15 Citat din povestea "Trei intr-o barca, fara a numara un caine"

În acest ... întregul Harris: el primește de bună voie povara cea mai grea și o supune supunere pe umerii celorlalți

15 Citat din povestea

La un moment în care moda a fost „ridicat“ de stil, și scriitori celebri, cum ar fi Rudyard Kipling, Conan Doyle și Rider Haggard, a fost oferit personaje publice nerealiste și de neimaginat în situații de viață obișnuite, satirist Jerome K. Jerome a vorbit într-un fel oamenii despre destul de obișnuiți , căutând aventuri pe cont propriu. Și, trebuie să spun, a făcut-o destul de bine!







Una dintre caracteristicile principale ale "Trei în barcă, fără a număra câinele" - tinerețe veșnică. Bancnotele pe care Jerome K. Jerome le-a furnizat cu generozitate muncii de bufniță sunt încă relevante.

Am selectat 15 citate din această carte pentru a vă putea vedea singuri.

Nu pot să mă întorc și să văd cum cineva muncește din greu. Am imediat nevoie de a mă ridica și de a începe să dispun, și mă plimb cu mâinile în buzunare și în cap. Sunt activ prin natura mea.

Aparent, acest lucru este întotdeauna cazul în viață. O persoană are ceva de care nu are nevoie, iar alții au ceea ce ar dori să aibă.

Nu înțeleg eu germanul. Am studiat această limbă la școală, dar am uitat totul despre ultimul cuvânt după doi ani de la absolvire și de atunci mă simt mult mai bine.

Nu trebuie să ne gândim la ceea ce este util pentru noi, ci doar la ceea ce nu putem face fără.







Totul din lume are dezavantajul său, după cum a spus o persoană, când soacra sa a murit și a trebuit să se scufunde pentru o înmormântare.

În acest - întregul Harris: el ia cu bunăvoință povara cea mai grea și o supune supunere pe umerii altor oameni.

Cât de bine vă simțiți atunci când stomacul este plin. Ce te simți mulțumit de tine și de toată lumea în această lume? O conștiință clară - cel puțin așa mi-au spus celor care au experimentat ceea ce este - dă un sentiment de satisfacție și fericire. Dar un stomac plin vă permite să atingeți același scop cu mai multă ușurință și costuri mai mici.

Mi se pare întotdeauna că lucrez mai mult decât ar trebui. Asta nu înseamnă că mă descurc de lucru, Doamne ferește! Îmi place munca. Mă fascinează. Sunt în stare să stau și să o urmăresc ore întregi. Îmi place să-l salvez pentru mine: gândul că într-o zi va trebui să se facă cu ea, îmi rupe sufletul.

Pentru experiența, așa cum se spune, indiferent cât de mult plătiți - nu veți plăti prea mult.

Odată ce m-am dus la biblioteca British Museum pentru a întreba despre vehicul împotriva bolii ușuratic, pe care am luat undeva - se pare febra de fân. Am luat o carte de referință și am găsit acolo tot ceea ce aveam nevoie și apoi, fără să fac nimic, am început să citez cartea, privind ceea ce sa spus despre diferite alte boli. M-am uitat deja ce boală am aruncat înainte de toate - Știu doar că a fost un fel de flagel teribil al rasei umane - și înainte de a putea ajunge la mijlocul listei de „simptome timpurii“, așa cum a devenit evident că am fost acest boală.

Nu știu de ce, dar privirea unui om care este adormit, când sunt deja în sus, mă conduce într-o frenezie. Sunt indignat de faptul că orele prețioase ale vieții noastre, aceste momente minunate, care nu va veni înapoi, fără țintă petrecut pe somn bestial.

Ceea ce ochiul nu vede, stomacul nu simte.

Este uimitor cum te ridici devreme când dormi în aer liber! Dacă dormi într-un pat de puf, iar pe fundul bărcii, învelit într-o pătură și ascuns punga sub cap o pernă, într-un fel nici o dorință de a tăia cel puțin cinci minute și încă.

Oriunde am observat același lucru; în fiecare limbă există două pronunții: una "corectă", pentru străini și una proprie, prezentă.

În general, după cum am observat, aproape toate lucrurile din această lume arată mai bine în imagini decât în ​​realitate.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: