5 Erori de evitat când efectuați apeluri la rece

1. Apeluri nepregătite.

Este necesar să pregătiți scenariul și să îl aveți în fața ochilor înainte de a vă apela. În primul rând, este un fel de punct de referință, care ajută la comunicarea mai eficientă a mesajului. În al doilea rând, teama unui apel nereușit este redusă, deoarece știți în prealabil că veți vorbi.






Scripturi pentru mesageria vocală. Asigurați-vă că ați pregătit un script pentru mesageria vocală. Atunci când o persoană nu poate ridica telefonul, este foarte important să lăsați un mesaj eficient la mesageria vocală. În plus, dacă aveți un script gata, veți lăsa cu siguranță un mesaj vocal (mulți fac o greșeală aici - "Am încercat, dar nu am putut trece prin ea!").

2. Încercarea de a vinde chiar acum.

Scopul unui apel rece este de a face o programare, și nu de a vinde chiar acum. La urma urmei, în timpul unui apel la rece, există o mare probabilitate ca oamenii să fie înlăturați de la locul de muncă. Și în acest moment s-ar putea să nu ia toate informațiile în mod corect. Convingeți oamenii să cumpere bunuri pe care le puteți numai atunci când este gata să vă asculte.

Scenariul ar trebui să fie util. "Înțeleg că probabil vă distrag atenția de la o chestiune importantă, deci să alocăm o întâlnire de 10 minute pentru timpul când va fi convenabil pentru dvs. Aveți programul dvs. cu dvs.? "Oamenii nu le plac contradicțiile și adesea sunt de acord să facă ceea ce pot și nu doresc să facă, le spuneți ce și cum să faceți, fac asta.






3. Spuneți prematur despre scopul apelului.

Încercați să faceți primele două propoziții interogative, apoi este mai mult o conversație decât o discuție goală a unei persoane care dorește să "primească" bunurile.

Din nou, un scenariu pe care îl puteți folosi: "Bună ziua, sunteți îngrijorat de Ivanov al II-lea. de la compania X. Ai putea să mă ajuți ... ». Oamenilor le place să se simtă ca ajutoare, de aceea această problemă este foarte eficientă aici. Dar, înainte de a începe o conversație, așteptați până când sunteți întâmpinați la celălalt capăt al liniei. În plus, întotdeauna încerc să evit expresia "Numele meu este ...." această frază dă o persoană să înțeleagă că acesta este un apel rece și același lucru îi risipește atenția.

4. Apelați o persoană fără a-i cunoaște numele.

Asigurați-vă că vă pregătiți în avans și aflați cine și unde anume vă sunați. Dacă nu puteți găsi numele cuiva într-un anumit departament al acestei organizații, sunați la departamentul de vânzări. În primul rând, ei se vor bucura că sunt chemați în general de cineva și, în al doilea rând, vă vor da imediat toate informațiile necesare despre persoana de care aveți nevoie.

5. presupunerea falsă că vorbești exact cu persoana de care ai nevoie.

Vrei să afli mai multe? Faceți clic pe AICI

Roman, despre "sunteți îngrijorat" este de acord că o astfel de frază nu are dreptul la viață. Dar "numele meu este" și "eu reprezint" să spunem că aceasta este faza obișnuită a întâlnirii. Prin urmare, cum să începeți o conversație: "Bună ziua Ivan Ivanovici vreau să vorbesc cu dvs." Întrebările lui Ivan Ivanovici sunt zadarnice: "Cine sunteți?" De unde vă aflați? În cele din urmă, nu este o reproducere bună când știi numele persoanei cu care vorbești, dar ei nu s-au prezentat (nu v-au cunoscut) și vor să vorbească despre această problemă.







Trimiteți-le prietenilor: