800 de linguri într-o bucătărie

"Imediat imi pun lingourile talentati pe perete"

Colecționarul a postat informații despre lingurile sale pe Internet și sa familiarizat cu alți colecționari. Victor a aflat că un Petersburger colectează, de asemenea, linguri, dar nu suveniruri, ci cantine: "Acest lucru este de asemenea interesant", recunoaște Victor, "dar are multe exemplare identice și nu am dubluri. Fiecare dintre lingurile mele este unică. " Fotografii ale colecției lui Victor pe Internet au fost văzute de un bărbat din România și trimise colectorului unei linguri prin poștă - doar din această țară Victor nu avea linguri. Directorul unui muzeu de linguri din marginea permului a venit chiar. Adesea, Victor i se oferă să cumpere o colecție de linguri antice sau să deschidă un muzeu, dar colecționarul nu este interesat: "Nu urmăresc cantitatea sau pentru copii vechi. Lingurile sunt doar hobby-ul meu, le colectez numai pentru mine. Sunt amintirea diferitelor locuri, țări și prietenii mei ".







Prin Internet, Victor a găsit o fată de 14 ani care colectează tot ce are legătură cu Turnul Eiffel: statuete, suveniruri și imagini. Victor a decis să-i ajute pe fată și ia cerut prietenilor săi care mergeau în Franța să aducă din Paris două linguri cu imaginea Turnului Eiffel. Când lingurile au sosit la Petersburg, a lăsat unul pentru el însuși, iar al doilea a trimis un colecționar tânăr într-un alt oraș. Victor a uitat deja de lingura trimisă, când o lună mai târziu a primit o coletărie. Avea o lingură cu o gravă a Ordinului Victoriei. "O astfel de atenție mi-a atins foarte mult", își amintește Victor. - Această lingură este prezentată de un copil dintr-o inimă curată. Când eu aleg lingurile, sunt foarte drăguț și nu cumpăr totul. Dar imi atasam imediat lingurile pe care le-am dat peretelui, pentru ca este o amintire a poporului cu care am vorbit. "







Din lingurile cu swastici au refuzat

Victor nu are o lingură preferată în colecție: "Sunt cu toții speciale", colecționarul este sigur. - Nu este nimic de deosebit între ei. Lingura preferată, care este ultima. Recent, prietenii din Norvegia au adus două linguri. Acum ei sunt iubiți. Când apar alte linguri, vor fi iubiți. "

Unicitatea lingurilor lui Victor nu este contestată. În colecție există o lingură de poliție alb-negru, o lingură din fildeș mamut, linguri cu autografe ale lui Andrey Urgant și Tatyana Bulanova. La intrarea în bucătărie, primul lucru care îți atrage ochiul este o lingură de lemn de 1 m și jumătate, pictată sub Khokhloma. "Uneori vizitez expoziții în Manezh, mă duc la Pasaj", împărtășește Viktor. - O dată în pasaj am văzut această lingură gigantică. M-am îndoit dacă merită să o luați - este nevoie de prea mult spațiu. A trecut un an întreg și sa uitat la ea. Nimeni nu a cumpărat o lingură și m-am hotărât. Acum, această lingură este o decorare a colecției mele. "

800 de linguri într-o bucătărie
Fotografie din arhiva personală a lui Victor Legob

Odată ce Victor i sa oferit să cumpere linguri din Marele Război Patriotic, găsit pe locurile de înmormântare, dar colecționarul a refuzat fără ezitare: "Colecționez colecția mea pentru suflet. Mă uit la lingurile mele și starea mea se ridică. Prin urmare, nu am nevoie de copii cu o hrănire. Lingurile trebuie să aibă o energie extrem de pozitivă. "







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: