10 Secretele unei sărbători de succes a copiilor

Este timpul pentru petreceri de Anul Nou, brazi, spectacole. Părinții care au decis pe cont propriu pentru a organiza o petrecere pentru copii, dar vă faceți griji cum să distreze și să hrănească oaspeții asigurați-vă că pentru a avea o întrebare - cum să-și petreacă o vacanță, că totul a mers lin, fără lacrimi și frustrare. Iată câteva sfaturi.







Creați divertisment astfel încât copiii să "joace împotriva câmpului", în loc să concureze între ei. Căutarea comună a comorilor, câștigarea colectivă a premiilor pentru echipă va conduce mai bine băieții decât rivalitatea (îmi amintesc că este o sărbătoare pentru prescolari).

Dacă scriptul dvs. este construit pe sarcini - nu este necesar ca toți copiii să finalizeze fiecare activitate. Acest lucru întârzie evenimentul, ceilalți oaspeți se plictisesc, cineva trebuie să fie convins. Deci, să participați 1-2 participanți la concurs (și nu necesită respectarea strictă a regulilor) și să treceți la următorul joc. Dar dacă toți copiii doresc și, de mai multe ori, aruncă bile la țintă sau trec cursul de obstacol - ieșiți deoparte și lăsați-i să se joace.







Jocurile și divertismentul ar trebui să aibă o marjă, dar nu caută să arate oaspeților întregul program inventat.

Între competiții și jocuri, pauză. Nu încercați să strigați peste buzunarul copiilor, dar așteptați până când copiii se vor liniști și vă vor privi în așteptarea continuării.

Fii atent cu muzica. Mulți copii sunt susceptibili la sunete ascuțite. În plus, fundalul sonor chiar și discret nu funcționează bine pentru copii excluși. Prin urmare, cum ar fi muzica, includeți muzică, dar nu prea tare și pe scurt.

Pregătirile pentru vacanță sunt adesea mai interesante decât sărbătoarea însăși. Decorați camera, pregătiți un tratament, participați la un concert sau jucați, faceți cadou părinților micilor oaspeți nu va fi mai puțin interesant decât participarea la jocuri și concursuri.

Uitați de "nu avea timp", "nu a reușit", "nu a funcționat". Succesul vacanței este măsurat prin zâmbetele copiilor, nu prin numărul de feluri de mâncare de pe masă sau de articole din programul de divertisment.

În concluzie, vreau să împărtășesc scenariul meu pentru ziua de naștere a fiului meu, care a terminat săptămâna trecută. *







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: