7 Citate despre viață ale lui Nursultan Nazarbayev

ASTANA. KAZINFORM - Președintele Kazahstanului Nursultan Nazarbayev, caracterizat prin aceea că este pentru fiecare clasă propria limbă. Agenția internațională de informare Kazinform prezintă șapte citate vitale ale șefului statului, care va servi drept un bun sfat pentru poporul Kazahstanului.







"De la fiii lor întotdeauna așteaptă cuvinte pline de dragoste. Poate că mama are nevoie în mod special de aceasta. Acum, după un timp, nu unul aș probabil noi toți, ca adulți, se critica pentru a fi atât acordat puțină atenție mamelor noastre, că atât de puține cuvinte amabile să le spună și a vorbit puțin: „Mamă, te iubesc“ . Regret foarte mult că nu puteam fi adesea cu ea și știam cât de mult ma iubit atât de mult. Probabil, această dragoste mă sprijină în viață. Chiar și atunci când iau decizii foarte importante, dificile, visez despre asta. Trebuia să fie că tocmai ma visat și mi-a spus: "Fii sigur că totul va fi bine". Deci, dacă acum ea a fost în viață, și am putea să-i scrie o scrisoare, aș spune că îmi place, multă dragoste, prețuim. "

"Inițial, suntem mișcați de dragoste și pasiune. Acest lucru este de înțeles. Dar, când trece, trebuie să existe responsabilitate. Responsabilul trebuie să fie atât soț cât și soție, iar pentru aceasta trebuie să fie pregătiți. Unii dintre prietenii mei nu-i plac - spun ei, ii conving pe fete sa nu le placa oamenilor. Și le spun, trebuie să luăm în serios pe cei care spun că vor să se conecteze cu voi pentru a trece prin toate sarcinile acestei vieți. Și nu că ai păr frumos și așa mai departe. O actrita faimoasa, Faina Ranevskaia, a spus: "Cu toate acestea, suntem mai inteligenti decat barbatii. Nu alegem un bărbat să-și privească picioarele.







Cu privire la educația copiilor

Cu privire la concurență și critică

"Dacă vă iubești poporul, dacă ești patriot, trebuie să vorbești despre deficiențele poporului tău. Știm că marele Abai a vorbit despre kazahi. Unii au spus: "Aici, Abai a spus că kazahii sunt răi, și asta e rău. Și scriitorii ruși lăudă oamenii lor. Dar Pușkin a vorbit mult despre deficiențele rușilor, a spus Nekrasov și a spus Tolstoi. De aceea, dacă o persoană își iubește poporul, el trebuie să vorbească despre neajunsurile națiunii și să încerce să facă mai bună națiunea ".

Cu privire la modul de a deveni președinte

"În lumea modernă, nu cel care se agăță de cunoștințele dobândite, ci cel care știe să-și învețe toată viața. Nu am fost învățat la universitate cum să devin președinte. Pentru a fi ei și pentru a rezista cerințelor timpurilor, trebuie să învățați în timpul zilei, în timpul nopții și întotdeauna. Amintiți-vă cine este pregătit pentru schimbare, va câștiga. Cine vorbește în aceeași limbă ca și cercetătorii, investitorii, el va câștiga. "

"N-am visat niciodată să fiu președinte când eram copil. Cu toate acestea, nu am vrut niciodată să fiu al doilea. O ambiție sănătoasă de a fi cel mai bun dintre tovarășii voștri, cel mai bun dintre cei cu care lucrați - a fost. Acest lucru mi-a cerut să lucrez în mod constant asupra mea, studiind profesia mea. M-am făcut să mă simt bine despre oameni, fiind sociabili ".

"Kazahii au o mulțime de calități bune, pe care le-au absorbit cu cultura care a existat în Marea Stepa. Deoarece kazah care trăiesc în marea stepă, comunicând foarte puțin, și atunci când un călător vine - este o mare bucurie pentru el. Dacă ultimul miel este lăsat, îl va ucide și va găti pentru oaspete, deoarece kazahii consideră că oaspetele aduce fericire. Kazahul îi place să se distreze, îi iubește pe toi mari. Kazah mândru, el nu va lăsa pe nimeni să-și părăsească el însuși. Kazahul îi iubește familia. Șapte generații sunt rude apropiate pentru tine. Proximitatea cu rudele este o trăsătură foarte importantă a kazahilor. Și respect pentru bătrâni. (.) Un astfel de kazahac trăiește în stepa sa nativă, iar prin această stepă au avut loc multe evenimente. (.) Câți kazahi au trecut povestile și culturile și toate acestea trebuiau să fie pierdute prin tine. Cred că toleranța kazahului, atunci când acceptă toate religiile, orice etnos percepe bine, merge de acolo. Istoria a făcut acest lucru. "







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: