6 Școli pentru sportivi

una dintre școlile principale de baschet; este ușor de făcut; atitudinea serioasă față de educația generală și scorurile ridicate ale GIA și EGE

Cerințe: respectarea indicatorilor de vârstă și creștere. Băieții sunt acceptați de la 9 la 12 ani, fete de la 9 la 13 ani. Înălțimea minimă pentru cei mai tineri băieți este de 146-153 cm, pentru fete - 150-156 cm. Cei mai bătrâni băieți trebuie să aibă cel puțin 171-178 cm, fetele - 176-183 cm, toți indicatorii sunt afișați pe site-ul școlii.







6 Școli pentru sportivi

Alina Semenova

Ce să fac: În "Trent" am fost neașteptat. În clasa a IV-a am fost cel mai înalt dintre colegii mei de clasă. O dată, două femei au venit la mine la pauză și au întrebat dacă îmi place baschet și aș vrea să o fac. Nu mă interesa deloc, dar în acel moment eram foarte curios și am vrut să mă încerc în acest sport. Femeile au fost formatori din "Trenta", care călătoresc în școli în căutarea viitorilor studenți. În aceeași seară, am primit un telefon de la școală, iar a doua zi am fost la prima mea pregătire în viață.

Încă foarte importantă este capacitatea de a lucra într-o echipă, dorința de a învăța cum să joci frumos și cu mare răbdare.

Am avut cazuri în echipa unde jucătorii au fost grav răniți, au venit chiar și la operațiuni, după care a trebuit să se recupereze, de mult timp să nu se antreneze și apoi să înceapă totul de la zero.

Studierea formării pentru VS: puteți studia în programul de învățământ general atât în ​​"Trint", cât și în propria școală. Tipii care studiază în școli obișnuite, în cursul primului semestru al cursurilor de zi, iar în cel de-al doilea - formarea. În cadrul cursurilor de sport există mai multe cursuri de pregătire - trec înainte de cursuri în disciplinele de învățământ general și după ele. Echipele adesea merg la întâlniri sau joacă în alte orașe, și sări peste școală. Cu toate acestea, după ce trebuie să facă totul, pentru că antrenorii urmăresc cu strictețe performanța școlară. Știu că băieții care au studiat la Trint au devenit ulterior studenți la Universitatea de Stat din Moscova, Academia Rusă de Științe, Școala superioară de economie, Plekhanov și, bineînțeles, RGUFK.

6 Școli pentru sportivi

6 Școli pentru sportivi

pregătirea preliminară a solicitanților; echipament sportiv de înaltă calitate; posibilitatea de a juca într-un club de fotbal renumit și de a intra în echipa națională

Una dintre cele mai bune școli de fotbal din țară este angajată în instruirea fizică și sportivă a jucătorilor pentru echipa principală a clubului de fotbal Moscova Lokomotiv, precum și pentru echipele naționale rusești, atât pentru tineri, cât și pentru adulți.







Printre absolvenții de școală ai școlii se numără mijlocasul Spartak Diniyar Bilyaletdinov, Dinamo avansa Alexander Kokorin, precum și fundașul Moscovei Lokomotiv Taras Burlak.

Există o instituție de învățământ pe teritoriul stadionului "Lokomotiv", are arene de interior, terenuri de joc cu gazon natural și artificial, precum și un complex sportiv multifuncțional. Pe stadion există, de asemenea, o școală cuprinzătoare. Pentru studenții nerezidenți și există aproximativ 40 de persoane la școală, funcționează o școală internat specială.

6 Școli pentru sportivi

Ivan Krinochkin

Ce să fac: am avut dorința de a intra în școala de fotbal "Locomotivă" când eram în clasa a 4-a. Dar au luat-o doar din clasa a 5-a, așa că a trebuit să aștept încă un an și apoi să merg deja acolo. În școala noastră doar un jucător de la Lokomotiv studiază, dacă ești dus în echipă, înseamnă că vor lua școala fără probleme. Nu aș spune că tipii au anumite cerințe speciale în ceea ce privește indicatorii fizici - dovedește pe terenul pe care îl pot juca și totul va fi bine. În timp ce mă antrenez aici. În viitor, bineînțeles, aș vrea să intru în echipa de tineret și de acolo în echipa principală. Voi încerca foarte mult să realizez acest lucru.

Studierea formării VS: În formarea "locomotivă", combinată cu formarea. Programul este construit astfel încât să putem face totul. Sincer - nu se deosebește de instituțiile de învățământ general. Da, există indulgențe pentru noi, dar mici. Examinările pe care le predăm la fel ca toți ceilalți. Există băieți care studiază în școli obișnuite și solicită periodic să se antreneze pentru noi.

6 Școli pentru sportivi

mai multe sporturi, multe locuri proprii și închiriate; cooperarea cu universități renumite; la sfârșitul colegiului - diploma profesorului de cultură fizică

Cerințe: prezența oricărei categorii de sport și capacitatea de a înota

Centrul de Educație Sparta a fost deschis la sfârșitul anilor 1980. Până în prezent, aceasta include o școală de copii pentru copii și tineret din rezervația olimpică pentru lupte greco-romane, o școală generală de educație cu prejudecăți sportive și un colegiu de cultură fizică. Există trei săli de sport și o gamă de fotografiere, iar locurile și facilitățile mai multor școli din Moscova și complexul sportiv "Olympic Village-80" sunt de asemenea folosite. În "Sparta" învață și antrenează sportivi diferite, în ciuda faptului că profilul principal - lupta greco-romană. "Sparta" colaborează cu multe licee de capital de sport și orientare pedagogică: MGPU, MGOU. Krupskaya, MIFKIS, MFPA, RGUFKSIT și MGPI.

6 Școli pentru sportivi

Natalia Verbinskaya

Cum să procedați: Pentru a intra în Sparta, eu și colegii mei am decis să recomandăm fetele care au studiat deja acolo. Ei au lăudat foarte mult școala. Am mers cinci pentru a încerca norocul nostru. Totul sa făcut în cele din urmă. "Sparta" este școala ideală pentru cei care sunt gata să se antreneze tare și cu sârguință. Am fost angajat în patinajul de viteză. Am venit la școală după formarea de dimineață, care a durat aproximativ două ore academice. Pentru cei implicați în lupte, Sparta este o pensiune, o școală și o sală de gimnastică - toate pe același teritoriu. Dar instruirea noastră nu a fost în școală.

Studiați antrenamentul VS: Formarea în "Sparta", poate puțin mai slabă decât în ​​școala obișnuită, dar e vina elevilor ei înșiși. Din cauza instruirii, adeseori nu își fac temele pe deplin. Dacă te angajezi cu sârguință în școală, te poți pregăti bine pentru examenele finale. În ceea ce privește instruirea mea acolo, lucrurile au mers întotdeauna fără probleme: atît educația, cît și sportul. Nu m-am încurcat prea mult, dar am reușit totul.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: