0, 4 Mm pvc de fier, toate cu mâinile lor

Astăzi am încercat din nou să lipesc o bandă de bandă de 0,4 mm din PVC cu fier. Încercările mele anterioare au eșuat (marginea sa topit înainte de lipire, skuikozhivala chiar și la niveluri minime de încălzire. În general, nu sa întâmplat nimic). Pe baza acestor experimente am ajuns la concluzia că acest lucru nu este deloc posibil. Mărturisesc că m-am înșelat - mulțumesc băieți - m-au convins. Mi-am luat un alt fier în mâinile mele - un nou om din nou a preluat experimentele.







Deoarece aparatul aplicator nu am, am decis să utilizeze metoda de aplicare a adezivului cu margine de melamină direct pe piesa de prelucrat, despre care am citit, de asemenea, undeva în vastul web. Pentru munca am nevoie pentru fier (sau mai degrabă două - vezi mai jos), brusochek măcinare (de preferință, nu cu un abraziv, și o pâlpâire simțit prea în imaginea de mai jos), margine melamină - orice culoare, Aplicare canturi (pe care am lipici) și o riglă de metal sau aici este un astfel de unghi

0, 4 Mm pvc de fier, toate cu mâinile lor
Mai mare voi da ambele tipuri de margini (in fotografie se vede ca PVC fara lipici, in timp ce melamina are un strat de topit fierbinte aplicat).

0, 4 Mm pvc de fier, toate cu mâinile lor

Pentru început, piesa de lucru este fixată pe o bancă de lucru, de preferință pe verticală.

0, 4 Mm pvc de fier, toate cu mâinile lor

Apoi aplicăm o bucată de melamină și lăsați-o cu un fier fierbinte (setăm regulatorul de încălzire în a doua poziție).

0, 4 Mm pvc de fier, toate cu mâinile lor

După ce am călcat într-o singură direcție, începem să mișcăm fierul în altul, smulgând marginea, în timp ce adezivul nu sa răcit.

0, 4 Mm pvc de fier, toate cu mâinile lor

Vedem că adezivul rămâne pe piesa de prelucrat.

0, 4 Mm pvc de fier, toate cu mâinile lor

O altă fotografie, mai vizibilă. Se poate observa că pe bandă de melamină nu există aproape nici un lipici, în timp ce acesta este prezent pe martor.

0, 4 Mm pvc de fier, toate cu mâinile lor

Acum tăiați o bucată de bandă din PVC cu lungimea necesară (cu un stoc tradițional mic)

0, 4 Mm pvc de fier, toate cu mâinile lor






La început am încercat din nou să o lipesc cu fierul meu vechi (lăsându-l să se răcească în prealabil), un rezultat lamentabil. Edge imediat skukozhilas.

0, 4 Mm pvc de fier, toate cu mâinile lor

Apoi am luat fierul generației următoare (pe care l-am apăsat de la soacra mea) și am pus-o la minim.

0, 4 Mm pvc de fier, toate cu mâinile lor

El a mutat banda de margine spre dreapta, astfel încât piesa deformată nu se afla pe suprafața care urma să fie tratată și a început să o alinieze cu un cărbune. Cazul progresează mai încet decât cu marginea melaminei.

0, 4 Mm pvc de fier, toate cu mâinile lor

După încălzirea într-o singură direcție, începem să ne mișcăm prin fier într-o bandă de întoarcere, netezind marginea din spate, o palmă.

0, 4 Mm pvc de fier, toate cu mâinile lor

Surplusul de la capete se potriveste perfect foarfecii simple.

0, 4 Mm pvc de fier, toate cu mâinile lor

Tăierea se face perfect netedă și nu necesită depanare suplimentară. (dar dacă este necesar, puteți șterge de câteva ori brusochkom cu un fin abraziv).

Pentru a tăia crengile de pe fețe, este de dorit să plasați partea orizontală. Personal, sunt mult mai confortabil. Ele, ca și în cazul melaminei, perfect adaptate riglei metalice, conduse la un unghi prezentat în fotografie.

0, 4 Mm pvc de fier, toate cu mâinile lor

Tăierea este un pic cam dur. Ar trebui lustruit.

0, 4 Mm pvc de fier, toate cu mâinile lor
Aceasta se face printr-o bară de simț, care, sub pantă, face mai multe mișcări de-a lungul feței.

0, 4 Mm pvc de fier, toate cu mâinile lor

Întorcând piesa de prelucrat, am găsit o zonă neaderentă. Nu este plăcut, dar nu mortal.

0, 4 Mm pvc de fier, toate cu mâinile lor

Din nou, luați fierul și apăsați secundele pentru zona de 20-30 nealiguată.

0, 4 Mm pvc de fier, toate cu mâinile lor
Apoi schimbați fierul de fier la o bară de fâșie, care o presează și până când adezivul se răcește.
0, 4 Mm pvc de fier, toate cu mâinile lor

Ca urmare, veți obține un astfel de capăt de vârf din PVC cap-capăt.

0, 4 Mm pvc de fier, toate cu mâinile lor
O astfel de tehnică este potrivită pentru detaliile mari, mai ales atunci când marginea de melamină nu este adecvată, iar krumochnikul din anumite motive nu este disponibil. Dar, în timp, este destul de costisitoare.
0, 4 Mm pvc de fier, toate cu mâinile lor







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: