Călătoresc pe cenușă

Călărind pe cenușă. Elena Petușkova

Yelena Petushkova - prima femeie din echipa națională rusă în dresaj, Maestru Emerit al Sportului, campion olimpic, campion mondial în dresaj și 13 ori campion al URSS.

În 1957, Elena a absolvit școala cu o medalie de aur, a trecut examenele de intrare la biophak de la Universitatea de Stat din Moscova și a primit o ofertă de a se angaja serios în dresaj. Combinarea claselor la universitate cu pregătirea sportivă a fost foarte dificilă - fetița a trebuit să se ridice la jumătatea a cinci dimineața, a alerga la arenă și apoi să se grăbească la universitate. Fără indulgențe pe care tânărul atlet nu le-a primit, nici nu a fost eliberată de educația fizică. Dragostea cailor, tenacitatea inerenta si ajutorul la timp al parintilor au facut aceasta cursa posibila, care a durat multi ani.

Elena a absolvit universitatea cu diplomă roșie și a intrat în studii postuniversitare la Institutul de Farmacologie și Chimioterapie. 1964 a fost cel mai bun pentru ea - ea a devenit implicat cu antrenorul principal Gregory Terent'evich Anastasyeva și a luat calul norocos - corbul Trakehner armăsar cenușă.

Caracterul lui Ashes era complex, la început el musca din greu și nici nu la lăsat să-și pună șaua. Cu toate acestea, în timp, armăsarul cu auto-voință la recunoscut pe Elena, a devenit atașat de ea, iar colaborarea numită "drenaj" a devenit posibilă.

Într-un an și jumătate, Elena pe Pept a luat deja în mod regulat premii la toate competițiile rusești. Pentru a ajunge la Campionatul European din 1967, Helen a trebuit să tulpina și apere teza sa de doctorat „Influența compușilor imidazolici naturali asupra proprietăților enzimatice și proteine ​​contractile musculare“, în cele șase luni înainte de termen - altfel ar fi întârziată de protecție.

La campionat, Elena a ocupat locul șase și a devenit cea mai bună dintre femeile în drenaj. Un an mai târziu, la Jocurile Olimpice, datorită succesului lui Elena Petușkova, călăreții ruși au primit "argint" în competiția de echipă. Trei ani mai târziu, la Campionatul Mondial de la Aachen, Elena Petușkova a câștigat primul loc.

La Jocurile Olimpice din 1972, Elena a căzut cu temperatură, iar Ashes a limpede. Atletul a reușit să se întindă într-o zi, a trebuit să rateze cel mai important antrenament, iar calul ia tratat urgent picioarele. În timpul discursului, Elena era foarte îngrijorată de Ashes și nu se gândea să câștige, ci despre faptul dacă calul ar sta. Cu toate acestea, grație activității acestei perechi, echipa URSS a câștigat primul loc.

În 1973, Elena Petușkova a câștigat Campionatul URSS și a câștigat medaliile de aur și argint la Campionatele Europene. La acest campionat Elena a întâlnit atletul Valery Brumel și sa căsătorit cu el.

Anul următor a adus multe teste la Elena. În termen de o lună, tatăl ei a murit, a divorțat-o pe soțul ei și a născut fiica ei Vlad. Intrând în decret, Elena ia convins pe antrenorul Anastasiev să nu transfere Ashes la alt atlet, promis că se va întoarce cât mai curând posibil și își va continua studiile. Din nefericire, Anastasiev însuși sa îmbolnăvit și Ashes, campionul de cai, a ajuns la un atlet opțional. Cu două săptămâni înainte de naștere, Elena a aflat despre asta și a cerut ca calul să fie lăsat în urmă, oferindu-i exercițiul necesar.

La o lună după naștere, Elena se așeză în șa. Antrenamentul ei a fost considerat un fericit și aproape în mod deschis a râs când Elena a cerut să o includă în campionatul național.

Elena a câștigat în acest campionat primele două locuri (în mijlocul și Grand Prix). Două luni și jumătate după naștere, Elena a jucat la Campionatele Mondiale de la Copenhaga. a primit un "bronz" în competiția individuală și a adus "argint" echipei USSR.

Ultima dată când Elena a apărut pe Ashes în 1977, atunci armăsarul sa întors la fermă ca producător, iar sportivul a început să interpreteze un cal tânăr - Abakan. Pentru doi ani de spectacole, Elena și Abakan au câștigat bronzul la Campionatele Mondiale, argint la Campionatele Europene și au câștigat de două ori campionatul în URSS.

Din nefericire, în timpul unei călătorii la concursuri internaționale în 1980, Abakan a căzut grav bolnav și a căzut. Yelena nu avea un cal de rezervă, pentru că Abakan era încă atât de tânăr! Și așa a trebuit să înceapă din nou lucrul cu Khevsur roșu. Din nou, eșecul sportivului a urmărit. Calul sa îmbolnăvit de sciatică, a suferit de durere și sa repezit la pereți, dar toate aceste acțiuni pe care medicii veterinari le-au atribuit caracterului jucăuș al calului.

Încălzirea înainte de competiție, Khevsurs a căzut pe spate într-o stare de durere și a rupt mâna Elenei. Încă o perioadă de încălzire și în timpul discursului, Helen și-a prins dinții și a controlat calul cu o mână. A ocupat locul 42, dar acest rezultat se potrivea ca medalie de aur.

Când a devenit clar că Khevsur era bolnav - Elena sa oprit din spectacol, dar a rămas în sport, ca antrenor și vicepreședinte al Federației Ecvestre.