5 sfaturi despre cum să construiți o afacere, dacă nu aveți bani, rusbase

"Vreau să-mi încep propria afacere, dar nu am banii". Am auzit în mod constant aceste cuvinte când lucrez cu antreprenori începători. Mulți dintre ei au idei grozave, dar mai întâi au nevoie de un plan de afaceri lung și o sumă imensă de bani. De fapt, cei mai de succes antreprenori ajung la propria afacere. Dacă vă place ceea ce faceți, veți găsi întotdeauna o modalitate de a soluționa totul, chiar și cu resurse limitate. Iată cinci sfaturi pentru a vă ghida dacă doriți să construiți o companie înfloritoare.







1. Colectați Comitetul experților voluntari

Nicole Debum 11 ani a fost un triatlonist profesionist. Ea era foarte frumoasă în sport pentru femei, dar nu știa prea multe despre piața ei. Drept urmare, ea a decis să găsească un grup de consultanți care să-i poată învăța tot ce are nevoie și să îi ajute să obțină contacte utile.

"Când am început afacerea, am început să numesc experți de zece ori pe săptămână", a spus Nicole. Am recrutat o echipă inteligentă.

Acesta este sfarsitul acestei povesti: Nicole a gasit resursele necesare, si-a deschis compania si a vandut o fusta scurta pentru mai mult de 25 de milioane de dolari.

2. Găsiți un înger de afaceri interesat

Echipa de experți vă va ajuta să găsiți potențiali parteneri care doresc să se ocupe de compania dvs. Luați, de exemplu, povestea lui Jeff Wester. Jeff a vrut să deschidă un adevărat fals clasic în orașul Sisters (Oregon). A găsit un mentor bogat care, odată, a fost deja angajat într-un astfel de lucru. El ia dat lui Jeff o bucată de pământ și a dat bani pentru a deschide o nouă fierărie. Apoi, mentorul ia oferit lui Jeff o notă de ordin bilet, conform căreia trebuie să returneze treptat banii investiți. Această opțiune a fost foarte convenabilă pentru Jeff.







3. În primul rând, folosiți echipament închiriat sau folosit

Justin Gold a pregătit cea mai bună pastă de nuc din lume cu ajutorul unui procesor de mâncare la domiciliu și a vândut-o pe piețele fermierilor. Când a decis să își extindă afacerea, sa adresat unor mari producători de unt de arahide. Ei au spus că nu pot adăuga miere, sirop de arțar și alte ingrediente pentru siropul lor, deoarece pot strica echipamentele industriale. Justin sa întrebat de ce astfel de produse pot fi folosite în bucătărie, dar nu la plante de milioane de dolari. Mai târziu, el a reușit să găsească vechiul echipament din fabrică pentru prelucrarea produselor alimentare și să-l cumpere practic pentru o băutură. Justin și-a vândut recent afacerea la Hormel pentru 286 milioane de dolari.

4. Vindeți ceva pentru a intra în joc

Anii de început ai carierei sale, Allen Lim a petrecut în industria ciclismului. A creat mai multe bauturi racoritoare naturale, pe care le-au placut cei mai buni motociclisti din tara sa. Allen a vrut să-și transforme hobby-ul într-o afacere, dar el nu a avut banii. Apoi a găsit un cărucior vechi pentru gătit dulciuri de stradă și a făcut din el o bucătărie mobilă pentru un burrito. Allen a vândut burritos pe curse și curse de biciclete în toată țara. Cu privire la venituri, el a fost capabil să se angajeze în promovarea produselor lor. Având în vedere veniturile din vânzările de burrito, au fost necesare 800 de dolari pentru a lansa produse. Acum, compania sa Skratch Labs este principalul furnizor de produse utile pentru sportivi profesioniști și amatori.

5. vindeți produsul înainte de al crea

Principalul lucru este că clienții cumpără produsele dvs. și de multe ori puteți începe să le vindeți foarte devreme. Am vândut dulciuri congelate pentru o jumătate de milion de dolari înainte de a-mi crea propriul brand. David Cann a câștigat un milion de dolari chiar înainte de apariția mărcii "Double Robots". Iar fondatorii companiei Power Practical au colectat 1,5 milioane dolari pe Kickstarter chiar înainte de a începe să producă dispozitivele lor energetice. Crawfadding este o modalitate foarte bună de a testa un produs înainte de a începe să cheltuiți mult timp și bani pentru afacerea dvs.

În general, puteți găsi întotdeauna o modalitate de a rezolva problemele chiar și cu resurse limitate. Găsiți un grup de mentori care vă pot oferi consultații gratuite, puteți să vă familiarizați cu potențiali îngeri de afaceri, să utilizați mai întâi echipamentul folosit, să vindeți ceva pentru a începe capitalul și să vă vindeți produsul înainte de al crea. Și cel mai important: să acționăm acum. Nu lăsați lipsa de bani să vă stea în calea creării companiei visurilor tale.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: