49 Filtru de aer la cabină cu mâna

Așa că a venit vara mult așteptată. Deși temperatura este doar +20. Vântul este nordic ... Dar nu despre asta acum. A fost și un praf. Dar elementul de filtru al sobei din Nexia din plantă nu a apărut cumva! =) Pentru că tot ce e de rahat, în siguranță în cabină. Chiar și praful nu este atât de îngrijorat ca frunzele uscate și alte particule mari. Poți să iei un ciorap din frunze. Va salva, dar nu pentru mult timp. Probabil va exista o gaură în centru =) Și cu un praf este deja mai dificil.







Așa că am decis să fac un filtru. Bineînțeles că puteți cumpăra și. Dar nu vreau.

Sarcina principală a fost: curățarea fluxului de aer din praf, frunze și posibilitatea continuării utilizării amortizorului de recirculare.

Ca rezultat: Debitul, după instalarea filtrului, aproape că nu sa schimbat. Sunetul aragazului a devenit ușor mai puternic. Probabil că rezistența la aer crescută prin filtru afectează. Deși mai pot fi frunze acolo. Cum de a elimina panoul, toate vouchachu. Dar muzica nu-i pasa. Fâșie nerecunoscută. Clapeta funcționează. Este frumos =)







ÎNTREBARE: Am văzut că carbune activ, farmacie, este adăugat la filtre, există vreun folos de la el?

Puteți utiliza filtrele de la un aspirator cu rafinament, cărbune achiziționat de la alte mașini. Cel mai important lucru nu este să folosiți cauciuc spumos! Nu curge bine, absoarbe umezeala ca o groază și curăță așa.

Profile din PVC în formă de P și L. Preț - nu în curs, au fost;

Lattice din filtrul KAMAZ;

Sintepon. Am luat-o dintr-un sacou vechi;
Sârmă pentru fixare și al doilea clei.

Procesul de asamblare nu este fotkal. A fost prea dornic pe =)

Cuvintele. În funcție de mărimea gaurii pentru un filtru dreptunghiular, lipit din profile PVC un cadru - baza. Tăiați canelurile sub elementele de fixare native ale filtrului. Apoi am făcut secțiunea de jos - podeaua din grila de la filtrul KAMAZ. Deasupra rețelei pavate, cu găuri mici, care sintepon nu ar fi aspirat în ventilator! Apoi, stratul adecvat de sintepon, și plasa - capacul de sus. Pentru prima dată am tras capacul de pe fir. Țineți extrem de mult capacul și longitudinal - numai pentru presare uniformă.

În viitor, intenționez să fac guma, pentru îndepărtarea și înlocuirea ușoară, curățarea sinteponului. Și terminați ușor, închizând crăpăturile, care nu ar suge, unde nu este necesar. De exemplu, închideți canelurile tăiate sub elementele de fixare. Acum, în timp ce testul.

În acest proces. Toate plastic ruginite ...







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: