6 Motive pentru care (nu) împiedica adoptarea unui copil

Ar trebui să iau un copil sau un copil mai în vârstă? Cum se va manifesta ereditatea lui? Ar trebui să-i spun că nu e copil? Psihologul de familie Lyudmila Petranovskaya explică mai multe prejudecăți părintești.







6 Motive pentru care (nu) împiedica adoptarea unui copil

Adoptarea nu este o sarcină ușoară și consumatoare de timp. Ea necesită o astfel de energie pe care părinții o suportă adesea doar pentru că inima ei încălzește imaginea ideală a unui copil mult așteptat. Dar, la fel ca în cazul apariției copiilor nativi, ei în mod inevitabil întâlnesc faptul că ideile lor despre copil într-o oarecare măsură nu corespund realității. "Este periculos să-i încredem pe copii așteptările lor despre ceea ce ar trebui să fie", avertizează psihologul. "Prea des se încheie cu dezamăgirea părinților și cu protestul copilului. La urma urmei, ca orice persoană, este important pentru el că este iubit fără condiții, pur și simplu pentru că este ".

Că părinții adoptivi mai mult, cu atât mai puțin LE iluziilor, cu atât mai puțin ei vor avea dezamăgiri.

Când copilul adoptat intră în familie, atunci toată lumea, atât el cât și noii săi părinți, au nevoie de timp pentru a se orienta și a construi o nouă ordine. Și nu se va purta mereu ca cel pe care îl visează părinții lui foster. Cu cât vor veni adulții mai pregătiți pentru această întâlnire, cu atât vor avea mai puține iluzii cu privire la viitorul copil, cu atât vor avea mai puțină frustrare.

1. Adoptați un copil mai bun

Copilul nu este o pagină curată, are deja o istorie proprie. Cei care cred că o pot "rescrie" complet și uită că copilul este adoptat sunt greșiți. Până la vârsta de șase luni (și uneori mai mult), este dificil să se evalueze riscul ca înainte sau după naștere să poată suferi orice boală sau vătămare. "Nu toți părinții se pot confrunta cu acest nivel de incertitudine și nu toți sunt pregătiți să acționeze cu copilul", subliniază Lyudmila Petranovskaia. - Dar pentru copil, desigur, este important ca acesta a fost luat de la domiciliul copilului cât mai curând posibil. - în fiecare zi pe care le petrece aici, încetini dezvoltarea sa " Desigur, putem afla mai multe despre dezvoltarea fizică și mentală a copiilor mai în vârstă. Și părinții adoptivi sunt mai ușor să ia o decizie măsurată. În plus, copiii cu experiența vieții de familie cu părinții lor biologici (chiar dacă aceasta nu a fost cea mai bună experiență, dar dragostea lor și să aibă grijă de ei cel puțin ocazional) se adapteze mai repede într-o familie adoptivă, înainte ca acestea să apară sinceră afecțiune. "Un astfel de copil știe ce înseamnă a fi copil în familie, el este orientat spre adulți, este gata să le asculte, să aibă încredere în ei", continuă psihologul. - într-un sens, împărtășește procesul de adopție. și el, de asemenea, "ia în familie" noii părinți. Iar cei care nu au experiență de relații strânse cu adulții, este mai greu de crezut că îl iubesc, acești copii pur și simplu nu știu ce înseamnă să iubești. Prin urmare, este mai ușor să tratăm astfel de copii cu adulți care nu sunt primul sau primul copil adoptat. "

6 Motive pentru care (nu) împiedica adoptarea unui copil

Inna și copiii ei: Maria, Makarii, Irina

Acum șapte ani, Inna, în vârstă de 45 de ani, un angajat senior în hotelier, a decis să adopte un copil. Acum, împreună cu soțul civil, cresc trei copii adoptați.

"Am crescut cu frați și surori și întotdeauna am visat la o familie mare. Dar de mult timp nu a fost posibil. Când, după câțiva ani de tratament pentru infertilitate, doctorii mi-au sugerat că fac FIV, am decis că este suficient să mă bat în propriul corp. Și ea a refuzat. Dar dorința de a avea copii rămâne - m-am gândit la adopție. Pentru a înțelege mai bine ce este și cum se întâmplă totul, am absolvit școala părinților adoptivi. Cu toate acestea, documentele pentru adopție nu au fost aplicate imediat: mi-a trebuit încă șase luni să iau o decizie finală și să mă pregătesc pentru apariția copilului. Sotul meu civic are un copil de la prima căsătorie, așa că am fost cel mai important "ideolog" al adoptării în familia noastră. Soțul meu mă susține întotdeauna, are relații minunate cu copiii lui. O fotografie a lunarului Marousi pe care l-am văzut pe unul din forumurile unde comunica părinții adoptivi. În imagine erau trei copii, dar chipul ei mă atinse, cu sprâncenele atinge. Mi-am dat seama că am vrut să mă cunosc cu fata și am chemat autoritățile de tutelă. Când Marusya a fost adusă la spital, brusc am avut sentimentul că acesta a fost copilul meu. Un astfel de sentiment natural, de parcă dimineața am dus-o într-o grădiniță și acum a venit să mă ia. Prima mea fiică a apărut în familia mea. Sentimente asemănătoare au apărut și când l-am întâlnit pe Makarushka și Irisha. Din fiecare dintre aceste întâlniri a fost conectat un lanț de coincidențe și coincidențe. În același timp, înțeleg: nu s-ar fi întâmplat dacă nu aveam un sens al scopului, o presiune și o dorință foarte puternică de a avea copii ".







2. Ar trebui să pară părinți adoptivi

Similitudinea aspectului sau caracterului nu are nici o importanță pentru relațiile din familie. Orice copil, de îndată ce are o afecțiune pentru noii părinți, devine ca ei. "Incepe involuntar sa-si copieze expresiile faciale, gesturile", spune Lyudmila Petranovskaya. - De multe ori mă uit la astfel de cazuri. Comportamentul copiilor nu depinde de naționalitatea sau rasa lor. Deci, într-o familie iubitoare cu doi copii adoptați după un timp, ei, reprezentanți ai naționalităților complet diferite, oamenii din jur au început să ia pentru gemeni ". Și totuși, copiii cu aspect asiatic sunt mai greu de găsit o familie. Acest lucru se datorează prejudecăților părinților potențiali. "Incapacitatea de a accepta oameni dintr-o cultura diferita, frica de oameni de o alta nationalitate, de religie inseamna ca ei nu sunt, de asemenea, pregatiti sa tolereze orice dezacord cu propriile lor opinii si traditii familiale", continua psihologul. - Și aceasta este o contraindicație serioasă pentru părinții adoptivi. Xenofobia este rareori limitată la intoleranță numai la una sau la altă naționalitate. Și aceasta înseamnă că părinții vor fi, de asemenea, părtinitori față de tot ce există în copil, care este diferit de stereotipul obișnuit. Părinții sunt plini, iar copilul este subțire; părinții sunt activi, iar copilul este lent și necurat - să nu prezică în avans unde poate avea loc o aversiune. Mai multe caracteristici și calități părinții resping la un copil, cu atât mai rău relația dintre ele. Părinții îngrijorați au o marjă de siguranță mai mică decât dificultățile posibile. "

"Cea mai bună familie din lume" Susanna Lopez

3. Trebuie să-l iubim ca pe un nativ

Cand spunem ca iubim un copil, inseamna ca il acceptam neconditionat, iubim doar ceea ce este si este copilul nostru. Uneori, părinții, mai ales dacă au experiență de "sânge", se tem că nu "iubesc un copil adoptiv ca nativ". Cum să fim atunci? "Emoțional, oamenii sunt foarte diferiți unul de celălalt", răspunde Lyudmila Petranovskaya. - Cineva reușește să se îndrăgostească ușor și rapid și cineva are un proces de atașament care se întinde în timp. Nu ne putem controla sentimentele. Rămâne să așteptați ... și să vă iubiți în mod activ: să aveți grijă de copil, să-l ascultați, să vă însuflați detaliile vieții sale în afara casei, să încercați să înțelegeți și să acceptați, să vă bucurați de succesele sale ". Uneori respingerea apare la nivelul fizic: pentru a lua copilul în brațe, un adult trebuie să depună eforturi. "De obicei, o astfel de respingere apare întâi chiar și în momentul cunoașterii", spune Lyudmila Petranovskaia. - Nu te lupta cu tine: nimeni nu e vina, și e mai bine să dai copilului ocazia să se simtă binevenită într-o altă familie, împreună cu alți părinți.

FOARTE FACTUL ADOPTĂRII ESTE O PARTE IMPORTANTĂ A ISTORIEI PERSONALE ȘI A MESAJULUI ȘI A PERSONALITĂȚILOR COPILULUI. DESPRE ACESTEA trebuie să vorbesc.

4. Este mai bine ca copilul să nu știe că este adoptat

Decepția denaturează relația. „Intreaba-te - ofera Lyudmila Petranovskaya - Doriți să lăsați cei dragi ascund ceva foarte important? Este greu să găsești o persoană care ar vrea să rămână în ignoranță. Și informația despre adopție este o parte importantă a istoriei personale și, prin urmare, a personalității copilului. " Încercarea de a obține în jurul valorii de acest fapt, părinții adoptivi neagă ceea ce sa întâmplat cu copilul, lipsit de capacitatea sa de a construi organic acest eveniment în cunoașterea de sine. Uneori, adulții își explică comportamentul prin faptul că nu doresc să rănească un fiu sau o fiică. "Acest lucru se întâmplă numai dacă părinții înșiși văd problema în adopție", a contestat Lyudmila Petranovskaia. - Copilul nu cunoaște imaginea reală a lumii, el se concentrează asupra modului în care adulții se referă la ceea ce se întâmplă. În plus, ascunde copilul adevăr, adulții se fac caz ostatici: „prietenos“ remarca vecin, documentele găsite, nepotrivire de grupa de sânge ... Mai devreme sau mai târziu, secretul devine clar. Și este dificil de prezis ce reacție poate fi crescut copilul atunci când află că a mințit cei mai apropiați. "

Există o întrebare

5. El va avea o ereditate proastă

Cea mai mare teamă a părinților este că copilul lor adoptiv va moșteni o boală sau o "problemă de viață": va bea, va merge, nu va învăța. "Într-adevăr, există boli care sunt moștenite", afirmă Lyudmila Petranovskaia. "În cazul unui copil adoptiv de potențiali părinți, primul lucru de care trebuie să vă fie frică este necunoscutul". În Rusia este dificil să găsești o familie în care nu există și nici măcar o persoană de băut. Mulți locuitori ai țării noastre au o predispoziție la apariția dependenței de alcool. Dar asta nu înseamnă că fiecare dintre ei devine alcoolic. "Există o predispoziție, și este ceea ce face o persoană cu ea, în ce atmosferă se dezvoltă", continuă psihologul. "Este foarte important ca părinții nu numai să susțină copilul, dar pot limita, avertizeze despre pericol".

6. Va vrea să-și găsească părinții biologici

"Această dorință apare adesea în timpul adolescenței, într-un moment în care copilul încearcă să înțeleagă, să se recunoască cu adevărat, să devină adult", spune Lyudmila Petranovskaia. - Poate avea un caracter diferit, de la pasiv ("este bine de știut") la acțiuni foarte active. Uneori, un copil trebuie doar să știe ceva despre părinți, câteodată este important ca ei să-i vadă, să se întâlnească cu ei. În acest caz, merită să-l ajutați să-l găsească pe rude. În această dorință, nu este nimic periculos pentru părinții adoptivi - copiii prețuiesc relațiile pe care le au. " Unii oameni au fantezii că părinții lor adevărați sunt oameni celebri, cinematografi sau vedeți de afaceri care visează să se reunească cu ei. Sprijinul pentru adulți este necesar pentru a supraviețui dezamăgirii care poate apărea după o întâlnire cu părinții biologici. În același timp, adolescenții sunt, de obicei, foarte recunoscători părinților adoptivi dacă acest subiect este discutat în familie și cu atât mai mult cu cât adulții sunt gata să-i ajute în căutarea istoriei lor.

* Potrivit Departamentului de Politici de Familie și Tineret din Moscova - www.dsmp.mos.ru

Trimiteți-vă prietenilor







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: