1 1

la-la-la, fa-do-la-fa-do-la. mi-mi-mi, fa-do-soldeies fa-do-la

* pentru motorul de căutare:
- rafinează
- identificarea

* pentru comunicare:
- perspectivă
- avertisment







* pentru evaluare:
- orientare
- educaționale, pedagogice
- baraj.

Funcții suplimentare:
* contabilitate
* Stimularea
* Modelare
* Sumar
* Prelungit.

Principalele funcții sociale ale BI, ca elemente ale structurii interne esențiale-funcționale. Există o abordare genetică (1) și logică (2).

1. Reflectă tranzițiile de la simple la mai complexe, de la originalul genetic la cel derivat. Prin urmare, funcția P. are o independență relativă. Acesta poate implementa numai obiective de căutare, fără a afecta alte componente. Fiecare funcție socială de bază poate fi detectată fără una ulterioară, dar nu poate include decât capabilitățile celei anterioare.






2. Există două tipuri de relații care sunt logic posibile între funcțiile sociale de bază. Primul tip este relația de prevalență, atunci când o funcție joacă rolul principal, ceea ce conduce, iar celălalt este un rol subordonat, concomitent. Cel de-al doilea tip - apare când diferite funcții joacă în același rol. Acesta poate fi desemnat drept echivalență funcțională relativă sau echivalență.

Forme de existență BI:

Korshunov a introdus un nou concept de BS (mesaj bibliografic).

BS este format din informații bibliografice care sunt extrase din documentul însuși. BS - aceasta constă din b. informație educație structurală holistică, yavl. element minimal, indivizibil al BI.

Mesaj bibliografic - există o adresă orală (referință bibliografică sau consultare) sau scrisă (BZ)

BS fixat în forma documentară - B. Înregistrări Partea necesară a BS este yavl. B. descriere.

BZ acționează ca un element al lui B. Beneficiu - modul principal de existență BI. B. Tipuri de beneficii: B. Index, b. listă, b. revizuirea literaturii.

Calități și proprietăți:







Trimiteți-le prietenilor: