8 Povestiri utile pentru copii

În librăriile de astăzi o selecție vastă de diferite basme. Am ales acele povesti magice care vor fi cu siguranta utile pentru dezvoltarea copilului tau.







Povești utile pentru copii

Сказка №1: "Apple", Vadimir Suteev

8 Povestiri utile pentru copii

Un basm într-un mod simplu și ușor de înțeles spune despre o problemă atât de "complexă" ca o dispută cu prietenii. În centrul terenului se află un iepure care a observat un măr pe copac. Și mai departe - există o cioară și un arici, care, de asemenea, vor să-și ia bucata, sau chiar să facă, să ia fructele dulci pentru ei înșiși. Pentru a argumenta că dispută animalele mici ajută ursul, trecând prin. Cum o gestionează - învățați dintr-un basm!
Ceea ce învață: un basm spune cum să împarți cu prietenii este bun.

Tale numarul 2: "Ghepard", Kornei Chukovsky

Povestea numărul 3: "Prințesa pe un mazăre", Hans Christian Andersen

Un basm scurt, dar foarte faimos. Prințesa adevărată sa umezit, stricând îmbrăcămintea ei frumoasă, așa că nu mai rămăsese nici o urmă de veche splendoare și lux. Privind la fetița săracă, nimeni nu credea că este într-adevăr o prințesă. Află adevărul care a ajutat. un mazăre. Mama vitregă a prințesei a pus un mazar sub feathers. Trezind a doua zi dimineața, fata a mărturisit că nu dormea ​​bine, pentru că ceva era foarte deranjant pentru ea. Apoi toată lumea și-a dat seama că este o adevărată prințesă, pentru că o persoană atât de blândă și capricioasă nu poate fi decât o persoană de sânge regal.
Ceea ce învață: ajută la privirea din afară și la tragerea concluziilor. Este recomandat în special pentru capriciile mici.

Tale numarul 4: "Hare-lauda", poveste populara rusa

8 Povestiri utile pentru copii

Iepurele gri-născut se lăuda mereu cu toate că este curajos și curajos. Povestirile pline de culoare au continuat să fie "ura", până când eroul curajos nu și-a dovedit curajul și curajul.
Ceea ce învață: un basm arată perfect că orice cuvânt ar trebui să fie susținut prin acțiuni adecvate. Laudele sunt mai valoroase dacă meritați cu adevărat.

Tale numarul 5: "Frog incapatanat", Serghei Mihalkov

Povestea numărul 6: "Gnome Dwarf și Izyumka", Agnesh Balint

Porcletul Raisen a găsit pe gnomița Gnome Gnomitch, aproape că nu a mâncat-o din ignoranță, dar datorită acestei greșeli am întâlnit proprietarul casei! Ca urmare, și, la toate, sa răzgândit cu el. Așa a început o viață comună, fiind un erou magic. O poveste instructivă despre relația prietenilor de poveste, care trebuiau să rezolve situațiile de conflict și să găsească o cale de ieșire din momente dificile.

Ceea ce învață: un basm va ajuta la stabilirea relațiilor cu părinții, să învețe să comunice cu gospodăria și să împace copilul cu apariția celui mai mic copil din familie.







Сказка №7: "Lebede-lebede", poveste populară rusă

8 Povestiri utile pentru copii

Una dintre poveștile clasice care rămân în memoria noastră încă din copilărie. Sora nu a urmărit fratele ei mai mic, a mers și a jucat. Și fratele unei lebede de lebădă a fost dus. Fata a mers pe drum - să-și caute copilul, dar nu a primit ajutor de la nimeni, sperând să o facă singură. Dar, pentru a fi mântuit, în cele din urmă a trebuit să se întoarcă la sobă, la măr și la râu.
Ceea ce învață: un basm de ascultare și responsabilitate.

Tale 8: "Lirul", Leo Tolstoy

Povestea explică instructiv și vizual ce să înșele - nu este bună și este necesar să încercăm să spunem adevărul. În caz contrar, o glumă și o fantezie inofensivă pot duce la consecințe neplăcute.
Ceea ce învață: el vorbește despre pericolul minciunii.

Te-ai gândit deja la ceea ce vei juca în vară cu copilul? Dacă nu, vă sugerăm mai multe variante de jocuri pe mobil pentru dvs. și pentru copiii dvs.
13

8 Povestiri utile pentru copii
8 Povestiri utile pentru copii
8 Povestiri utile pentru copii

8 Povestiri utile pentru copii
8 Povestiri utile pentru copii
8 Povestiri utile pentru copii
8 Povestiri utile pentru copii

Să nu uităm de nevoile copiilor. Da, atâta timp cât au nevoie de o mama mică și de o jucărie preferată, dar timpul este în desfășurare, copiii cresc, interesele se schimbă! Vreau și o geantă de mână, ca un coleg de clasă și patine cu o cască. Mama mea este un profesor, iar copiii sunt diferiți. Ei pot râde și râd că totul are totul, iar celălalt are sărbătorile lui McDonald's. Să nu uităm și de asta! Eram mic, trăiau prost. La vârsta de 14 ani, m-am dus la schimbul de forță de muncă. Deci, lucrez la școală. Copilăria nu a fost și asta, e bine. Singurul meu fiu nu va vrea asta! Și apoi, am născut când poziția a fost primită și stabilitatea a fost la 30 de ani. Deci, ne gândim nu numai la ziua de azi, ci și la viitor.

8 Povestiri utile pentru copii

Fiica mea a avut otită. Otipaksom tratate la început, dar plâns constant și plângeri cu privire la faptul că durerea de urechi doare nu au voie să doarmă în mod corespunzător, iar medicul a spus că este nevoie de un antibiotic. A recomandat Iksim Lupine, deoarece este în special pentru copii mici și pentru intestine nu este atât de periculos. Au început să o ia și a doua zi fiica mea sa simțit mai bine.

Din câte am înțeles, Xenia Borodina nu a chemat pe toți să refuze vaccinările, ci pur și simplu a împărtășit experiența ei. La noi inoculările nu sunt obligatorii, iar decizia de a le face sau nu rămâne pentru părinți. Eu, de exemplu, nu o fac, ci din motive medicale, și nu pentru că ceva este făcut de un anumit caracter mediatic. Trebuie să gândiți singur și să ascultați, totuși, specialiștii medicali.

8 Povestiri utile pentru copii

Da, comunicarea pe terenul de joacă este uneori asemănătoare biroului așa-numita "prietenie de sex feminin"







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: