13 sfaturi de viață de la Kazan

13 sfaturi de viață de la Kazan

Giacomo Giloramo Casanova - un călător și scriitor italian care a trăit în secolul al XVIII-lea - este cunoscut în primul rând pentru numeroasele lui aventuri amoroase și aventuri. Casanova a reușit să viziteze multe țări și să se întâlnească cu oameni celebri și influenți ai timpului său. Și gloria cuceritorului inimii femeilor a devenit atât de puternică pentru Giacomo, încât numele său a devenit un nume de uz casnic. Cine nu cunoaște calea lui Casanova într-o viață plină de aventură și deține toate subtilitățile în relațiile cu sexul opus? Iată câteva sfaturi pe care renumitul italian le dă descendenților săi.







Fii decisiv

Principalul lucru din viață este să fii curajos și hotărât. Puterea fără determinare nu este nimic.

13 sfaturi de viață de la Kazan

"Sărută înfruntat", Jean-Honore Fragonard, 1788

Fii misterios

O femeie care a obținut cel puțin un mic succes în faptul că un bărbat a vrut să afle mai multe despre ea, aproape că sa îndrăgostit de el. La urma urmei, ce este dragostea, dacă nu curiozitatea?

Atractivitatea externă nu este cel mai important lucru din viață

"Frumusețea fără o minte acută nu poate oferi altceva decât farmecul fizic, în timp ce o combinație de inteligență și aspect foarte puțin frumos, poate să învingă un om și să-și satisfacă toate dorințele".

13 sfaturi de viață de la Kazan







"Flirt", Federico Andreotti

Nu vă înșelați - cel mai probabil, nu sunteți în măsură să vă controlați dorințele fizice

"O persoană care are suficientă forță interioară pentru a-și controla emoțiile și dorințele este cu adevărat înțeleaptă, dar acești indivizi sunt extrem de rare".

Fii independent

"Trebuie să recunosc că orice am făcut în viața mea, fie bine sau rău, totul sa făcut în mod voluntar; Sunt o pasăre liberă.

Amintiți-vă - nu puteți fi absolut liberi

"O persoană este liberă în dorințele sale, dar aceasta nu înseamnă că este liber să facă tot ce-i place - în acest caz el devine sclav al pasiunii, permițându-i să-și controleze acțiunile".

13 sfaturi de viață de la Kazan

Nu crede nimeni

"Cât despre înșelăciunea femeilor - Dumnezeu să fie cu el! Toată lumea știe că un bărbat și o femeie îndrăgostită se înșeală adesea. "

Nu vă fie teamă să vă duceți mult timp la obiectivul dvs. - merită

"Cele mai dulci sunt plăcerile pe care le-ai trăit și ai perseverat".

Nu este nimic rău cu foștii iubiți

"Prin recrearea în memoria mea a sentimentelor experimentate în trecut, am din nou experiență de plăcere și cu un rânjet îmi amintesc anxietatea pe care nu o mai simt".

13 sfaturi de viață de la Kazan

Serenade, Federico Andreotti

Dezafectarea nu este bună, totuși ...

„Înșelăciunea și trădare - este un păcat, dar viclean castă - este de departe cu deficiențe de vedere și virtuos. Oricine nu a învățat arta de înșelăciune, doar un dummy. "

Nu te prea atașați de o persoană

"Mi-a plăcut femeile nebunește, dar totuși am iubit mereu libertatea".

Bucurați-vă nu de obiectivul în sine, ci de drumul spre el

„Cititorul acestor memorii, probabil, au deja dat seama că n-am stabilit anumite sarcini, și că sistemul meu, dacă aș putea numi așa, este ca un vânt în fluxul senină a vieții - nu știi niciodată unde vei face. Ce varietate bogată oferă un mod de viață independent! ".

Nu te căsătorești în nici un fel

"Căsătoria este un mormânt pentru iubire".







Trimiteți-le prietenilor: