Kuban a legat cu zenit în Federația Rusă de Fotbal cu un scor de 2 2 - ziar rusesc

Sâmbătă, într-un meci din cadrul etapei a 12-a campionatului național de fotbal pe în Premier League „Kuban“ în domeniul său el a jucat un egal cu „Zenit“ cu scorul - 2: 2 (1: 1). Krasnodar Shandao a deschis scorul la minutul trei, dar la sfârșitul primei reprize Dzyuba a ținut o minge de întoarcere, iar în a doua jumătate partenerul său din echipa națională a Rusiei Shatov a marcat. Dar Kuban Melgarejo a egalat scorul.

În pauza campionatului, asociată cu jocurile echipelor naționale, Krasnodar a avut ocazia să se pregătească calm pentru următoarele meciuri cu aproape forță. În Petrograd, desigur, majoritatea jucătorilor au jucat bazele pentru echipele naționale (cu toate colecțiile Zenit care concurează pentru Campionatul European) și s-au întors în club doar în mijlocul săptămânii.

Cu toate acestea, sa constatat faptul că Andrei Arshavin se extinde aproape de vara pentru a recupera de la un prejudiciu, împotriva propriei echipe și să nu se joace. Dar, se pare, și-a revenit în cele din urmă Roman Pavlyuchenko, care a petrecut joia trecută tot timpul în ședința de grupuri de tineri. În acest caz, atacantul stea privit destul de palid, și a confirmat într-un interviu cu site-ul de club tineri zenitovets Vladislav Nikitin: „În principiu, el nu-și amintește că nu știu dacă el a avut motivația de a juca pentru echipa de tineret, dar mai mult de o amenințare el nu a putut imagina pentru nostru. apărătorii ".

Dar pierderea oaspeții sunt destul de impresionante. Potrivit serviciului de presă al Petrograd, „Viktor Fayzulin, Domenico Criscito, Igor Smolnikov și Ezequiel Garay va fi dor de întâlnire pentru a aborda coaching și personalul medical și va continua formarea individuală în“ Gazprom „centru de -trenirovochnom.“

"Kuban" (Krasnodar) - "Zenith" (St. Petersburg) - 2: 2 (1: 1).

Obiective: Shandao, 3 - de la "Kuban", Melgarho, 64; Dzyuba, 44 de ani, Shatov, 55 - la "Zenith" ..

"Kuban": Belenov, Manolev, Armaș, Shandala, Bugayov Tkachev (Arshavin, 83), Kulik (Tlisov 12), Rabiu, Ignatiev, Khubulov (Balde, 63) Melgarejo.

"Zenith": Kerzhakov, Anyukov, nope, Lombaerts, Garcia (Ryazantsev, 46), Yusupov, Witsel, Shatov (Tkachuk, 84), Danny, Hulk, Dzyuba.

Avertismente: Manolev, 28, Khubulov, 31 - de la "Kuban"; Nu, 35, Hulk, 67, Yusupov, 77 - la "Zenith".

Judecători: Eskov (Moscova), Danchenko (Ufa), Voronțov (Yaroslavl).

Este demn de remarcat că, în ziua meciului, descalificarea cu șase picioare pentru antrenorul principal al lui Zenit Andre Villash-Boash a fost de 38 de ani. Jucătorii de la hotel i-au felicitat pe mentor, i-au dat un "tort de dietă" și au mers pe jos pe strada principală Krasnodar din Krasnaya. Mai mult decât atât, în piața numită după Pușkin, persoana de naștere a condus personal un exercițiu de echipă, echipa sa întors la hotel.

Mesajul, postat pe site-ul clubului, a inclus o dorință care în fiecare zi petrecută Villas-Boas în St. Petersburg, l-au adus „numai plăcere“, și-a exprimat încrederea că „noi succese și realizări nu te va astepta!“ ...

Dar pentru a păstra șansa unei „noi succese și realizări“ rateu de la Krasnodar excluse: sâmbătă după-amiază CSKA bate Khimki „Ural“ - 3: 2, astfel diferența în tabelul de la „Zenith“ a fost deja 11 puncte de spațiu. În plus, vizitatorii care au pierdut doi apărători cheie (Smolnikova și Criscito), au fost obligați să facă parte din remaniere temeinică: opornik argentiniană Garcia a fost trimis la locul central (poziția lui a fost luată de Yusupov) și Neto a trebuit să meargă la un flanc drept portughez nefamiliare.

Antrenorul principal, Sergei Tashuyev, care are un set mic de jucători, a pus o linie tradițională de start în ultimele meciuri ("RG" a condus difuzarea online a acestei întâlniri). Și în cerere, în plus față de Pavlyuchenko, brusc, sa dovedit a fi Arshavin. În plus, în caseta de presă a arenei chiar a sugerat că fostul jucător al Londrei "Arsenal" este probabil să meargă pe teren pentru 20-25 de minute.

Este greu de spus cât de atent oaspeții au ordonat jocul de Krasnodar, dar faptul că la Tashuyev în meciurile de acasă "Kuban" încearcă să-și petreacă cu putere primele minute, cu greu plătită atenția. Cu toate acestea, la debutul zeytovtsy adversarului nu au fost gata. Rabiu, în centrul terenului, a jucat și a trimis un progres în flancul drept al lui Khubulov, care a fost împușcat de Garcia.

Khubulov a agățat din zona de pedeapsă pe linia portarului, unde Shandao a sărit adversarii și a trimis mingea în colțul din dreapta-jos al lui Kerzhakov - 1: 0, 3 minute.

Zenitov a reacționat cu calm la incident, a luat mingea sub control și a început să dețină combinații pe partea greșită. După ce unul dintre ei, Belenov, doar un moment în fața Dzyuba, care a fost deja de a trimite mingea în plasă de la cinci metri. Apoi, portarul a fost din nou primul care a redus transferul spre centrul zonei de pedeapsă pentru Hulk. Și în minutul 17 (de data aceasta majoritatea oaspeților și-a petrecut oaspeții din flancul din stânga prin eforturile lui Shatov și Anyukov) Danny de la zece metri a lansat mingea în cer.

La rândul său, Netu, "scotând" apărătorii centrali, a reușit să intercepteze în aer o minge care zbura în direcția unui solitar Melgarho.

Apropo, în acest moment, "Kuban" a trebuit să înlocuiască: în loc de rănit Kulik Tlisov stânga.

Treptat, în mijlocul terenului, oaspeții au început să depășească din ce în ce mai mult gazdele în lupta pentru minge (Manolev și Khubulov au reușit să profite de "tencuielul de muștar"). Dar în poziția de șoc, nici Dzyube, nici Hulk nu au putut ieși încă.

În timp ce a devenit principalul playmaker al Petrograders Hulk, nu a avut ocazia să execute pedeapsa. După ce baldachinul său răsucite în centrul penalizării, mai presus de toate, a sărit, desigur, Dzyuba și a trimis capul la mingea în colțul din dreapta sus al portarului - 1: 1, minutul 44.

Apoi, metroul Hulk de la 12 a reușit să blocheze pe Manolev.

În timpul pauzei, oaspeții și-au reconstruit din nou linia de apărare. Câmpul a fost lăsat de Garcia, Ryazantsev și-a luat locul drept spate în locul lui, iar Netu sa întors în centrul apărării.

În primul rând ca atac periculos mai devreme în a doua jumătate a avut din nou o casă: să treacă de pe flancul stâng al primul care a reacționat Tkachev, dar a trimis capul mingea Mestre EMI mult peste bara transversală.

Dar răspunsul lui Oleg Shatov sa dovedit fructuos. Mijlocașul echipei naționale ruse a trecut de-a lungul liniei de pedeapsă (apărătorii "Kubanului" și-au desființat acțiunile), iar de la stânga la 18 metri a trimis mingea în stânga jos a colțului portarului. Belenov în acest episod cu piesa a întârziat: 1: 2, 55 minute.

După aceea, a fost timpul să reconstruim jocul și gazdele: Baldé, care la înlocuit pe Khubulov, a luat locul înainte, iar Melgarejo sa scufundat în mijlocul terenului. Iar acest lucru a dus imediat la un atac de punctaj din partea sudului. Manolev dreapta atârnat în portarul, care a sărit din spatele apărătorilor Melrareho oprit de san-ball și împușcat singur cu Kerzhakov: 2: 2 64 minut. Aceasta este a șasea minge a paraguayanului în campionatul actual.

"Zenith" ar putea reveni în curând pe Witsel, dar belgianul de la șase metri a împins mingea nu numai pe lângă Belenov, ci și pe poartă. Câteva minute mai târziu, Danny nu a ajuns în cadru, fiind cu mingea într-o poziție ideală, la zece metri de poartă. Apoi, din apropiere, nu am putut trimite mingea în plasă și Dzyuba.

Și în zece minute a fost un eveniment mult așteptat: Andrey Arshavin a apărut pe teren după o pauză lungă.

În final, meciul "Zenith" a blocat complet gazdele în zona de penalizare. Rămâne doar să vedem dacă este suficient timp ca campionul să înscrie obiectivul câștigător. În minutul 88, Petrograderii au ținut mingea, dar judecătorii au ordonat offside la Tkachuk, pe care a trecut Dzyuba. toc. În schimb Balde nu a intrat în plasa goală de la 16 metri.