25 Hadisuri despre aroganță, lumea șimismului

Vezi de asemenea

Fiecare musulman știe că aroganță - este una dintre cele mai grave păcate, și motivul pentru care Allah Atotputernicul swt blestemat Iblis, care a refuzat să se închine lui Adam, pacea fie cu el. Editorii site-ul nostru tradus pentru tine câteva zeci de povești de la Mesagerul lui Allah și Ahl al-Bayt de acest gen, pacea fie asupra tuturor, oferind o definiție clară a aroganță și avertizare credincioșii pericolului pe care acest păcat este.







1. Imam Baqir, pacea fie asupra lui, a spus: „Nu este aroganță, va găsi calea spre inima unui om, în cazul în care îl va deprecia în gândurile lor, indiferent de numărul acestora“ ( „Bihar al-Anwar“, care este de 78 de secunde. . 186).

2. Imam Sadyk, pacea față de el, a spus: "Cel care este curățat de aroganță va deveni generos" (Bihar al-Anwar, vol. 78, p. 229).

3. Imam Sadyk, pacea asupra lui, a spus: "Mărirea este allah, este sfânt și mare. Și oricine va încălca acest lucru, Allah va fi zguduit într-un foc de foc "(Bihar al-Anwar, vol. 73, p. 215).

4. Imam Baqir, pacea fie asupra lui, a spus: „Măreția și mândria - haina lui Allah, care încearcă să-i ridica-te, Allah aruncat în iad“ ( „Al-Kafi“, adică 2, 309 ..).

5. Imam Sadyk, pacea față de el, a spus: "El nu va intra în Paradis, în a cărui inimă va exista cel puțin o aroganță" (Al-Kafi, vol.2, p. 309).

6. Zurara Ibn Ayan a relatat: „Imam Baqir și Imamului Sadiq, pacea fie asupra lor atât, a spus:“ Nimeni nu va intra în Paradis în a cărui inimă există cel puțin un pic de aroganță „“ ( „Al-Savab a'mal“ hadith 871).

7. Abdullah ibn Talha a transmis cuvintele lui Imam Sadyk, să fie pace cu el: "Sclavul nu va intra în Paradis, în a cărui inimă există aroganță de dimensiunea unei sămânță de muștar. Iar robul în a cărui inimă există o credință, dimensiunea unei sămânță de muștar nu va intra în foc ". Am spus: "Să fiu victima pentru tine!" Un om pune hainele, se așează pe un animal de călărie și se apropie de ceea ce recunoaște în aroganță. El a spus: "Aceasta nu este aroganță. Adevărul este o negare a adevărului, iar credința este o recunoaștere a adevărului "(" Sawab al-a'mal ", hadith 872).

8. Abu Zarr a transmis cuvintele Trimisului lui Allah, să-l binecuvânteze pe Allah și pe familia sa: "O Abu Zarr! Toți, cu excepția celor care s-au pocăit foarte mult, dacă mor și în inimile lor există aroganță de dimensiunea unui grăunte de nisip, ei nu simt mirosul Paradisului cu nasul lor. Am spus: "O, Mesager al lui Allah! Îmi place frumusețea. Și chiar vreau ca mânerul bățului meu să fie frumos și că dantela pantofilor mei era frumoasă. Are acest miros de aroganță și iubire de sine? ". Profetul a întrebat: "Care este inima ta?". Am răspuns: "Văd adevărul și văd că este liniștit". Profetul a explicat: "Pentru că nu este aroganță. Aroganța este negarea adevărului și acceptarea minciunilor. Aroganța este să crezi că onoarea oamenilor nu este aceeași cu a ta, iar sângele lor nu este ca al tău "(Bihar al-Anwar, vol. 77, p. 90).

9. Domnul credincioșilor Ali, pacea asupra lui, a spus: "Am căutat smerenie și n-am găsit-o decât prin acceptarea adevărului. Deci, fi cel care a acceptat adevărul. La urma urmei, de la cel care a acceptat adevărul, aroganța este înstrăinată "(Bihar al-Anwar, vol. 69, p. 399).

10. Abdualal ibn Ayian a transmis cuvintele lui Imam Sadyk, pacea să fie asupra lui: "Trimisul lui Allah a spus:" Cea mai mare aroganță este umilirea oamenilor și incomodarea față de adevăr ". Am întrebat: "Ce este umilirea oamenilor și insolența față de adevăr?". Imamul a răspuns: "Când o persoană este în necunoașterea adevărului și îi defăimează pe urmașii săi. Cine face acest lucru, rupe haina de la Allah cel Mare și Atotputernic "(Al-Kafi, vol. 2, p. 310).







11. Hafas ibn Keyas a dat cuvintele lui Imam Sadyk, să fie pace cu el: "Printre cei arogați este cel care se consideră superior celuilalt". I-am întrebat: "Și dacă se va face mai presus de păcătos pentru că nu păcătuiește". Imamul a răspuns: "Vai, vai ... Poate că păcătosul va fi iertat, dar el va rămâne cu cartea faptelor" (Al-Kafi, vol.8, p.128).

12. Trimisul lui Allah, el și familia lui să binecuvânteze Allah, el a spus: „cel mai îndepărtat de la mine de la tine la Ziua Judecății va vorbi mult, care este arogant“ ( „Bihar al-Anwar“, care este 73-232 ..).

13. Stăpânul credincioșilor Ali, pacea asupra lui, a spus: "Începutul este o picătură de spermă, capătul este cari. Cât de uimitor este între mine o pungă de impurități - un bărbat care arată aroganță "(Bihar al-Anwar, vol. 73, p. 234).

14. Domnitorul credincioșilor Ali, pacea asupra lui, a spus: "Doar un om josnic poate arăta aroganță" ("Gurar al-hikam", hadith 9467).

15. Imam Sadiq, pacea fie asupra lui, a spus: „După ce a constatat o smerenie și umilință, nimeni nu a arătat aroganță și îndreptați gâtul“ ( „Al-Kafi“, adică 2, 312 ..).

16. Trimisul lui Allah, Allah să-l și familia lui binecuvânteze, el a spus: „mândria și fericirea omului este că el va aduce ceva pentru familia sa, și, astfel, se va scoate din tine aroganța“ ( „Tunb al-havatir“ T 1, pagina 201).

17. Imam Hassan, pacea față de el, a spus: "Cine cunoaște măreția Domnului său și se consideră mare, este angajat într-o afacere demnă, pentru că cel care știe despre măreția lui Allah și a Înălțimii Sale nu trebuie să fie arogant. Cei care știu despre puterea și slava lui Allah ar trebui să-și arate nesemnificativitatea "(Bihar al-Anwar, vol. 78, p. 104).

18. Domnul credincioșilor Ali, pacea asupra lui, a spus: "Un bărbat arogant printre prietenii fără rod" ("Gurar al-hikam", hadith 7464).

19. Domnitorul credincioșilor Ali, pacea asupra lui, a spus: "Cine este arogant nu va deveni om de știință" (Gurar al-Hikam, Hadith 10586).

20. Domnitorul credincioșilor Ali, pacea asupra lui, a spus: "Cine se va arăta înaintea unui popor înalt va fi dezgustat" (Bihar al-Anwar, vol. 77, p. 235).

21. Imam Bakir, pacea asupra lui, a spus: "Două persoane au intrat în moschee: unul drept și celălalt o persoană nelegiuită. Și când au ieșit din moschee, cei răi au devenit neprihăniți, iar cei neprihăniți - cei răi. Sa intamplat deoarece, intrand in moschee, cei neprihaniti au inceput sa-si admire inchinarea si toate gandurile lui erau ocupate de aceasta. Iar gândurile celor nelegiuiți erau ocupați cu regret pentru răutatea lor. Și a cerut Allahului cel Mare și Atotputernic să ierte păcatele pe care le-a comis "(Al-Kafi, vol.2, p. 314).

22. Abdurahman ibn Hajjaj a relatat: "I-am spus lui Imam Sadyk:" O persoană săvârșește un păcat, după care trăiește teamă și regret. Și apoi face fapte bune, după care simte o senzație de vanitate ". El a spus: "Primul său stăpân, atunci când se teme, este mai bun decât statul când îmbrățișându-l vanitatea" (Al-Kafi, vol. 2, p. 314).

23. Trimisul lui Allah (pacea și binecuvântările lui Allah fiind asupra lui) a spus: "Într-o zi, Iblees a venit la Musa așezat, pe care era un ars colorat. Când sa apropiat de Musa, și-a scos lemn de foc și la salutat. Musa la întrebat: "Cine ești tu?". El a răspuns: "Eu sunt Iblis." Musa spuse: - Sunteți Iblis? Fie ca Allah să te lase! ". Iblis a spus: "Am venit doar să vă salut din cauza poziției pe care o ocupați înaintea lui Allah". Musa la întrebat: "Ce este acest arsuri?". Iblis a răspuns: "Cu ajutorul lui am răpit inimile descendenților lui Adam". Musa a spus: "Spuneți-mi despre păcatul prin care vă luați în posesia unei persoane, dacă o comite." Iblis a spus: "Când se admiră el însuși, când crede că face multe fapte bune, iar păcatele lui par a fi nesemnificative pentru el". Și Trimisul lui Allah a spus: "Dumnezeu cel mare și Atotputernic a trimis la David:" O Dawood! Îndrăzniți vestea bună a păcătoșilor și avertizați pe cei neprihăniți. " Dawood a întrebat: "Cum pot vesti veștile bune ale păcătoșilor și avertizez pe cei neprihăniți?". Allah spune: "O Dawood! Bucurați-vă de vestea bună a păcătoșilor, spunându-le că accept pocăința și iert păcatele. Și avertizați pe cei neprihăniți că nu-și admir faptele. Nu există niciun om care să nu piară dacă l-am stabilit pentru calcul "(Al-Kafi, vol.2, p. 314).

24. Abdullah ibn Qasim a relatat cuvintele Trimisului lui Allah, să-l binecuvânteze pe Allah și pe familia sa: "Arogant în ziua judecății va fi înviat de furnici mici în imaginea oamenilor. Și vor fi călcați în picioare, până când Allahul cel Mare și Atotputernic va completa calculul creațiilor Sale. Apoi vor fi condamnați la un foc care nu seamănă cu un foc și îi vor da femeilor curvă o băutură de noroi de la locuitorii focului "(" Sa'ab al-a'mal ", hadith 875).

25. Imam Sadyk, pacea asupra lui, a spus: "În Iad există un abis pentru arogant, numit Sakar. Acest abis se plânge Allahului cel Mare și Atotputernic pentru căldură insuportabilă și cere permisiunea de a respira. Și când oftă, ea arde tot Iadul cu foc "(Al-Kafi, vol. 2, p. 310).







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: