10 Principii ale succesului echipei școlare

10 Principii ale succesului echipei școlare

10 Principii ale succesului echipei școlare
Îți place munca ta? Munca mea este viața mea. Probabil, ceea ce ați creat cu propriile mâini, vă place foarte mult, chiar dacă există multe dificultăți pe parcurs. Aș dori să împărtășesc experiența mea de a crea un colectiv coregrafic într-o școală cuprinzătoare.







La școala numărul 50 am venit să lucrez ca un student de 17 ani. A început colectivul, care are acum 77 de elevi, cu trei fete. Acesta este astăzi teatrul de dans pentru copii "Freckles" de 8 ani, iar părinții își aduc de bună voie copiii la clasă, iar apoi a fost greu să obții un grup. Mulțumesc, mamă și tată, că le-au încredințat copiilor și au sprijinit totul! Din primele săptămâni de cursuri am început să lucrez la principiile muncii mele.

"Fii în tandem cu părinții tăi". Coregrafia este un fel de artă care necesită zilnic și trup și suflet. Prin urmare, este foarte important să menținem caracterul sistematic al clasei, să explicăm copiilor că acesta nu este doar un cerc, ci o ocupație serioasă care nu poate fi ratată. Colectivul nu este doar copii, ci și părinți. Acum trăim împreună: facem peisaje pentru spectacole, luăm copii la festivaluri, iar fără părinții noștri nu ar exista costume mari.

- Creați condițiile pentru clase. O școală generală de educație nu este o școală de arte, unde totul este îndreptat spre creativitate. Când am început să dansăm, în loc de mașină am fost serviți de o conductă de încălzire, nu erau oglinzi. În plus, suntem acum angajați într-o cameră care este combinată cu sala de mese. Pe cât posibil, am echipat camera noastră: papii au făcut o mașină din lemn și au atârnat oglinzile de pe perete. Uneori timpul lecției coincide cu consumul de alimente de către elevi, dar ce puteți face? Învățăm să ne deconectăm de ceilalți și să lucrăm cu concentrare.

- Nu "scoateți" ucenicii. Dați fiecărui copil o șansă. În condițiile școlii de învățământ general, discursul nu poate să se refere la selectarea studenților în funcție de datele lor fizice, ca într-o școală specializată. Este necesar să învățăm copiii să lucreze astfel încât să se poată depăși pe ei înșiși și să devină un interpret demn, chiar și din coregrafia clasică.







- Creați o atmosferă de prietenie. Climatul psihologic din echipă ar trebui să fie confortabil. La noi, copilul poate să-și exprime opinia cu privire la orice întrebare, pentru a oferi varianta lucrărilor de scenă. Dar nu treceți niciodată de linia fină în relația dintre student și profesor. Disciplina trebuie să fie fermă.

10 Principii ale succesului echipei școlare

- Menținerea spiritului concurenței sănătoase. Elevii ar trebui să se dezvolte, să dorească să obțină mai mult, altfel nu vor avea motive să facă acest lucru. Dar copiii ar trebui să rămână mereu copii. Sunt foarte fericit când copiii mei aplaudă alte echipe în competiții, sunt prieteni cu rivali, dar nici ei nu dau victoria.

- Deschide-ți stilul. Specificul producțiilor noastre este că copiii nu numai că dansează, ci și că vorbesc. Această caracteristică vă permite să apelați numerele miniscuțelor echipei. În repertoriul nostru sunt dans și spectacole literare ( „The Fly curaj buzzing“), și miniaturi ( „despre copii“, „Copiii de război împotriva războiului“) și dansuri din diferite zone de dans, dintre care principala este dansul de joacă pentru copii ( „gâște vesel“ , "Albinele Play", "Antoshka"). Deci, a fost un subtitlu de gen în numele colectivului - teatrul de dans.

"Educați-vă sufletul". Nu trebuie să uităm că "dansul este mișcarea sufletului". În orele de curs este necesar să se țină conversații cu studenții nu numai pe tema tehnicii de performanță, ci și să se discute problemele de viață care țin de generația tânără. De asemenea, fiecare lucrare de inscenare ar trebui să înceapă cu o poveste despre ceea ce urmează să fie dansat, ce emoții trebuie să transmită spectatorului. De exemplu, înainte de a învăța ciclul despre război, am revizuit cronicile militare, copiii au spus ce știu despre aceste evenimente teribile din istoria Patriei. Totuși, "Astăzi sunt copii, mâine este poporul", sarcina noastră este de a educa nu numai un interpret tehnic, ci un interpret de gândire, o persoană reală, umplută spiritual.

- Deschideți potențialul creativ. La fiecare concert de raportare, artiștii mici prezintă numere de scenă create independent. Mai întâi considerăm un număr într-un cerc îngust al colectivului nostru, fiecare student își poate exprima dorințele directorului de început. Ulterior, numărul este elaborat independent, fără ajutorul meu. Numai după repetiții lungi numărul este dus la concert. Acestea sunt cele mai valoroase fructe ale muncii mele: copiii gândesc, copiii creează. Și proiectul a fost inițiat de studenții înșiși cu numărul "Sunset Sunset" (Polina Zherebchuk, Daria Rybalchenko).

- Dragostea. Desigur, cel mai important lucru este să-ți iubești elevii cu sinceritate și fără să aștepți recunoștință. Copiii simt întotdeauna când avem nevoie de ei, când sunt iubiți. Copiii nu pot fi păcăliți.

Împărtășește în social. crearea de rețele







Trimiteți-le prietenilor: