20 Cele mai bune citate despre mândrie sunt sufletul

20 Cele mai bune citate despre mândrie sunt sufletul

Mândria este rădăcina tuturor pasiunilor și pierzării pentru toate virtuțile. Oricine, chiar și munca cea mai grea și cea mai altruistă, o poate transforma în praf. Cine, dacă nu este mare, știe cât de periculos este să-i simți respirația lângă ea. V-am adunat câteva scurte zicale, care aparțin sfinților, scriitorilor și gânditorilor excepționali, pentru a reaminti din nou panta alunecoasă a unui om mândru.







1. Dacă am aminti mereu păcatele noastre, atunci nimic extern nu ne-ar putea încânta mândria, nici averea, nici puterea, nici puterea, nici gloria; chiar și atunci când stăteam pe scaunul regal, atunci am fi plâns amar. Binecuvântatul David a fost împărat și totuși a spus: în fiecare seară îmi spăl patul, umedez patul cu lacrimile mele (Psalmul 6: 7). (Sf. Ioan Gură de Aur).

2. Mândria este, ca atare, disprețul lui Dumnezeu, când cineva, după ce a făcut o faptă bună, nu îl atribuie lui Dumnezeu, ci propriei sale puteri. (Binecuvântat Theophylactus din Bulgaria)

3. Dacă în tine se naște mândrie, amintiți-vă că toate roadele virtuții sunt exterminate de ea și vă veți liniști. (Reverendul Abba Isaia)







4. Mândria este sediul general al tuturor pasiunilor. (Vârstnicul Paisie al Sfintei Treimi)

5. Fugiți de mândrie, omule ... pentru ca în timp să nu trebuie să fii adversarul tău cu Dumnezeul tău. (Nilul călugăr din Sinai)

6. Când un om iubește mândria, el nu cunoaște deja necazurile. (Reverendul Isaac, sirianul).

7. Mândria excesivă este semnul unui suflet nesemnificativ. (Ivan Turgenev)

8. O persoană mândră este exact îngroșată cu coajă de gheață. Prin această scoarță, nu există nici un fel de alt sentiment. (Leo Tolstoy)

9. Oamenii infinit de mici au mândrie infinit de mare. (Wolter)

10. Mândria extremă sau umilința extremă este ignoranța extremă față de sine. (Benedict Spinoza)

11. Mândria nu are o calitate mai bună a viciilor - nu se poate ascunde. (Francis Bacon)

12. Tot ceea ce vorbești și nu vrei să asculți nimic este un semn de mândrie. (Demokrit)

13. Dacă mândria nu ar fi dominat, nu ne-am plânge de mândria altora. (Francois de La Rochefoucauld)

14. Toată lumea poate fi mândră, chiar și cu lipsa de mândrie, de tot ceea ce puteți păcăli, chiar și din propria voință. (Vasily Kliuchevsky)

15. Mândria măsoară fericirea nu prin propriile sale succese, ci prin eșecurile altora. (Thomas Mai mult)

16. A umili pe ceilalți este un fel de mândrie mult mai rău decât să se înalțe pe sine nu după merit. (Francesco Petrarca)

17. Probabil, din toate pasiunile noastre înnăscute, este foarte greu să desprindem mândria; indiferent de modul în care îl ascundeți, indiferent de modul în care vă luptați, sufletul, o ucideți - totul trăiește și se rupe din când în când și se arată. (Benjamin Franklin)

18. Mândria poporului rus este modestie. (Alexei Tolstoi)

19. Doar dragostea creează o viață solidă și vie și mândria este stearpă, pentru că nu are nevoie de nimic în afara ei. (Alexander Herzen)

20. ... Dar un om,

Dar omul mândru care este investit

O maiestate momentală, pe termen scurt

Și așa sunt în sine sigur că nu-mi amintesc,

Ceea ce este fragil, cum ar fi sticla, este în fața cerului

Răsuciți ca o maimuță malefică,

Și pentru ca îngerii să plângă peste el ...







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: