșmânt monahal, a spus: "Mamă, e grozav!" El a înțeles și a acceptat alegerea mamei sale.

Mama Olga nu au fost de acord, spunând că oamenii monahii sumbre și auster. „Este un stereotip, și nu mai mult - ea subliniază -.. De fapt, există, oameni spiritual mai vesel călugăr ar trebui să se bucure de viață, pentru a comunica cu oamenii“. Astăzi, Maica Olga se află la festivaluri și evenimente de film, unde reprezintă cultura ortodoxă. De asemenea, el conduce Consiliul Coordonator al Organizațiilor Caritabile ale Femeilor din Biserica Ortodoxă Rusă. Ea și alte 10 persoane ajută actorii mai în vârstă care erau singuri. După ce, la un moment dat, au creat gloria cinematografiei sovietice, iar astăzi sa dovedit a fi slab și nu a vrut. „Am fost cu ei usor, m-au iau pentru ea, mama spune Olga -. Am valoare foarte mult încrederea lor, mi-e teamă de a pierde-l, și foarte păzit să se odihnească din mass-media intruzive, întotdeauna cere permisiunea lor atunci când jurnaliștii sunt în căutarea lor pentru un interviu.“.







Alexandru și Elena Mikhailova

Nu a continuat să dezvolte cariera cu succes și Alexander Mikhailov. Din copilărie, el a visat să fie actor.

De la vârsta de doisprezece m-am dus la atelierul de teatru, unde am fost angajat în scrimă, arte plastice, producții de teatru. După aceea, a intrat cu ușurință în institutul de teatru. În timpul studiului a început să primească propuneri de la cinema. În al doilea an, Alexander a jucat deja în Anatoly Efros în emisiunea de televiziune "Romeo și Julieta" ca Romeo. După absolvire, a fost rolul Lomonosov în filmul „Mikhailo Lomonosov“, atunci rolul gospodarului Alexey Fedyasheva în celebrul film al lui Mark Zaharov, „Formula Iubirii“.

„Rolul Alexei a devenit autobiografică pentru mine - mai târziu a recunoscut akter.- În tinerețea mea am fost foarte mult ca eroul său, același aerisit zână tânăr când am citit scenariul, am dat seama că este vorba despre mine, la sfârșitul filmului personajul meu creste, se casatoreste .. , începe o nouă viață.

După absolvire am fost dus la Teatrul Central pentru Copii. Și totul a mers bine, au fost multe roluri. În teatru l-am întâlnit pe Lena. viitoarea sa soție. Am dat seama imediat că pe plan intern apropiat, a început să vorbească foarte mult, ne-am cumva ca întotdeauna unul pe altul pentru a vorbi, probabil pentru că toată lumea în spatele lui au trăit deja o parte a vieții sale, au fost răni. „Asta a condus Elena Alexandru Mihailov în biserică, și-a prezentat tatăl Nikolai Vedernikov, care la botezat și ia ajutat familia.

11 actori care și-au conectat viața cu religia - ziarul rus

Soțul Vasilyeva, dramaturgul Mihail Roshchin (înainte de actrița a fost căsătorită cu Serghei Soloviov), după divorț cu care sa dus la mănăstire, a reamintit faptul că actrița a suferit alcoolism sever. "În care numai clinici nu a fost tratată, nimic nu a ajutat", a spus Roshchin. "Dar m-am întâlnit cu preotul, părintele Vladimir, care la ajutat să se recupereze din alcoolism". Cred că ea a devenit sinceră credincioasă, altfel nu ar funcționa. "

Apropo, fiul lui Catherine Vasilieva și Mikhail Roshchina Dmitry, după absolvirea lui VGIK, a devenit preot.

Vladimir Zamansky și Natalia Klimova

11 actori care și-au conectat viața cu religia - ziarul rus

Vladimir Zamansky a jucat în celebrele filme "Pe cele șapte vânturi", "Inspectorul de Investigații Penale", "Solaris". Cel mai faimos pentru el a adus rolul fostului polițist german în filmul Alexei Herman "Verificați pe drumuri". Soția sa Natalia Klimova este mai cunoscută pentru munca ei în filme pentru copii. Cel mai notabil din opera sa a fost rolul reginei de zăpadă în adaptarea basmei lui Anderson.

În fiecare dimineață, Vladimir Petrovic și a Nataliei începe de la serviciu în biserică și, de asemenea, se termină. Se spune că, deoarece soția ispăși pentru păcat, din cauza pe care ei nu pot avea copii: chiar și în al patrulea an de școală de teatru Klimova am scăpat de o sarcină nedorită, rezultatul operației a devenit complicații grave de sănătate. Ei nu înțeleg soția și valorile moderne. „Rusia este acum pe o pauză, - spune Vladimir Zamanskiy - dar unele du-te la Dumnezeu, și alții - pentru iubirea de bani, măsurarea cantității de bani în viața de la Moscova moderne nu am putut trăi, aici suntem mai aproape de biserică și natura.“

11 actori care și-au legat viața cu religia - ziarul rusesc

Dar fata era neclintită. "Am avut dorința să mă duc la mănăstire să-l găsesc pe Dumnezeu", își amintește mama lui Dolores în cartea sa autobiografică. Ea a ales mânăstirea Ordinului Sfântului Benedict din Connecticut, fondată de călugărițele franceze în 1947. De mult timp și-a păstrat intenția secretă. "Mulți nu înțeleg diferența dintre chemare și propria dorință. Acest lucru nu se potrivește întotdeauna. Întotdeauna mi-am dorit să fiu actriță, dar Dumnezeu ma chemat ", spune ea.

Astăzi - 50 de ani mai târziu - mama lui Dolores Hart este abația mănăstirii. Privind înapoi, ea a dat seama că ea ar putea folosi darul lui Dumnezeu pentru a asculta, care odată ce a ajutat-o ​​să devină o actriță de succes: „Un actor bun trebuie să asculte personajul pe care ar trebui să joace. Când am intrat în mănăstire, am fost lovit de cuvintele Sfântului Benedict: "Ascultați, fiica mea, fiul meu, vocea stăpânului tău cu urechea inimii tale". Viața religioasă nu înseamnă că darurile tale rămân în afara ușii mănăstirii. Ei vin cu voi să-L găsească pe Dumnezeu. Ne putem sluji reciproc cu darurile noastre. "

Despre motivul pentru care actorii părăsesc adesea viața lumească, "RG" mi-a spus mamei mele Olga (Olga Gobzeva). În opinia ei, principala caracteristică a unui actor bun este vivacitatea, percepția copilului. "Natura psihică a actorului este deosebit de sensibilă, dezbrăcată și de aceea adesea el este complet neprotejat din lume", crede mama. De aici și numărul destrămărilor tragice ". Potrivit fostei actrițe, plecarea din viața lumească este una dintre cele mai eficiente modalități de a păstra demnitatea umană. Dar monahismul este o cale dificilă. Și puțini sunt capabili de asta.

Astfel, potrivit Bisericii Ortodoxe Ruse, numai 20% dintre elevii din școlile religioase aleg o cale similară, restul se căsătoresc.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: