4 Moduri de lucru pentru curățarea ouălor fierte din cochilii

Data viitoare când arunci acest job plictisitor, vei avea un întreg arsenal de metode!

4 Moduri de lucru pentru curățarea ouălor fierte din cochilii

Este și unul dintre acei tipi care nu pot șterge un ou fiert fără a scoate proteina din gălbenuș cu coaja? La prima vedere, curățarea ouălor este totuși tortură, dar există modalități simple de evitare a tragediei. Despre acest lucru este scris o mulțime pe Internet, dar nu veți intra în rețea în timpul liber pentru a găsi răspunsul la această întrebare minuțioasă?







Am făcut totul pentru tine. După ce a studiat tot ce este scris cu privire la curățarea ouălor, am ales cele patru metode cele mai populare și le-am colectat în acest articol. Ca tu, de exemplu, un fapt de la Departamentul Agriculturii din SUA. că ouăle proaspete rămân în urmă în spatele cocii cu mult mai multe dificultăți decât cele situate timp de o săptămână? Se pare că în stare proaspătă - nu există aproape niciun spațiu de aer între coajă și ouă. Da, de asemenea, nu am știut despre asta. Pe scurt, păstrați un ghid complet pentru curățarea ouălor.







1. Folosind bicarbonat de sodiu

Metoda funcționează astfel: înainte de a începe să gătiți ouă, puneți o linguriță de sodă în apă. Acesta va ridica Ph din proteine, și din acest motiv filmul, imediat sub coajă, nu se va lipi, iar oul va fi curățat mai ușor.

4 Moduri de lucru pentru curățarea ouălor fierte din cochilii

Se toarnă ouăle cu apă, astfel încât să le acopere aproximativ 5 centimetri și să gătească sub capacul timp de aproximativ 10 minute. Aceasta este una dintre cele mai faimoase căi dintre gospodine și bucătari amatori.

2. Cu ajutorul puterii pulmonare

3. Prin tremurare

Dacă trebuie să curățați mai mult de trei ouă, acest truc va fi potrivit pentru tine. Acest lucru va necesita o cratiță mare, în ceea ce privește supa. După ce fierbeți ouăle, scurgeți toată apa, lăsând aproximativ un centimetru de apă din fundul tăvii.

4 Moduri de lucru pentru curățarea ouălor fierte din cochilii

După aceea, începeți să agitați energic vasul, dând ouălor o mișcare de rotație, astfel încât să se rotească ca într-un jacuzzi. Ca urmare a mai multor coliziuni, coaja lor este fisurată, iar apa din tava va pătrunde în fisuri, iar ouăle vor fi curățate surprinzător de ușor.

4. Folosind un pahar de apă

Aici același principiu funcționează ca și în metoda anterioară: apa pătrunde sub cochilia crăpată. Această metodă este utilă pentru dvs., dacă nu gătiți o mulțime de ouă, deoarece astfel de agitare - aceasta este o adevărată vork pentru antebrațele voastre.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: