În ce format sunt organizate campionatele mondiale de hochei pe gheață?

Stadiul calificărilor - 16 echipe sunt împărțite în două grupe de câte 8 echipe.

Echipele care au luat primele patru locuri în fiecare grup merg la sferturile de finală, unde vor juca în mod egal (1-4, 2-3). Echipa care a câștigat primul loc în fiecare grup de runde de calificare a jucat cu o echipa clasat pe locul al patrulea în celălalt grup, în timp ce alergător de comandă joacă echipa de pe locul al treilea într-un alt grup: 1A-4B, 2A-3B , 1B-4A, 2B-3A. Câștigătorii de echipe se înscriu la semifinale.

Semifinalele: câștigătorul este 1A-4B împotriva câștigătorului 2B-3A, câștigătorul este 1B-4A împotriva câștigătorului 2A-3B. Ambele meciuri ale semifinalelor vor avea loc la Moscova.

Câștigătorii semifinalelor se vor întâlni între ei în meciul pentru medalia de aur, iar echipele pierdute se vor întâlni în meciul pentru medalia de bronz.

Formatul prin care comisiile zboară către divizia inferioară

Clasamentul final și clasamentul mondial - clasament

Meciurile pentru medalia de aur și bronz vor determina clasarea finală a primelor 4 echipe. Echipele eliminate în runda preliminară și echipele care au pierdut în sferturile de finală vor fi clasate în funcție de poziția lor în grupuri înainte de sferturile de finală.

Ratingul final este format conform următoarei proceduri:

1. Locul mai înalt în grup
2. Mai multe puncte
3. Cea mai bună diferență de puck
4. Șaibe mai abandonate
5. Cel mai bun număr la însămânțare

Clasamentul mondial al IIHF va fi prezentat după încheierea Campionatului Mondial. Se bazează pe clasamentul ultimelor patru campionate mondiale de hochei și pe ultimul turneu de hochei la bărbați olimpici (inclusiv turnee de calificare).

Pentru informații detaliate despre sistemul de rating al lumii IIHF, faceți clic aici (în limba engleză)

Sistem de trei puncte

Punctele pentru jocuri se calculează după cum urmează:

• echipa care a câștigat în timpul regulamentar obține 3 puncte;
  • Echipele care au completat meciul în timpul regulamentar la egalitate, obțin 1 punct.
  • Echipa care câștigă în prelungiri de 5 minute sau seria de fotografii de penalizare, care are loc în cazul în care nu detectează câștigător în prelungiri, devine un punct in plus.
  • Echipa care pierde în timpul regulamentar primește 0 puncte.

Cum să cheltuiți o ore suplimentare

Dacă, la sfârșitul timpului regulamentar al meciului, echipele nu dezvăluie câștigătorul, după o pauză de trei minute, echipele petrec un timp suplimentar de 5 minute. Echipele schimbă poarta în timpul orelor suplimentare. Jocul se încheie după cinci minute sau după ce golful este marcat. Echipa de scoruri este declarată câștigătoare. În cazul în care echipele nu marchează goluri în timpul orelor suplimentare, o serie este ținută după aruncarea liberă a meciului. În timpul orelor suplimentare ale Campionatului Mondial de Hochei, echipele se desfășoară în următorul format: patru (4) jucători de teren și un (1) portar.

Prelungiri în meciurile care au avut loc în playoff

• În cazul în care cele mai multe ori sfert finala meci, meci semi-finala sau meci pentru echipa medalia de bronz nu a dezvăluit câștigătorul, numit de orele suplimentare de 10 minute, care începe după pauză de trei minute. Jocul continuă până când primul gol marcat.
  • După terminarea celei de-a treia perioade, echipele nu se schimbă.
  • Echipa care marchează un gol în această perioadă este declarată câștigătoare.
  • În meciul pentru medalia de aur, orele suplimentare depășesc 20 de minute (până la primul gol marcat). Prelungirile încep după o pauză de 15 minute, în timpul căreia se toarnă gheața.
  • Înainte de începerea orelor suplimentare, echipele schimbă laturile.
  • În cazul în care, în timpul orelor suplimentare de oricare dintre scorurile echipe un gol, o serie de lovituri de penalizare ( „trage-out“), în conformitate cu regulile unei serii de lovituri de penalizare.

Cum se efectuează o serie de aruncări de penalizare post-meci (lovituri de departajare)

Dacă în timpul unei ore suplimentare, nici o echipă nu înscrie un gol, se execută o serie de aruncări libere după meci. Seria se desfășoară în conformitate cu următoarea schemă:

• Fiecare echipă expune trei jucători, care la rândul lor produc focuri pe țintă.
  • Dacă, după trei fotografii în performanța fiecărei echipe, scorul este încă egal, seria continuă cu rulouri suplimentare jucate de către jucătorii echipei în ordine inversă.
  • În seria de aruncări suplimentare, atât participantul deja implicat cât și noul jucător pot participa. Într-o serie de fotografii suplimentare, un jucător poate participa de nenumărate ori.
  • Numai obiectivul decisiv este reprezentat în scorul general al meciului.
  • În seria aruncărilor libere post-meci, sunt folosite ambele părți ale gheții. Zona de gheață folosită pentru fotografii este curățată până la uscare.
  • Ordinea aruncării este determinată de aruncarea unei monede. Echipa care a câștigat aruncarea monedei poate, la nevoie, să înceapă o serie de fotografii prima sau a doua.
  • Un jucător care nu a fost amendat până la sfârșitul orelor suplimentare nu poate participa la o serie de aruncări libere după meci și trebuie să se afle în cutia de penalizare sau în vestiar.
  • După anunțarea listei de jucători care efectuează aruncări, înlocuirea acestor jucători poate fi efectuată numai dacă jucătorul primește un accident sau o amendă.
  • Un jucător care înlocuiește un alt jucător într-o serie de fotografii este plasat la sfârșitul listei de distribuție.
  • Porțile, pe care portarii le vor proteja, sunt numite de arbitru.
  • După fiecare aruncare, echipele pot schimba portarii.
  • Echipele efectuează, la rândul lor, lovituri la obiectivul câștigător.
  • Scopul decisiv este înregistrat la jucătorul care a înscris obiectivul decisiv, iar portarul care a ratat obiectivul decisiv.

Cu ce ​​formula se calculează poziția echipei cu punctele egale

În cazul egalității punctelor pentru două echipe în masa finală, avantajul este acordat celui care a câștigat întâlnirea față în față.

Deoarece sistemul de trei pointeri nu permite un rezultat remiză după încheierea meciului, următoarele reguli se aplică egalității punctelor de trei sau mai multe echipe din masa finală a campionatului.

În cazul egalității punctelor pentru trei sau mai multe echipe, se aplică o formulă conform căreia se creează un subgrup de echipe cu un număr egal de puncte. Această procedură este aplicată până când aceiași indicatori sunt lăsați pentru două sau nici una dintre echipe. În cazul în care aceiași indicatori rămân cu două echipe, se are loc un meci între aceste echipe pentru a determina câștigătorul, deoarece rezultatul remizului în acest meci este imposibil. Dacă echipele nu au egalitate, se aplică criteriul specificat în pasul corespunzător.

1. Atunci când punctele sunt egale, mai multe echipe creează un subgrup în care echipele sunt poziționate în funcție de numărul de puncte primite în meciurile dintre echipele din subgrupul dat.

2. Dacă trei sau mai multe echipe au încă egalitate, cea mai bună diferență dintre golurile marcate și pierdute este luată în considerare în meciurile directe dintre aceste echipe.

3. Dacă trei sau mai multe echipe au puncte egale și aceeași diferență între golurile marcate și pierdute, numărul de goluri marcate de aceste echipe în meciuri este luat în considerare.

4. În cazul în care trei sau mai multe echipe au puncte egale, aceeași diferență gol și a ratat obiectivele și același număr de goluri marcate, datele luate în considerare rezultatele jocurilor cu trei echipe din această echipă sub-grup cu cel mai bun clasament. În acest caz, avantajul va primi o echipa cu cel mai bun rezultat (număr de puncte 1., 2. diferența de gol și a ratat goluri, 3. număr mai mare de goluri marcate) în joc împotriva echipei cu cel mai bun rating.

6. Dacă echipele au în continuare aceiași indicatori, se iau în considerare rezultatele jocurilor cu echipa următoare din afara acestui subgrup.

7. Dacă, după aceste calcule, echipele au în continuare aceiași indicatori, ordinea echipelor este determinată pe baza clasamentului acestora înainte de începerea campionatului (însămânțare).

Dacă echipele nu au jucat încă toate meciurile între ele în turneul actual, echipele cu aceleași indicatoare vor fi situate în clasament în funcție de următoarele criterii: 1. Mai puține meciuri jucate; 2. Diferența de goluri marcate și pierdute; 3. Numărul de șaibe înfundate; 4. Evaluare înainte de începerea campionatului.