70% rușii nu știu de ce NATO a bombardat Iugoslavia

Cea mai mare parte a operațiunii militare a constat în utilizarea aviației pentru a bombarda instalațiile militare și civile strategice pe teritoriul Serbiei. Bazele grupării NATO implicate în operațiune au fost formațiunile navale și a forțelor aeriene ale Statelor Unite, Marii Britanii, Franței și Germaniei. Belgia, Ungaria, Danemarca, Spania, Italia, Canada, Țările de Jos, Norvegia, Portugalia, Turcia au participat direct la operațiune prin furnizarea forțelor armate sau a teritoriului pentru desfășurarea lor. Stările neutre au furnizat spațiu aerian sau teritoriu pentru desfășurarea forțelor NATO: Albania, Bulgaria, Macedonia, România.







În legătură cu împlinirea a 10 ani de la agresiunea NATO împotriva Iugoslaviei, opinia publică din Rusia Centrul de Cercetare (VTsIOM) a prezentat date pe site-ul său cu privire la modul în care rușii evalua NATO ataca Iugoslavia zece ani mai târziu „NATO împotriva Iugoslaviei. Zece ani mai târziu“

Potrivit sondajului, majoritatea rușilor (70 # 37;) nu știu ce a dus la bombardarea NATO în Iugoslavia. Restul respondenților consideră cel mai adesea cauza agresiunii SUA, dorința de a subjuga întreaga lume (8, 37). 6 # 37; asociază aceste evenimente cu dorința bazelor și trupelor militare ale NATO și SUA pe teritoriul Iugoslaviei (6 # 37;). Ca alte cauze ale incidentului rușii indică un război civil între albanezi și sârbi, o lupta pentru sferele de influență în Balcani, dorința de a împărți teritoriul Iugoslaviei (4 # 37;), agresiunea NATO și dorința de a intra în posesia teritoriului, dorința de independență a Kosovo (2 # 37; ), genocidul albanezilor și dorința NATO și a SUA de a se apropia de granițele Rusiei (1 # 37;).

Cel mai adesea, rușii consideră NATO ca inițiatori ai bombardamentului din Iugoslavia (36, 37), puțin mai puțin (31, 37) - în Statele Unite. Doar pentru 1 # 37; dintre respondenți consideră că atacul Iugoslaviei a fost inițiat de Rusia sau de Uniunea Europeană. În cele din urmă, 38 # 37; concetățenii noștri încă nu știu cine a inițiat bombardamentul.

70% rușii nu știu de ce NATO a bombardat Iugoslavia






După 10 ani, concetățenii noștri evaluează fără echivoc obiectivele pe care NATO le-a urmărit în acest conflict: 57 # 37; cred că principalul motiv a fost introducerea trupelor NATO în Kosovo, desfășurarea bazelor militare, doar 7 # 37; cred că acțiunile au vizat oprirea vărsării de sânge și a persecuției albanezilor în Kosovo. Primul punct de vedere este mai aproape suporterii RFCP (67 # 37;) LDPR (64 # 37;) și "Fair Rusia" (66 # 37;), la fiecare a doua suporturi a zecea (11 # 37;) de alegători LDPR. În același timp, mai mult de o treime dintre compatrioții noștri, după 10 ani, găsesc dificil să numească motivele NATO (38, 37).

16 # 37; compatrioții noștri sunt siguri: Rusia nu ar fi trebuit să interfereze deloc în conflictul de pe teritoriul Iugoslaviei. Cel mai adesea, sunt susținători ai democraților (21, 37). Aproape fiecare al treilea din Rusia (31 # 37;) este sigur că Rusia a fost să caute un capăt conflictului prin mijloace pașnice, să acționeze ca mediator în discuțiile dintre Iugoslavia și NATO, cel mai acest punct de vedere apăra susținători ai Partidului Comunist (42 # 37;). Fiecare al cincilea respondent (19 # 37;) consideră că Rusia ar trebui să ofere asistență umanitară Iugoslaviei, 16 # 37; din rușii consideră că, ca răspuns la atacul Iugoslaviei, a fost necesar să se urmărească desfășurarea în Kosovo, în locul trupelor NATO sau, împreună cu acestea, a trupelor ruse de menținere a păcii și 12; conaționalii noștri cred că Iugoslavia ar trebui să ofere asistență militară - aceste puncte de vedere exprimate adesea susținători ai "Fair Rusia" (30 # 37 # 37;, 19, 17, # 37, respectiv). În cele din urmă, 5 # 37; consideră că Rusia ar fi trebuit să se limiteze sau să oprească furnizarea gazului rusesc spre Occident, 3 # 37; - Abolirea embargoului asupra livrărilor de arme către Iugoslavia. Doar 2 # 37; Rușii au spus că Rusia ar fi trebuit să sprijine presiunea NATO. 33 # 37; greu de răspuns, așa cum ar fi trebuit să facă Rusia.

16 # 37; din ruși spun că introducerea unui grup de parașutiști ruși în Kosovo a fost pasul potrivit care a permis Rusiei să își consolideze pozițiile în Balcani. Conform 13, această operațiune a fost în interesul nostru, dar a fost prost pregătită și nu a dat nimic Rusiei. Fiecare zecime (10 # 37;) consideră că țara noastră a primit unele avantaje, dar politicienii nu au reușit să le folosească. O parte puțin mai mică a rușilor (9,37) estimează desfășurarea parașutiștilor în Kosovo doar ca un gest simbolic. Cu toate acestea, 6 # 37; cred că acest lucru a fost proastă, ceea ce complica doar relațiile cu Occidentul. Aproape jumătate dintre concetățenii noștri (46 # 37;) au considerat dificilă evaluarea acestui eveniment.

După conflictul din Iugoslavia, influența Rusiei în Balcani sa slăbit sau a rămas mai degrabă decât sa întărit (a se vedea 22, 37). 42 # 37; Rușii au fost greu de evaluat. Locuitorii capitalelor sunt cel mai înclinați să creadă că pozițiile Rusiei nu s-au schimbat (28 # 37;) sau au slăbit (37 # 37;). Respondenții din orașele mici și săteni, pe de altă parte, sunt mult mai probabil să spunem că țara noastră și-a consolidat influența în Balcani (16-17 # 37; # 37 vs 8, Moscova și Sankt-Petersburg). Susținătorii Democrat (36 # 37;) sunt mult mai probabil să spunem că Rusia a slăbit influența în Balcani, după conflictul din Iugoslavia, în solidaritate cu ei, iar respondenții cu studii superioare sau superioare incomplete (25 # 37;).







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: