7 Riscurile de închiriere a unui apartament

7 Riscurile de închiriere a unui apartament
Când spunem că trăim prin închirierea unui apartament, mulți oameni fac o expresie semnificativă și spun în mod invidios: "Norocos, nu muncești". Dar este viața proprietarului, care are doar un singur apartament, atât de ușor? Care sunt riscurile de închiriere a unui apartament.







Mă opresc imediat când familia are mai multe apartamente sau case disponibile - aceasta este o afacere reală, ca și când o persoană ar fi locuit în apartamentul său și ar avea un birou sau un magazin sub predație. În acest caz, elementele pot diferi ușor, deoarece livrarea este pusă pe transportor. Dar astfel de oameni vor găsi folositori în acest articol.

Am închiriat un singur apartament și trăim într-un apartament demontabil pentru a fi mai aproape de natură, unul cu celălalt, cu copiii și ... să muncească mai puțin și să călătorească mai mult. Acest lucru nu este un mod simplu, ci stilul nostru de viata preferat. Ne-am redus bugetul la 20.000 de ruble. pe care trăim și ne bucurăm de viață ... Bine, mai aproape de punctul ...

Este periculos să închiriezi un apartament?

Nu voi mai vorbi de mult timp despre această întrebare și voi răspunde direct: "Da, e periculos")))). Nu, serios. Orice activitate este periculoasă și ceva este plin de ea. Aproape fiecare profesie are boli profesionale și riscuri.

Aici este mai corect să vă puneți o altă întrebare: "Ce pericole se află în fața proprietarului? Ce trebuie să fac pentru a reduce riscurile? Sunt dispus să suport aceste riscuri emoțional? ". Acestea sunt întrebările pe care voi încerca să le răspund și vă voi spune și despre experiența mea.

1. Curățenia

Dacă aveți o reparație veche, iar aristocrații au intrat prin natură, ei vor repara și apartamentul tău spre bine. Dar dacă aveți o reparație frumoasă, iar prietenii de gândaci și bug-uri intră, atunci trebuie să corectezi apartamentul, și pe propria cheltuială.

Consiliul. Nu vreau să jignesc pe nimeni, deoarece toate națiunile au puncte forte și puncte slabe, precum și excepții. Rușii și europenii, de regulă, curățenia. Asieni și caucazieni, te iubesc, dar când te filmezi, de regulă, arată cei mai murdari indicatori.

2. Fragmentarea

Risc. Totul se odihnește odată și devine necorespunzător, dar cei care vă iau apartamentul pentru chirie ucid tehnologia și mobilierul chiar mai repede.

Nimeni nu e vina, ci doar psihologia, costurile profesiei ca să spun așa. Dacă în apartamentul dvs. ceva a început să scârțâie, atunci veți încerca imediat să îl reparați pentru a servi până la moarte. Rezidenții sugerează, de asemenea, că nu veți trăi până la moarte și, prin urmare, nu vă grăbiți să reparați până când problemele nu vor începe.

Și cine dintre dvs., luând o cameră de hotel, va rezolva problema. Da, nimeni. Plătiți pentru cameră și veți aștepta ca proprietarul să rezolve această problemă. Este normal, e afaceri, iubito.

Consiliul. Faceți instrucțiuni pentru tehnica dvs., laminați-le și le dați oaspeților cu un contract care indică garanția și răspunderea lor pentru deteriorarea echipamentului în cazul unei funcționări necorespunzătoare.

Îmbrăcămintea sporită face ca copiii, pisicile / câinii și cei care au venit de la margini, unde această tehnică nu este: sate, auli, chișlaci. Din nou, nimic personal. Cum poate cineva să-și păstreze cristalul dacă a băut toată viața dintr-o ceașcă de aluminiu, care nu se rupe. Acesta este costul de a face afaceri.

Experiența noastră. Depozitul de securitate ne-a salvat atunci când chiriașii toarnă pulbere fără măsură în ștergătura. L-am sunat pe maestru. El a spus că sinderii sunt de vină. Cu suma de garanție a plătit apelul comandantului și repararea acestuia. Doar copilul lor care zbura cu elicopterul a fumat frigiderul și a pictat pe tapet și pe coloane. O asemenea uzură a fost compensată din nou de depozit.

De vreme ce noi înșine suntem în locuințe detașabile și avem copii, am căzut și în această situație, deși urmăm cu strictețe copiii. Copiii noștri au tras toată tapetul din cameră în timp ce dormeam. Ne-am despărțit cu proprietarii în pace. a dat bani la tapet și a plecat, cumpărat de noi, o coloană de gaze.

3. Probleme cu vecinii

Risc. Nu locuiți acolo și nu puteți controla comportamentul chiriașilor. Ei, la rândul lor, pot aranja un hangout sau un club de tineret. Și se pot dovedi a fi nebuni și în mod regulat să se alăture vecinilor lor. Cea mai dificilă, în cazul în care batjocoritorii sunt vecini și apoi nu contează cât de bine sunt chiriașii.

Consiliul. Voi începe cu cei mai dificili: vecinii scandaloși. Una dintre opțiuni (nu este economică) este să le oferiți, de exemplu, pentru 500-1000 pentru a monitoriza pe cei care sunt conduse de chiriași și vă raportați. Și vecinii au o lecție în interes și sunteți mai mult la ușurință. O altă opțiune este de a intimida legea privind interferențele în viața privată și precedentele instanțelor de imprimare pentru familiarizarea vecinilor activi. Dar acesta este un război, dar în război nu există reguli și nimeni nu prezice cum se poate termina acest lucru.

Experiența noastră: avem vecini zgomotoși de sus și de jos, dar, din fericire, nu se țin de oaspeții noștri. Cei care au descris în paragraful anterior, în plus, scandaloși din cauza locului de parcare cu locuitorii de intrare, dar, din fericire, nu au apărut probleme cu vecinii mei.

4. Datorii la serviciile publice

Consiliul. În primul rând, trebuie să aveți aceeași garanție. În al doilea rând, pentru a monitoriza plata de utilități. Dacă locuiți într-un alt oraș, trebuie să vă înregistrați pe site-ul EIRTS, în cazul în care locuința este închiriată, dacă există, și să urmăriți plățile. Dacă nu există un site EIRTS, puteți solicita chiriașilor să trimită fotografii ale chitanțelor plătite.

Experiența noastră. Suntem cinstiți și plătim întotdeauna un apartament comunal, unde am închiriat. Dar într-o zi au intrat într-o problemă. Într-un singur apartament în HOA ar putea plăti doar pentru terminale, în cazul în care necesare rechizite. Nu aveam rechizitele pentru electricitate, ceea ce au fost informați proprietarii. Dar acele 3 luni nu le-au dat (era necesar ca proprietarii să meargă la sursa de alimentare). Și când am ieșit dintr-o dată; au rămas cu o datorie. Am compensat că am lăsat un frigider și un stiralk, care nu erau inițial. Concluzie pentru gazde. Nu întârzia, pentru binele vostru, astfel de acțiuni importante cu rechizite.

Avem lipsuri pentru serviciile comunale după fiecare congres al chiriașilor. Numai suma garanției ajută la rezolvarea rapidă a problemei.

5. Plata anticipată

Risc. Delinquența plăților de arendă este cel mai mare risc financiar din acest domeniu (sper că focul și inundațiile vecinilor bogați din partea de jos nu vă vor cădea)))).

W: - Am fost prieteni de mult timp / tragem de la tine. Acum avem o perioadă în bani, putem plăti mai târziu?







W: - Ursă cu puțin mai mult, și în această lună nu putem plăti pentru comunal. Pot?

Consiliul. În primul rând, prietenii iresponsabili fac cel mai mare risc. Este foarte greu să le pui în fața ușii. Și dacă acestea încalcă toți termenii imaginați, atunci instanța nu va putea să depună o plângere împotriva lor pentru a ridica o datorie. În al doilea rând, nu permiteți chiriașilor să trăiască dincolo de măsură. Toată lumea are măsura proprie. La noi o măsură este jumătate din suma gajului (10000τ.), Deoarece. restul va merge cu siguranță să plătească pentru utilități, un apartament simplu în timp ce căutăm noi locuitori și o excursie bruscă (extrabudgetară) într-un alt oraș în care se află apartamentul.

Experiența noastră. Aici experiența noastră este bogată. De câteva ori, chiriașii au început brusc să facă greșeli de mai multe ori, trimițându-ne sumele datorate. Astăzi într-o cameră am făcut o greșeală, banii nu au ajuns, după trei zile în altul, iar din nou nu avem bani. în 2 zile din nou ... Cred că este clar pentru nebun că oamenii trag cauciucul pentru a trăi mai mult gratuit. Trebuie să lăsăm totul și să plecăm. Atunci când se confruntă cu fața în față se dovedește că nu există bani, și chiar chiriașii înșiși, și există datorii pentru comunal.

Câțiva cunoscuți au avut o experiență tristă cu cineva în care s-au încrezut, vezi p.1. Ei erau atât de plini de compasiune încât așteptau acest lucru "apoi renunță / plătește" 7 luni. Alți câțiva ani. În ambele cazuri, în timp ce încercau să-și elibereze apartamentul, se confruntau cu furie și acuzații de lipsă de iubire și de compasiune. Cred că ați ghicit deja că tot acest timp spațiul comunal nu a fost plătit. Definiție pentru astfel de alegeți - freeloaders / egoists / b

Ultimul caz pe care l-am avut a fost cel cu care a fost prieten de la copilărie. Apoi, mergeți la versuri dureroase.

La intrarea lor am spus: "Cu acești bani trăim și nu ne putem permite o întârziere de plată. Dacă aveți dificultăți financiare, atunci vă pot duce în casa pe care am închiriat-o, dar nu vă pot ține aici gratis. Suma depozitului va fi rambursată numai la intrarea următorilor chiriași, dar nu pot să o numărăm în locuința dvs. Casa în care trage, te pot lua, atâta timp cât se dorește, să nu preia cei vii și hrăni propria lor cheltuială, atâta timp cât nu te ridici pe picioare, dar nu și în apartament. „-“ Noi toți înțelegem și sunt de acord cu termenii. Nu vă faceți griji ", mi-au spus.

Și a alergat. Pentru a treia lună a cerut o amânare de o jumătate de lună, am fost de acord. Al patrulea a început să trimită 3 părți într-o lună și doar jumătate din suma. Apoi nu au putut să plătească deloc. Am spus că dacă vrea să trăiască acolo, trebuie să meargă la locul de muncă unde dau bani, iar dacă nu, atunci să elibereze apartamentul și să trăiască cu familia în casă. Ca răspuns, am primit o mulțime de critici și de instruire, deoarece trebuie să-mi gestionez finanțele. Pe scurt, scandalul a plecat, garanția care le-au trăit, au rămas comunale, și o vizită de urgență din oraș au avut de a face cu bugetul adus la zero pe propria cheltuială. Deci, de asemenea, șantajează cheile, nu dă, trebuie să faceți duplicate pentru dvs., din nou, contul.

6. Scandalisti

Riscuri. În cazul în care chiriașii sunt chinuitori, atunci acesta este cel mai grav risc în planul emoțional. În primul rând,

cel mai probabil, vor crea o problemă cu vecinii lor. În al doilea rând, la trecerea de interese (plata prematură a locuințelor, spargerea) scandal nu pentru a evita. Iar cel mai groaznic lucru este că trebuie să fie aruncați problematic; ei caută un scandal, dar există o astfel de oportunitate.

7 Riscurile de închiriere a unui apartament

apartamentul lor și să facă viața lor imposibil de supraviețuit (lasă poliția să provoace și să dovedească că acestea sunt lucrurile lor în apartamentul tău în dulapul tău)))).

Vrei să verifici un prieten, să-i dai un apartament

Experiența noastră. Continuarea versurilor.

Pentru tot timpul pe care îl dăm, trebuia să scandal cu cineva pe care l-am chemat un prieten. Când au început să intre în datoriile noastre, i-am asigurat cu dragoste că nu le voi învinge și pe care le voi suferi, dar trebuie să-și rezolve problemele. Ca răspuns, mi-au trimis că nu mă vor trata cu bunăvoință, pentru că trebuie să învăț cum să gestionez banii. Mai mult.

Pentru a doua lună nu au existat plăți, am lăsat toate proiectele mele, economie de curte și m-am dus să lucrez ca un auxiliar pentru ca soția mea gravă și cei doi copii să fie plini. El a atras atenția chiriașului asupra acestui fapt și a sugerat să meargă și să lucreze cu un salariu și să nu se angajeze în proiecte care nu aduc profit. Dar nu are nevoie să hrănească pe nimeni; în familia sa, doar o soție care lucrează. Firește, ca răspuns, eram destinat să aud că eu însumi mă învinovățisem pentru problemele mele financiare, precum și că nu l-am atins, altfel ar exploda.

A ales cursul, fără scandal nicăieri. Locuim în 1700 km. din apartament și, aparent, acest lucru a folosit, că acolo și apoi să apară și să-l expune nu putem. Cine este familiarizat cu mine, știe cât de mult nu sunt deranjat de probleme, dar aici. ... corespondența și încercările de a rezolva pașnic au dus la 60 de pagini de text imprimat ... Câteva zile după începerea confruntării, am început să revărs fără insultă regretului.

7. Impozitarea

Risc. Este posibilă numai dacă nu plătiți taxe pentru predare. Riscul provine de la chiriașii cu care vă contractați și de la vecinii care pot fi aduse la dumneavoastră (amintiți-vă punctul 3. Probleme cu vecinii și război cu ei).

Consiliul. Sfatul meu în totul este să fiți cinstit și să plătiți impozite, pentru livrarea locuințelor, nu este necesar să vă înregistrați un IP dacă sunteți proprietarul.

Dacă închiriați o pensiune în Armavir pentru 3000 de ruble, atunci taxa pe an va fi 3000 * 12 luni * 13% (dacă nu IP) = 4680 r. Astfel de sume de impozit nu sunt interesate, ele vor fi mai expulzate pentru a dovedi că vă predați. O cunostintă a fost trimisă la Biroul Fiscal atunci când dorea să depună o declarație (câștiguri aleatorii) la Moscova pentru această sumă. Imaginați-vă, literalmente mat. Nu e de mirare, pentru că această bucată de hârtie va trece prin tot acest aparat birocratic, câte ore de lucrători de birou vor cheltui pe el și vor câștiga pentru el banii literali, chiar și directorul nu va rămâne.

Dar un alt lucru, dacă ați închiria un apartament cu o cameră în centrul Moscovei cu reparații și echipament pentru 60 000. Pentru un an taxa va fi de 60000 * 12 * 13% = 86400 ruble / An. Aici taxa poate fi deja salivantă.

Experiența noastră. Prietenul meu stuttering, în mijlocul disputelor, a început, pe lângă restul, să mă șantajeze chiar și cu impozitul și contractul care era între noi. Am semnat contractul în mod condițional, nici măcar nu am date de pașaport în contract și sa dus singur cu toată responsabilitatea, se pare că nu sunt primul cu care are probleme grave și știe ce poate șantaja. Numai relațiile mele personale cu taxa îmi permit să nu răspund amenințărilor sale.

Sfaturi privind contractul

Unii proprietari nu doresc să încheie un acord, astfel încât aceștia să nu fie șantajați prin impozitare. Dar același acord poate ajuta la rezolvarea unor dificultăți care au apărut, legate de o neînțelegere banală.

Voi da sfaturi, care, în opinia mea, ar trebui să fie prezente în contract.

  1. Trebuie să existe o sumă a gajului și reguli prevăzute pentru cheltuielile și întoarcerea acestuia. Ar trebui să existe o clauză care, în cazul unui congres brusc, să nu se întoarcă angajamentul (puteți să returnați totul dacă chiriașii ar fi bine, dar aceasta este generozitatea voastră). O ipotecă va împiedica unii să vină la dvs., dar vor ajuta la rezolvarea multor dificultăți cu cei care sunt de acord să intre. Dacă sunteți o persoană sinceră, atunci trebuie să setați suma, pentru că dacă chiriașii locuiesc cu dvs. pentru o perioadă lungă de timp, chiria se schimbă odată cu anii, iar dimensiunea ipotecii este uitată.
  2. Asigurați-vă că vă înregistrați responsabilitatea pentru deteriorarea echipamentului în caz de utilizare incorectă.
  3. Specificați perioada de plată, adică până la data la care trebuie să plătiți pentru a putea trăi mai mult în locuință. Aceasta este perioada după care numărătoarea inversă începe pentru evacuare. La noi, cu un număr extrem, se stabilește termenul de la 5 zile și până la terminarea plății lunare. De exemplu, chiriașii au plătit prima lună înainte de a cincisprezecea zi, astfel încât contractul va avea o perioadă de plăți lunare ulterioare până în a 10-a zi sau mai devreme.
  4. Notați citirea contorului și valoarea datoriilor la sistemul comunal, dacă există.
  5. Intrați într-un contract pentru o perioadă mai mică de un an, dacă nu sunteți un IP. Într-o astfel de perioadă, taxele pot fi plătite ca individ, adică tocmai a venit și a plătit.

Acestea sunt principalele puncte care trebuie incluse în contract, restul depinde de dvs. Contractele standard pe Internet sunt complete. De acolo le imprimam, când găsim toate aceste 5 puncte.

Distribuiți, dragi cititori care au închiriat sau au închiriat o casă, cu ce probleme ați întâmpinat în această afacere.

Multumesc pentru articol, am învățat multe pentru viitor. Soțul meu și cu mine am fost închiriați de mai mulți ani pentru a trăi acolo unde ne este nevoie, și nu acolo unde există o posibilitate (părinții au o casă mare, dar într-un oraș unde nu ne simțim nevoiți). A trăit în orașe diferite și de la oameni diferiți și bineînțeles că au existat dificultăți minore. Cele mai mari dificultăți sunt întotdeauna în cazul în care nu există un contract, pentru că fiecare are propriile idei despre propriile și alte atribuții ale altora, iar multe tratate contractante se tem de a fi foc, deși întotdeauna suntem doar pentru

Despre contractul din mentalitatea rusă, mi-am făcut concluzia - este doar o bucată de hârtie care are valoare numai pentru respectarea reciprocă. Dacă cel puțin o parte nu are astfel de calități, atunci nu se va uita la ceea ce a scris în contract. Cu aceasta am întâlnit, de asemenea, prieteni care nu și-au îndeplinit obligațiile care le revin în temeiul tratatului, iar proprietarii, care au împușcat ei înșiși, aveau uneori și probleme. De aceea, în primul rând, atunci când predăm / închiriem, acum acordăm mai multă atenție modului de comunicare, comportament și atitudine față de alții decât față de clauzele contractului (deseori lipsa acestuia).

DimaMorgan






Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: