6 Cele mai frecvente erori de introducere a alimentelor complementare, introducerea treptată a alimentelor complementare

Alimentarea copilului este o etapă foarte importantă de dezvoltare. Este necesar să obișnuiți copilul cu alimente zilnice treptat.

Unii părinți dau copilului libertatea de a alege, sperând că corpul bebelușului știe ce are nevoie. Dar nu este recomandabil să faceți acest lucru. Cât de mulți nu ar fi fost luate în considerare în cărți și reviste pentru părinți cu privire la problemele legate de alimentație, indiferent de cât de mult a face recomandări de la medici pediatri tați și mame, dar atunci când vine momentul la înțărcare, părinții fac greșeli. Pentru a evita greșelile dvs., este mai bine să învățați de la străini.







Prima eroare.
Introducerea timpurie a alimentelor complementare.

"Când am început să introduc momeala, fără să știu cum să o fac corect, am folosit instrucțiunile de pe pachet. Acesta a afirmat că anumite tipuri de produse pot fi date mai devreme de trei, patru luni. Așa că am decis să încep și cu 3 luni. "

Obișnuiți-vă un copil cu alimentele obișnuite pentru noi este un pas foarte important pentru creșterea în continuare a copilului. Când alegeți o sursă de alimentare, nu puteți viza numai eticheta, nu este rezonabilă. De fapt, momentul introducerii alimentelor complementare este individual pentru fiecare.

A doua eroare.
Organismul copilului știe ce are nevoie copilul.

"Primul produs pe care copilul meu la încercat a fost înghețată. I-am cumpărat pe cel mai mare, iar cel mai tânăr a privit foarte emoționat, nu m-am putut abține și l-am lăsat să încerce înghețată. Și nu sa întâmplat nimic groaznic "

Din păcate, acționând din acest punct de vedere: "Că copilul însuși știe ce dorește. Și dacă vrei cu adevărat, o poți da ", mamele sunt de multe ori confundate. De fapt, corpul bebelușului în primii ani de viață este capabil să consume numai anumite tipuri de alimente - aceasta se datorează caracteristicilor organismului, care se află într-o stare fragilă.

Este mai bine să nu dai copilului "hrană pentru adulți", deoarece pot exista coloranți, conservanți, arome și alți aditivi chimici.

A treia greșeală.
Cu cât sunt mai multe alegeri, cu atât mai bine.

"Copilul ar trebui să primească cele mai utile lucruri. Prin urmare, îl hrănesc cu o pudră multi-fructe. "

O varietate de opțiuni - aceasta, atunci ce ar trebui să treacă treptat cu introducerea alimentelor complementare. Începutul hrănirii complementare este o perioadă importantă a bebelușului și pentru a evita problemele, trebuie să respectați treptat și treptat regulile de introducere a alimentelor complementare. Cel mai bine este să începeți cu produse dintr-o singură componentă. Când începe introducerea unui produs multicomponent, copilul poate dezvolta o reacție alergică, o încălcare a microflorei intestinale și tulburări gastro-intestinale. Și pentru a afla ce produs (componentă) ar putea duce la o astfel de situație nedorită, practic nu este realistă.







În plus, trebuie să opriți introducerea alimentelor complementare până la perioada de recuperare completă a sănătății bebelușului.

A patra greșeală.
Nu rezista când mănânci cu poftă de mâncare.

"Odată cu introducerea produselor cu o singură componentă, bebelușul meu sa vărsat încă. I-am dat o piersică și a mâncat un borcan întreg. Este păcat că fiul are o alergie la piersici - și i-a plăcut atât de mult ".

În ciuda faptului că introduceți un produs cu o singură componentă, trebuie să îl introduceți pas cu pas. Începeți cu o cantitate mică (undeva jumătate de linguriță timp de 5-7 zile), apoi creșteți treptat cantitatea. Introducerea chiar a unui produs unic pe o scară largă amenință dezvoltarea diareei, a colicii, a balonării și a altor tulburări.

A cincea greșeală.
Slăbiciunile tale gustative.

"Nici eu nu-mi place broccoli, iar micuța mea nu-mi place - sa dus peste mine!"

De la naștere copilul distinge patru calități de bază ale produsului (dulce, acru, amar, sărat), dar dă preferință dulciurilor. Dezvoltarea gustului la un bebeluș depinde de alimentele pe care le primește în primii ani de viață.

Pentru a oferi copilului de nutrienți esențiali, trebuie să aveți un regim alimentar variat :. Cereale, carne, fructe, legume, etc. Pentru a face un nou produs similar copilul are nevoie de ea pentru a da 8-10 ori, după 12-15 ori este o percepție pozitivă a gustului calitățile „nou "Despre produs.

A șasea greșeală.
Ostiga stării lui.

"După încercările independente ale copilului de a mânca, bucătăria sa transformat într-un câmp de luptă. Prefer să mă hrănesc.

Lingura de auto-utilizare începe de la 8-9 luni. Această perioadă devine un test complex al răbdării mamelor. Un mic om încearcă să-și facă o lingură în gură și după câteva zile, multe mame au o decizie să-și hrănească singur copilul. Nu renunța la starea de spirit, aveți răbdare și încercați să arătați mai des cum să manevrați o lingură și o ceașcă. Răbdarea ta va fi recompensată!

Copilul va lua un exemplu de la tine, deci încercați să faceți totul bine. În această etapă a vieții sale, voi și familia voastră sunteți singurii ghizdii pentru lumea mare.

Opinia ta este importantă pentru noi!

Cum să dai copilului suficient timp și să nu uiți de tine?

A fost dragoste la prima vedere!

Aflați ce fel de super-mama esti!

Scutece care nu scurg!

Activați imunitatea locală la nivelul gâtului

Aflați cum să trăiți luminoase și să țineți pasul!

Cum să facem față inflamației?

Cât de importantă este sensibilitatea maternă?

Cine ajută imunitatea pentru a lupta împotriva bacteriilor?

Încercați lapte pentru copii de la un an!

Stelele își împărtășesc tandrețea

Treceți căutarea în pepinieră și nu treziti copilul

Știți totul despre alergii?

6 Cele mai frecvente erori de introducere a alimentelor complementare, introducerea treptată a alimentelor complementare

Taxele pentru școală și grădiniță: cum să nu uiți nimic?

Ajută copiii să facă față virușilor și bacteriilor

Participați la concursul de fotografie! Distribuiți-vă realizările

Este adevărat că fetele au nevoie de mai multă îmbrățișare?

Foarte moale, plăcut la atingere, nu are miros chimic. Ce e asta?

Aici sunt, fâșiile prețuite! Și ce să fac în continuare?







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: