15 recomandări "cum să eviți blocarea contului", un blog despre taxele voucherelor Vladimir

Bună ziua, dragi colegi.

Voi începe cu un lucru destul de banal. Deși lucrurile nu sunt foarte plăcute, voi încerca să ofer o soluție. Din ce în ce mai des, băncile comerciale blochează cardurile, conturile de decontare ... pentru antreprenorii individuali, persoane fizice, persoane juridice .... Ceea ce nu blochează, și toate acestea, desigur, pentru a contracara finanțarea terorismului și spălarea produselor infracțiunii. În unele cazuri, blocajele de cont apar, desigur, legitime. Vreau să spun, atunci când "oameni de afaceri" (nu un om de afaceri real, ci un "om de afaceri" angajat în încasare) la fiecare pas cache bani. Desigur, în astfel de situații, băncile comerciale acționează legitim. Dar din ce în ce mai des întâlnim faptul că aceste încuietori se întâlnesc conform unei coincidențe absolut ciudate a circumstanțelor, în ordinea incomprehensibilă a cuiva.







De fapt, nu vreau să repet aceste povestiri unice, delirante pe care oamenii de afaceri le întâlnesc și cărora trebuie să le tratez. Am pregătit 15 recomandări pentru dvs., care, sigur, vă vor ajuta să faceți acest lucru pentru a reduce riscurile blocării conturilor.

Recomandarea nr. 1: lucrul legal

Prima recomandare este incredibil de banală. Pe cât posibil, încercați să vă faceți afacerea legală. În același timp, prima recomandare nu este obligatorie ... Desigur, legea ne cere să lucrăm legal. Dar în ceea ce privește blocarea sau blocarea contului, prima recomandare, de fapt, nu are o importanță fundamentală. Și, începând cu a doua recomandare, vă sfătuiesc foarte mult să urmați următoarele recomandări.

Recomandarea nr. 2: furnizați orice documente care indică originea legală a banilor

A doua recomandare este să fiți pregătit să furnizați orice documente care indică faptul că aveți o origine legală a banilor. Este recomandabil să discutați cu operatorii dvs. în avans. Du-te la șeful departamentului și să spună: „Uite, dacă, Doamne ferește, persoana care trebuie, în numele Serviciului de Monitorizare Federal financiar este în bancă, în unele te-ai îndoit scrie că sunt gata să ofere pentru prima solicitare absolut orice documente“ .

Colegii, amintiți-vă că procesul de luare a deciziilor în partea în privința căreia se blochează, cine nu blochează este întotdeauna o decizie a unei persoane particulare care reprezintă Rosfinmonitoring în această bancă comercială. M-am confruntat cu faptul că în sistemul "Sberbank" și al unei alte bănci de stat angajații declară: "Acesta este programul care te blochează". Nu există programe. Mai exact, există programe, dar ele nu iau decizii privind blocarea. Aceasta este întotdeauna o persoană specifică, deci chiar dacă angajații băncii nu îl cunosc și comunică cu el prin e-mail, aceasta nu înseamnă că această persoană nu este acolo. Există un anumit sistem, să-l numim "conspirație", există criterii clar stabilite pentru a pune această persoană la locul de muncă, există criterii clare pentru selectarea acestei persoane, de acord cu Banca Centrală a Rusiei numele de familie. Am citit toate aceste criterii, dar ele sunt atât de voluminoase încât, în cadrul acestui articol, nu consider că este necesar să vă raportați aceste informații. Deci, al doilea trebuie să fie gata să furnizeze orice documente care să ateste originea legală a banilor.

Recomandarea nr. 3: plătiți impozite și furnizați orice returnări

Este de dorit să plătiți impozite din același cont de decontare pe care îl utilizați, inclusiv pentru transferul banilor pe cardurile dvs. de plastic. Dacă eliminați de numerar din acest cont de decontare, sau transfera bani de pe un card de plastic, atunci această carte trage în numerar, în principiu, dacă este făcută corect, așa cum am spus seminariile - este sigur. Este de dorit să plătiți impozite din acest cont. Există o astfel de metodologie № 10-MRCB. Amintiți-vă și citiți-o, mă voi referi în mod repetat la aceasta. Acesta prevede că plățile fiscale trebuie să fie de cel puțin 0,5% din totalul încasărilor din conturile dvs. pentru anul respectiv. În principiu, aceasta este o sumă mică, dar unele bănci comerciale au ridicat această limită la 1%. În consecință, trebuie să subliniezi întotdeauna că plătiți impozite, că aveți mai mult de 1%. Dacă lucrați la un sistem clasic de impozitare, veți avea cu siguranță mai mult de 1%. Chiar dacă afacerea este pe jumătate ilegală. Acest lucru este întotdeauna necesar ca bancherii să sublinieze: "Da, plătesc toate taxele". Prin urmare, colegii, ar trebui să fii pregătit să oferiți orice declarație absolută care să indice că plătiți impozite.

Recomandarea nr. 4: Nu utilizați banii de pe o cartelă personală pentru a plăti pentru tranzacțiile de afaceri

A patra recomandare (probabil că voi reveni la declarații) nu este să folosiți banii înscriși pe cartea personală pentru a plăti în mod sistematic operațiunile, serviciile, bunurile etc. de la aceasta. și cache-uri pentru a plăti pentru tranzacțiile de afaceri. A doua zi m-am confruntat cu asta din nou. Înțeleg acest om de afaceri, mi-a scris într-o scrisoare că nu are unde să meargă. Este, în opinia mea, un antreprenor al sistemului de impozitare clasic. El trebuie să plătească multe servicii cu numerar. Există oameni care îi oferă servicii și pur și simplu nu funcționează într-un alt mod. El este forțat să coopereze cu ei, astfel încât toate procesele de afaceri să se întoarcă și să se rotească. Îl înțeleg perfect.

Adevărul este că, atunci când un om de afaceri pentru aceste scopuri pe aproape zilnic listele de bază pe banii lor de card de plastic, iar apoi au keshit, plata în numerar toate aceste lucruri ... am citit explicația, el mi-a trimis toată documentația, el mi-a trimis o explicație Banca comercială ... în această explicație în alb-negru, gura Rosfinmonitorniga scris ceva de genul: „nu este posibil pentru a confirma legalitatea acestor operațiuni, deoarece nu este posibil pentru a confirma ilegalitatea acestor operațiuni, astfel încât doar caz, dragă, te blocăm.

Inițial, banca ia blocat administrarea conturilor sale prin telecomandă și a fost forțat să aducă toate instrucțiunile de plată la bancă. De fiecare dată când a argumentat, a explicat de ce este nevoie de acești bani, etc. Acest lucru a durat mai mult de o lună ... Apoi, operatorii, care au avut deja timp să-l iubească, au devenit prieteni, totuși i-au arătat lucrarea finală și au spus: "Asta e tot, există o lucrare de la Rosfinmonitoring. Terminăm cu dvs. contracte de decontare și servicii de numerar. Du-te unde vrei. Ne-am lista neagră. Vedeți ce fel de lucru? Îmi place sau nu, dar cerințele pe care le descriu, aparent, va trebui să fie îndeplinite, astfel încât conturile dvs. să nu fie blocate.







În plus, colegii, voi spune imediat: de fapt, aceste recomandări sunt mult mai multe. Bazându-mă pe propria experiență și pe baza problemelor cu care se confruntă oamenii de afaceri, precum și pe baza opiniilor experților, am identificat 15 lucruri cheie care trebuie respectate, astfel încât conturile de verificare și cardurile dvs. să nu fie blocate. Aceste 15 criterii ar trebui aplicate în total, adică dacă îndepliniți un criteriu și alți 5 nu, atunci, cel mai probabil, veți fi din nou în necaz.

Recomandarea # 5: a face prieteni cu bancherii

Numărul recomandării 6: invitați să vizitați

Dacă este necesar, cereți angajaților băncii comerciale (care au un serviciu special) să vină la biroul dvs. și chiar în casa dvs. pentru a stabili faptul că cheltuiți sume mari de numerar. Și, de asemenea, pentru a vedea realitatea companiei dvs. Lăsați-i să se uite la compania dvs. în ceea ce privește cerințele interne. De fapt, toate aceste cerințe sunt cunoscute. Am spus în repetate rânduri la seminarii că mai devreme am ținut evidența tuturor cerințelor, a regulilor în care băncile au dreptul de a bloca conturile. La început au fost 18, apoi această listă a crescut brusc la 122. Cum știu? Pentru că am numărat-o pe degete. Acesta este cadrul de reglementare oficial al CBR. Apoi au devenit 136, apoi 152. Când au fost 152, am scuipat pe această ocupație fără speranță și am încetat să numar, pentru că Banca Centrală continuă să trimită aceste nenumărate instrucțiuni băncilor comerciale, declarând suspiciuni ...

Știi, în acest moment am avut sentimentul că nici o operațiune suspecte, pe care omul de afaceri o face în timp ce activitatea economică reală, nu mai este în natură. Lucrez cu asta în fiecare zi. Au venit la biroul meu, au fotografiat locurile de muncă, s-au adresat angajaților pentru extremism, pentru terorism. Când încă o dată s-au făcut fricțiuni, am blestemat: "La urma urmei, vino la mine acasă!" Deși, mulțumesc lui Dumnezeu, eu urmez toate recomandările pe care ți le dau. Ce crezi? Pot spune povestea asta, dar e destul de lungă. Și au venit acasă cu o cameră, știi? Și în centrul luptei împotriva extremismului a fost necesar să explicăm și să demonstrăm că nu suntem teroriști și nu extremiști. La noi acum toate țările în suspicion, prin urmare, această deschidere vă va ajuta.

Recomandarea nr. 7: ai un depozit în banca ta

Am spus în repetate rânduri că dacă primiți un depozit în banca dvs. comercială, acest lucru este chiar mai bun. Veți fi mai puțin extremist și terorist. Am verificat acest lucru în mai multe rânduri, m-am verificat, adresându-mi o întrebare directă angajaților: "Câți bani ar trebui să păstrez în banca dumneavoastră la Rosfinmonitoring și m-ai iubit mai mult?" Am verificat clienții. Voi spune acest lucru: în 90% din cazuri acest lucru va fi un plus suplimentar și va funcționa. Nu a funcționat decât o singură dată. Acest exemplu îl dau acum și așa funcționează pretutindeni. Am sunat de la o femeie, un proprietar de afaceri din Nižni Novgorod. I-am sfătuit: "Du-te la bancă, adresați-vă o întrebare directă, sub rezerva tuturor celorlalte criterii: câți bani ar trebui să fie pe depozit pentru a nu mă molesta?". Ea a fost declarată 1,5 milioane de ruble. uneori anunță 4 milioane de ruble. în funcție de viteză. Cel mai bine este să aveți mai mult de 10 milioane de ruble pe depozit. în banca dvs. Acest lucru este chiar mai bun. Subliniez, sub toate celelalte criterii. Dar mai recent, cu 3 zile în urmă, m-am întâlnit cu o singură fată - ea este o persoană de rang înalt. Are depozite foarte mari, iar cercul de comunicare este potrivit - nivelul miniștrilor federali. Banca a făcut cererile ei absolut ciudate. I sa spus: "Dacă retrageți mai mult de un milion în numerar pe lună, cu siguranță vă blocăm." Cu toate cardurile, cel mai mult, să spunem, cele mai multe dintre cele mai înalte clase care există doar în țara noastră, restricția unui milion de ruble este o restricție incredibil de ciudată. Funcționează 100% legal. Prin urmare, să vedem cum se vor dezvolta evenimentele. În general, colegii mei, depozitul a ajutat.

Numărul recomandării 8: obțineți cea mai tare carte

În continuare, colegii. Obțineți o carte foarte bună, cea mai tare pe care o aveți. Acesta este elementul numărul 8.

Recomandarea nr. 9: Kate mai puțin de 80% din banii care intră în cont

Recomandarea nr. 10: Fii mai atent cu persoanele interdependente

A zecea recomandare se bazează pe clauza 11, articolul 7, nr. 115-FZ. precum și cu privire la metodologia menționată anterior a Băncii Centrale a Rusiei nr. 10-MR. Băncile vor bloca accesul la programul "Client-Bancă" în cazul în care compania transferă bani unei contrapărți interdependente. Trebuie să fii atent. În cazul în care societatea independentă, pentru a bloca operațiunea în acest caz, bancherii nu au dreptul de a, și în ceea ce privește omologii inter-dependente, ei au tot dreptul de a face. Cum se poate evita aceasta?

Dacă transferați bani către directorul companiei-fondator, printre firmele grupului holding de companii, este recomandabil ca să vă simțiți bancherii obișnuiți pentru a avansa le-a trimis o explicație scrisă în ... O dată, al doilea, al cincilea, al zecelea ... Intră în formă, și trebuie să existe o justificare. Mai bine și mai bine, ce trebuie scris direct în această lucrare cu bancherii cu care v-ați făcut prieteni. Am făcut același lucru. Am întrebat: "Ascultă, ce pot să scriu la Rosfinmonitoring ..." Cel puțin șefii departamentului cu care am vorbit deja știau deja. Ei au ca sistem de lucru. Vor recomanda frazele de care aveți nevoie.

Recomandarea # 11: dacă ați blocat contul datorită vitezei reduse - explicați

Banca nu are dreptul să suspende întreținerea de la distanță datorită cifrei de afaceri reduse din cont. Cu toate acestea, în practică, din păcate, nu. Dacă ați blocat contul datorită vitezei reduse, scrieți o scrisoare și explicați de ce s-au înregistrat mici întoarceri. Dacă aveți în prezent o cifră de afaceri mică pe cont, apoi scrie că, de exemplu, sunt doar incepand o afacere sau contul de verificare utilizați ca o copie de rezervă, sau altceva. Explicați cumva. Faptul că bancherii nu sunt eligibile în cadrul acestui bloc de cont - acest lucru este de înțeles, dar atunci când acesta este blocat și terminate serviciile de decontare a contractului și în numerar, sau suspendate de serviciu de la distanță, apoi atribuită mult mai grele.

Recomandarea nr. 12: nu efectuează operațiuni de tranzit

Recomandarea # 13: specificați cantitatea maximă de informații din ordinul de plată

În cazul în care bancherii consideră că, în această tranzacție sau în acea tranzacție, operațiunea nu are sens economic, atunci ei au dreptul să blocheze contul în baza clauzei 5.2 din articolul 7 din nr. 115-FZ. Ce ar trebui să fac? Oferiți imediat orice documente comerciale băncii comerciale. Dacă nu păstrați în termen de 3 zile (de obicei, 3 zile pentru documente), cereți-i băncii un fel de amânare. În general, băieții, pentru a avea sens din punct de vedere economic, este necesar să se indice cantitatea maximă de informații în ordinele de plată, în desemnarea plății. Ie astfel încât rezultă în mod clar din scopul plății că acest lucru are sens economic.

Recomandarea # 15: descrie detaliile tranzacției

A argumenta cu băncile este inutil: în țara noastră există o prezumție de vinovăție

Toate acestea sunt făcute de către bancheri, referindu-se la faimosul nr. 115-FZ "Cu privire la combaterea finanțării terorismului și spălarea încasărilor banilor primiți". La marele regret, dacă studiați cu atenție baza normativă la care am făcut referire, dacă studiați cu atenție numărul 115-FZ. veți vedea că în această parte nu există prezumție de nevinovăție în Federația Rusă. Toți suntem sub suspiciune.

Prin urmare, colegii, sfaturi bune: în ciuda acestui articol lung, urmați aceste 15 recomandări pe care vi le-am dat și trimiteți acest articol prietenilor dvs. Cu siguranță va beneficia de ele. Multe mulțumiri, dragi colegi.

Vezi subiecte conexe:

  • 15 recomandări
    Blocate pentru totdeauna: o duzină de "semne de terorism" din CBRF
  • 15 recomandări
    Jocul teroriștilor: cum băncile "strâng" bani din afaceri
  • 15 recomandări
    Cum de a deveni un "terorist": luați bani, cumpărați benzină sau cereale
  • 15 recomandări
    Nu versuri și apă, ci doar practica reducerilor fiscale






Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: