79) Înlocuirea lubrifiantului în nodurile care nu pot fi separate de puntea din față

În timp ce schimbați standurile, etrierele și discurile, găsiți zgomote atunci când rotiți butucul. Curiozitatea și interesul au luat-o, și am scos și dezasamblat hub-ul. Am clătit totul cu benzină, iar la examinare am găsit o bilă deteriorată (corpul de rulare), precum și vopsirea într-un loc al suprafeței de lucru pe carcasa interioară exterioară a lagărului butucului. Un altul descoperit la deschiderea lubrifiantului uscat, în general a fost ușor în rulmentul SKF. Prin urmare, rulmentul roții este calculat pentru câteva kilometri. Dar nimeni nu se uită la înlocuirea rulmenților și a unităților similare pentru prezența unei cantități suficiente de lubrifiant! Sa hotărât să schimbăm butucul, dar nu vreau să pun înapoi hub-ul și, prin urmare, am dezmembrat noul hub TOPRAN:







79) Înlocuirea lubrifiantului în butucii care nu pot fi separați de puntea din față

Ansamblul butucului

79) Înlocuirea lubrifiantului în nodurile care nu pot fi separate de puntea din față

Hub cu inel ABS


Am început să analizez interiorul rulmentului hubului. Folosind o șurubelniță plat, scoateți cu atenție clema interioară cu un anther de metal, folosind o șurubelniță între două cleme interne.

79) Înlocuirea lubrifiantului în nodurile care nu pot fi separate de puntea din față

Cu clema îndepărtată, a fost deschis un sigiliu de ulei, corpuri de rulare (bile) și un separator de plastic

79) Înlocuirea lubrifiantului în nodurile care nu pot fi separate de puntea din față

Se confirmă o cantitate mică de lubrifiere în rulment

79) Înlocuirea lubrifiantului în nodurile care nu pot fi separate de puntea din față

Scoateți ușor și scoateți garnitura de ulei cu o șurubelniță

79) Înlocuirea lubrifiantului în butucii care nu pot fi separați de puntea din față

Îndepărtăm separatorul de plastic cu o șurubelniță și îl scoatem cu atenție

De asemenea, scoateți cu atenție cușca interioară din exteriorul rulmentului butucului.

79) Înlocuirea lubrifiantului în butucii care nu pot fi separați de puntea din față






Rulmentul este dezasamblat.

Toate piesele au fost șterse cu o cârpă de bumbac curată și au început modernizarea separatoarelor, pentru a facilita analiza hubului lagărului în viitor.

79) Înlocuirea lubrifiantului în nodurile care nu pot fi separate de puntea din față

Separatoarele curățate de grăsime

79) Înlocuirea lubrifiantului în butucii care nu pot fi separați de puntea din față

Șuruburile roții din separator cu inelul intern de lagăr, tăiate (marcate în roșu)

Separatoarele diferă semnificativ în configurație și mărime.

Separatoarele sunt, de asemenea, diferite și se fixează pentru corpurile de rulare (bile)
Procesul de construire:

79) Înlocuirea lubrifiantului în nodurile care nu pot fi separate de puntea din față

Am pus un nou lubrifiant pe pista de rulare a elementelor de rulare

79) Înlocuirea lubrifiantului în nodurile care nu pot fi separate de puntea din față

Introducem mai multe corpuri de rulare pe lubrifiant, pe piesa de lucru

79) Înlocuirea lubrifiantului în butucii care nu pot fi separați de puntea din față

Introduceți separatorul și introduceți corpurile de rulare rămase în separator.

79) Înlocuirea lubrifiantului în nodurile care nu pot fi separate de puntea din față

79) Înlocuirea lubrifiantului în nodurile care nu pot fi separate de puntea din față

închidem corpurile de rulare cu o cușcă interioară, rotim butucul și continuăm procesul de asamblare. Aplicăm lubrifiant pe suprafața de lucru a rulmentului

79) Înlocuirea lubrifiantului în butucii care nu pot fi separați de puntea din față

Introducem separatorul cu elementele de rulare în cavitatea rulmentului butucului

79) Înlocuirea lubrifiantului în butucii care nu pot fi separați de puntea din față

79) Înlocuirea lubrifiantului în butucii care nu pot fi separați de puntea din față

Instalăm glanda cu partea metalică în interiorul hubului

79) Înlocuirea lubrifiantului în nodurile care nu pot fi separate de puntea din față

Închidem clema rulmentului cu anther


Rulmentul este pregătit pentru montare. Următoarea dezasamblare pentru înlocuirea lubrifiantului va fi de 45.000 km.
Deci, povestea sa terminat, dar cine a citit, este un om bun)))

Anterior 78) În așteptarea procesului de reparație nu se oprește. Înainte 80) Piulițele cablurilor ambreiajului M7







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: