5 Povestiri despre animalele zburătoare în spațiu - știința goală


Acest câine eroic a devenit primul animal care a zburat în spațiu. Între timp, rolul său a fost revendicat de doi câini mai vagabonzi, Mukha și Albina, care până atunci au comis deja două zboruri suborbitale. Dar Albina aștepta cățelușele și inimile tare ale oamenilor de știință se rătăceau - regretau câinele, pentru că zborul nu implica întoarcerea turistului spațial pe Pământ.







Maimuțele abil și domnișoara Baker


În spațiu, multe animale au vizitat. Numai maimuțele au fost trimise aproximativ 30 de persoane (atât URSS, cât și Statele Unite și Franța). Dintre cei care au zburat pe orbită în primii ani de explorare spațială, mai mult de jumătate au fost uciși. Principala cauză a decesului este sufocarea sau eșecul sistemului de parașute. Și primii care au supraviețuit după zbor, au fost o maimuță rhesus numită maimuță Able și veveriță Miss Baker.

5 Povestiri despre animalele zburătoare în spațiu - știința goală







Cu 18 zile înainte de zborul lui Iuri Gagarin, un alt câine, Zvezdochka, a fost trimis în spațiu. Împreună cu ea era un manechin pe nume Ivan Ivanovici, care, așa cum era planificat, a fost scos în timpul zborului.

Zborul a avut succes, iar mașina cu asterisc a aterizat în apropierea satului Karsh din regiunea Perm. Câinele a supraviețuit. Deși, probabil, s-ar fi întâmplat cu greu, dacă nu au fost pentru escadronul pilot Izhevsk Okkelman Leo, care a avut o vastă experiență de zbor în condiții nefavorabile, la altitudini joase și, astfel, sa oferit voluntar pentru a găsi câinele. Pilotul într-adevăr a găsit, a udat și a încălzit animalul nefericit. Faptul este că vremea a fost rea și grupul de căutare "oficial" nu și-a putut începe căutarea mult timp.

5 Povestiri despre animalele zburătoare în spațiu - știința goală


"Câinele este destul de familiar, atât de afectuos. Dar mi-am dat seama că vrea să bea. Avea niște mâncare, niște tuba acolo, dar nu era apă. Apoi am scos o mână de zăpadă și i-am ținut - a lins toată zăpada ", a spus Lev Karlovich mai târziu despre întâlnirea cu Zvezdochka.

Un monument al astronautei Zvezdochka a fost ridicat în Izhevsk. Din păcate, era departe de ultimul câine trimis pe orbită.

Rat Hector, Castor și Pollux







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: