7 Modalități de prevenire a greței în transport

Urăsc cum cred eu și mulți alții, când mă simt rău de orice. Din fericire, nu am suferit de o boală gravă de dimineață în timpul sarcinii. În ceea ce privește greața în timpul mișcării, încerc să evit asta cu toată puterea mea. Iată 7 moduri de a preveni greața într-o mașină în mișcare sau în transportul public.







1. Circulați aer curat

Deschideți fereastra sau activați aparatul de aer condiționat pentru a asigura aer curat. În majoritatea cazurilor, tot ce aveți nevoie este să scăpați de aerul curat, de îndată ce începeți să vă simțiți puțin greață.

2. Așezați-vă pe scaunul din față

Indiferent cine conduce mașina, mă simt întotdeauna rău pe bancheta din spate. Trebuie fie să mă conduc singură, fie să stau pe scaunul pasagerului din față pentru a scăpa de greață. În ciuda cât de mult încerc să urmez drumul, încă mă încurc, dacă sunt pe bancheta din spate.

3. Mancati o felie de ghimbir dulce

Ghimbirul in sine poate calma majoritatea supararii stomacului, desi este putin amar. Prefer să depozitez puțin zahăr în cutie, ca să poți pune o bucată de ghimbir. Ghimbirul dulce este de obicei vândut în bucăți mari. Am tăiat-o în bucăți mici, dimensiunea unui Tick-Tak, și o păstrați într-o cutie în caz de greață.







4. Sugeți bomboanele de menta

Dacă nu aveți ocazia să vă faceți un ceai de menta, atunci următorul pas este să sugeți o bomboană de menta. Dulciurile tradiționale cu dungi sunt favoritele mele. Dar dacă nu am una, atunci prefer Dirol, deși pot părea prea fierbinți pentru alții.

E suficient să mă uit la o revistă sau la o carte pentru câteva secunde, când încep să mă simt rău. O situație similară era pe navă când am verificat harta. Acum știu că citit în mașină în timp ce conduci
absolut inacceptabil. Ei bine, sau pentru asta, atunci și pe navă!

6. Luați Dramamine

Am luat aceste medicamente pentru a evita greața și pot spune că ei ajută! Nu m-am simțit niciodată rău pe întreaga călătorie. Pe de altă parte, m-am simțit somnoros și în cele din urmă am dormit aproape
întreaga călătorie. Dar aș prefera să dorm în mașină decât să mă simt rău tot timpul.

7. Uită-te la orizont

Ceva similar cu cel precedent. Dacă vă uitați la drumul înainte, atunci senzația de greață dispare, indiferent dacă vă aflați în mașină sau în orice alt obiect în mișcare. Privind la drum se poate înțelege întotdeauna când mașina se va întoarce și în ce direcție. Puteți să vă păstrați corpul într-o poziție care vă va ajuta stomacul să rămână pe loc. în loc de a se încurca de la o parte la alta.

Sper că aceste 7 sfaturi vă vor fi utile. Dacă aveți propriile căi de a lupta împotriva grețurilor. vă rugăm să le împărtășiți. Ați folosit deja una dintre aceste metode?







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: