2018 Regiunea Elbrus - drum spre platoul bermamit (cbr)

Mergem la Bermamyt din Valea Narzanov. Ai plecat din Narzanov, vom lăsa stratul de asfalt, cu toate că unele clădiri cu oameni și cum ar fi așa cum ne conduce deja în zonele muntoase cu un grad relativ de autonomie - așa părea la noi. Gradul de autonomie stins destul de repede - pe drum țarcuri de vară observate periodic pentru oi și cai, și cabine de vară din apropiere, aparent cu ciobanii (și direct sub generalul Bermamytom erau niște clădiri care seamănă cu centrul de recreere). Drumul spre pitoresc Hasaut în sine - în partea de jos a unui traseu îngust de-a lungul râului, munții de pe dreapta, la stânga peste râu, de asemenea, munții, munții sunt în spatele nostru, și nu este ciudat, de asemenea, ar putea fi văzut în fața muntelui). Toate în verde, cerul albastru, soarele strălucitor, temperatura plăcută de vară caldă. Am condus încet la plăcerea noastră, vorbind la radio, glumind și povestindu-ne povesti. Drumul către Khasaut este absolut simplu, doar un primar rural din munți.







drumul către Khasaut

Am ajuns la Hasaut - sat abandonat în sine, dar există o pereche de case de locuit (sau mai degrabă ceea ce a mai rămas din ele), probabil în vara există crescători de animale vii de oi și cai. Am pus înainte pentru Hsaut ușor spre dreapta direct spre Bermamyta și urmări începe krutet - du-te în sus pe deal. Am izbucnit puțin înainte, întorcându-mă - frumos merge grupul ăsta în costume de baie din oțel!)

În continuare, pista începe să meargă treptat mai mult cu bucurie - ascensoare frecvente, dar destul de abrupte și aceleași coborâri - un procesor atât de mic. Aici, la următoarea încercare, vedem pe deal ... o încărcătură Gazelle. Aparent, de asemenea, un SUV) M-am îndreptat înainte de prima, m-am apropiat mai aproape și am văzut - stă exact peste drum chiar la capătul unei ascensiuni destul de vesele. Și ei ... stând în partea din spate a Suzuki Grand Vitara cu regiunea Krasnodar, în jurul căreia o fețele acru am întâlnit echipajul ei de băieți și fete. Se pare poveste amuzantă - acest Gazelle dormit pe ridicare de prindere (butuc bine clar pe o astfel de plimbare cu rollercoaster fără ponizhaykoy - conexiune tracŃiune nu va trăi mult timp), a blocat drumul într-o încercare de a transforma în jurul și echipajul ei a plecat pentru piese undeva în civilizația. Și echipajul lui Vitara stă aici de ieri (!), Tk. Gazela a blocat drumul și nu pot merge în jurul lui. Au coborat ieri de la Bermamyt, au căzut sub ploaie, s-au odihnit în Gazelle, nu au reușit să se apropie și, în cele din urmă, au decis să-și petreacă noaptea aici. bine, și de atunci (deja o jumătate de zi astăzi) fac plajă ...






Eu stau si uita-te la întreaga poveste și să vedem - Duc lăsat ceva între Gazelle și Catcher ușor puteți trece, și a lăsat chiar și pe două picioare) trage în sus băieții noștri de jos pe jos, Felix a pus în bătaia vântului la punctul de control asupra dimensiunii, bine ... fără orice probleme în a face rundele Gazelle și a devenit un pic mai Suzuki pe drum ... ar trebui să fi văzut fețele acestor copii, este pacat sa nu sfotkali)) Ei chiar nu au putut crede că aici puteți conduce, cu toate că nu există absolut nu era nimic, chiar extraordinar - pur și simplu pe iarba , și nu pe drum, a luat și a călătorit în jurul ... În general, aceasta a afectat absența lor este experiența vnedorozhenogo, băieții sunt obișnuiți să meargă pe drumuri și care pot depăși acolo unde totul acolo și există pietre și soluri permit - și chiar au avut acest lucru nu sa produs) Aici băieții vizibil luminat, deoarece distracție și râs aruncat defilează lui shmurdyak viguros în Suzuka și sub dimensiunile mele de control exact așa cum în mod liber a făcut turul Gazelle, numai de data aceasta în direcția opusă) în despărțire, aproape saruta pentru a sărbători și eu întreb - și atunci există o modalitate suplimentară de a platoului? Aici fetele de la răspunsul lor echipajului - „Am fost ieri, această teamă au suferit ...“: - / In general, au spus că au venit la Bermamyt cu orice altă parte (așa cum sa dovedit - de la Kislovodsk), dar a decis să meargă la Narzanov , a lovit atunci când se deplasează în jos în ploaie, solul a devenit umed și alunecos, acolo neillyuzorno kuvyrknutsya oportunitate, într-un fel a coborât pe cea mai mare parte în jos și pe aceste leagăne, cu suișuri și coborâșuri frecvente și apoi sa odihnit în Gazelle) Deci, avem o cale suplimentară a promis să fie mai vesel, dar "muzhvnezdorozhniki !))) După eliberarea drumului, toate celelalte mașini, de asemenea, au călătorit ușor și în mod obișnuit în jurul Gazellei. Deosebit de distractiv și în special de ușurință călătorit în jurul Defender general))
Iar calea, desigur, a fost animată, în comparație cu partea anterioară a traseului nostru:

trecând la Bermamyt

Curbe relativ scurte, dar abrupte și aceleași coborâri (nu au ajuns la imagini). În principiu, pasabile și fără podhodzhayki, dar ambreiajul va fi livrat la mașinile încărcate și, în plus, marja de putere pe astfel de abateri oferă o marjă de siguranță.

întreaga grupă de trasee pe fundalul platoului Bermamyt

Voi spune acest lucru - Bermamyt platou - acest loc este cu siguranta merita o vizita, dacă te duci la acele regiuni. Doar o astfel de înălțime deasupra nivelului mării, în creștere de mai sus peisajul din jur, cu vedere la platou și pe platoul în sine, amploarea împrejurimilor, puterea sa și trecerea relativ simplu la platoul face locul perfect pentru o vizită turistică. Regret foarte mult că nu am rămas acolo mult timp. Și mi-ar plăcea să rămână acolo mai mult, trenuri și plimbați în jurul platoului, poate chiar singur, pentru a obține un loc și experiență. fotografii Vazut altor calatori cu acest loc ... Elbrus, în cazul în care se deschide vremea superba doar cu aceasta rochie. Și ce fel de stele există noaptea! Stai acolo sub ele, da cu petrecerea noaptea ... EH!

Există un poem excelent al poetului balkan:

... Privind în depărtare, spre zăpadă veșnică fără margine,
Știind că nimeni nu le deține,
Săracul alpinist, uitând sărăcia,
Însuși a părut bogat ...

Acum nu era zăpadă. A fost o distanță, erau munți departe de orizont, și așa mai departe, era un cer imens, o zonă de viață verde de dedesubt și ... un sentiment când bogăția interioară te umple. Nu atingeți. Nu-l puneți în buzunar. Nu poate fi cumpărat și vândut. Nici măcar nu poate fi numit într-adevăr. Nu poate fi decât experimentat.

continuare în seria următoare ...

Numai utilizatorii înregistrați pot participa la discuții.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: