10 fapte din viața lui Mitrofan

"Nu vreau să studiez, dar vreau să mă căsătoresc" - declarația de afirmare a vieții lui Mitrofanushka nu a pierdut relevanța pentru secolul al treilea. Prima drama realistă sau internă din istoria dramei ruse Denis Fonvizin a dat o mulțime de imagini strălucitoare și aforisme utile. Învățăm 10 fapte din viața lui Mitrofanushka împreună cu Natalia Letnikova.







Ideile "Minor" din Fonvizin au luat amploare în Europa. Peste un an și jumătate a scriitorului, la fel ca în Franța, a făcut cunoștință cu filosofia, legea și viața țării. Când scrieți dramaturgul „Nedorosl“ sa bazat pe un articol din reviste satirice, lucrările lui Voltaire, Rousseau, Duclos și chiar comedie, scrisă de cea mai Ecaterina II.


Istoria celor defavorizați din Rusia. Astfel, în secolul al XVIII-lea s-au numit copii nobili, sub vârsta numită de Petru I pentru a intra în serviciu. Fonvizin a umplut imaginea într-un sens ironic. Un tânăr ungenerat este un tânăr nevăzut, neplăcut, nepoliticos, egoist, iar numele lui Mitrofanushka, cu mâna ușoară a unui dramaturg, a devenit un nume de uz casnic.

"Die, Denis, e mai bine să nu scrii" - fraza atribuită lui Grigory Potemkin a fost o adevărată anecdotă istorică. Potrivit legendei teatrale, după premiera spectacolului de la Sankt-Petersburg, Fotvizin se presupunea că a abordat prințul Potemkin cu această expresie. Potrivit unei alte versiuni - o opinie măgulitoare aparține lui Derzhavin. "Dicționarul dramatic" din acea vreme a raportat: "Publicul a aplaudat piesa cu magia portofelilor".







De la o comedie internă la o revistă satirică. În 1783 a venit prima ediție tipărită a „Nedorosl“, iar cinci ani mai târziu, Denis Ivanovici Fonvizin a fost încercarea de a produce propria lor revista satirica cu vorbitorul numit „Staro“ - în numele comediei caracterului judicioasă. Jurnalul a fost interzis de împărăteasa Catherine al II-lea.

Cea de-a 30-a aniversare a lui Mitrofanushka în Teatrul Maly. Versiunea modernă a filmului "Minorul" pe această scenă a fost numărarea din 1986. A jucat peste 700 de spectacole. „Obosit prost - a reamintit Atanasie Kochetkov, care a jucat Starodum - dar dintr-o dată a venit la studenții matineu la un spectacol, și reacția lor ... am dat seama că ei sunt interesați de poziția personajului, filozofia lui, gândurile sale ...“

Top 10 citate din comedie relevante pentru această zi:

1. "Nu vreau să învăț, dar vreau să mă căsătoresc".

2. "Cum ne orbeste aspectul exterior".

3. "Demnitatea directă a unei persoane este sufletul său".

4. "Aveți o inimă, aveți un suflet și veți fi om în orice moment".

5. "Începutul rândurilor - încetează să fie sincer".

6. "Numerarul nu este un merit în numerar."

7. Știu că știu că nu poate fi un înger. Și nu trebuie să fii diavol.

8. "Nu poți să ajungi de un baston, dragă!"

9. "În marea lumină există suflete mici".

10. "Dolt de aur - toți mincinoși".







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: