Loc de muncă, eșantion

1.2. Pentru pozitia:

- Preț de construcții inginer de calcul a acceptat o persoană care are studii superioare profesionale în specialitatea „Industrială și inginerie civilă“ și formarea profesională în direcția de „Prețuri și bugetul de normalizare în construcția“, fără a necesita o lungime a certificatului de serviciu și de calificare privind conformitatea unui post sau de învățământ secundar profesional în "Construcție" și recalificare profesională în direcția "Prețuri și standardizare estimată în construcții e“, experiența de lucru pe profilul activității profesionale de cel puțin un an și un certificat de calificare pentru respectarea post;

1.3. Inginer-estimatorul ar trebui să știe:

- legile și alte acte legislative normative ale Federației Ruse în domeniul dezvoltării urbane;

- documentele administrative, metodice și normative în materie de stabilire a prețurilor și raționalizare estimată în construcții;

- construirea de norme și norme, standarde în construcții;

- organizarea elaborării documentației de proiect, a procedurii de armonizare și aprobare a acesteia;

- fundamentele designului arhitectural și tehnologic al clădirilor și structurilor;

- tehnologia proceselor și producției de construcție;

- organizarea producției de construcții;

- reguli pentru încheierea acordurilor contractuale și contracte de stat pentru construcții;

- procedura de finanțare a construcțiilor;

- baze de contabilitate și fiscalitate în construcții;

- economia industriei, organizarea muncii;

- fundamentele managementului construcțiilor;

- Software de aplicație pentru automatizarea procesului de pregătire a estimărilor;

- fundamentele dreptului muncii;

- Reguli de reglementare a muncii interne;

- reguli de protecție a muncii, igienizare industrială și igienă personală, siguranță la incendiu;

1.4. Inginerul-estimator în activitate este ghidat:

1.6. În lipsa inginerului calcul pret (concediu, boală, etc), atribuțiile sale sunt efectuate de către angajat atribuit procedurii stabilite, care dobândește drepturi și răspunderea pentru neexecutarea sau executarea necorespunzătoare a atribuțiilor care îi sunt încredințate în legătură cu înlocuirea corespunzătoare.

2. Funcții

2.1. Elaborarea și aprobarea documentației bugetare în domeniul prețurilor și raționamentului estimat în construcții.

2.2. Verificarea documentației estimative primite de la client.

3. Obligațiile oficiale

Inginerul de cost are următoarele atribuții:

3.2. Participă la pregătirea și aprobarea contractului de construcție a instalației.

3.3. Participă la pregătirea și justificarea propunerii pentru prețul inițial al contractului atunci când licitează pentru plasarea comenzilor în construcții, inclusiv de stat și municipale.

3.4. Efectuează un audit al documentației estimative primite de la client și pregătirea unui aviz cu privire la compoziția și calitatea acestuia.

3.5. Împreună cu reprezentanții subcontractanților sunt de acord cu clientul și organizarea proiectului bugetelor locale, a estimat standardele de resurse individuale și prețuri pentru construcții și lucrări de instalare, calculul costului estimat al resurselor materiale, costul orelor de parcare de funcționare a mașinilor de construcții (inclusiv noua înaltă performanță, autoturisme de import ), normele individuale ale costurilor generale și ale profitului estimat, calculele costului lucrărilor și costurile, furnizate de estimarea consolidată a costului construcției.

3.6. Calculează costul construcției, inclusiv componentele sale individuale.

3.7. Participă la selectarea celei mai optime scheme de plată pentru activitatea desfășurată între client și contractant.

3.8. Ține evidența lucrărilor efectuate de client.

3.9. Participă la măsurătorile de control ale lucrărilor de construcție și instalare finalizate.

3.10. Ea face estimări pentru alte tipuri de lucrări, ale căror costuri nu sunt prevăzute în cotațiile corespunzătoare și le coordonează cu clientul și organizația proiectului.

3.11. Participă la pregătirea proiectelor de contracte de furnizare a resurselor materiale cu furnizorii lor (producători, intermediari) pentru a schimba condițiile de stabilire a prețurilor în cadrul contractelor de furnizare încheiate.

3.12. Participa la pregătirea documentației necesare pentru luarea în considerare a creanțelor în arbitraj în formarea, actualizarea și stocarea datelor privind indicatorii de costuri și costurile resurselor (costurile forței de muncă de muncitori in constructii, ore de utilaje de construcții, cerințele de materiale, produse și modele de lucru) privind instalațiile contractorilor construite necesare pentru crearea de estimări și prețuri elementare și agregate de marcă, în pregătirea datelor necesare pentru formarea unui act al comisiei de acceptare de stat pentru introducerea obiect în exploatare.

3.13. Ridichează calificarea cel puțin o dată la 5 ani.

Inginer-estimatorul are dreptul:

4.1. Participați la discutarea proiectelor de decizii ale conducerii organizației.

4.2. În coordonare cu supraveghetorul imediat, este necesar să se implice și alți angajați în rezolvarea sarcinilor care îi sunt atribuite.

4.3. Cereți și primiți de la angajații altor unități structurale informațiile, documentele necesare.

4.4. Participați la discutarea problemelor legate de sarcinile îndeplinite.

4.5. Cereți conducerii organizației să asiste la îndeplinirea sarcinilor oficiale.

5. Responsabilitatea

5.1. Inginerul de costuri este adus în fața justiției:

- pentru îndeplinirea necorespunzătoare sau neîndeplinirea obligațiilor lor oficiale, prevăzute de această descriere a postului, în modul prevăzut de legislația în vigoare a Federației Ruse;

- pentru încălcarea Cartei (regulamentelor) organizației;

- pentru infracțiunile și infracțiunile săvârșite în cursul activității lor - în modul stabilit de actuala legislație administrativă, penală și civilă a Federației Ruse;

- pentru a provoca daune organizației - în modul prevăzut de legislația muncii în vigoare a Federației Ruse.

6. Dispoziții finale