5 start-up-uri caucaziene care s-au dezvoltat pe un mashuka de granturi

- Odată ce satul nostru avea o groapă mare. Din clasa a cincea am mers acolo, cu lumina lunii, făcând niște comisioane mici. Mi-a plăcut cu adevărat. Așa că am studiat la Institutul de Tehnologie și am construit un atelier de la zero, pentru ca eu să pot beneficia de sate și oamenii au avut de lucru. Scopul meu este să mă asigur că tinerii stau în sat. Știi, nimeni nu va merge în oraș dacă își găsește un loc de muncă aici.







Fructe, legume și carne pentru conserve Sadrudin cumpără de la concetățenii săi, în zona lui. Oamenii din satele vecine vin la el cu caise și mere. În timp ce produsele fabricii Lower Keger sunt vândute numai în Dagestan, dar în viitor Sadrudin Rasulov intenționează să iasă cu ea pe piața rusă.

Desigur, formula viitorului medic fată a fost retrasă cu mult timp înainte de forum.

- Compoziția medicamentului nostru a introdus o melatonină umană naturală, care reduce toxicitatea în organism și sporește efectul anti-anxietate. Pur și simplu, este mai puțin dăunător decât alți agenți anti-anxietate și mai ieftin în producție. În timp ce experimentele și testele noastre arată că medicamentul este atât de sigur încât poate fi folosit nu doar pentru a opri nevrozele și psihozele, ci și pentru prevenirea acestora.

Dar acestea sunt doar rezultatele primelor teste. Pentru a aduce pe piață un medicament care nici măcar nu are un nume, este nevoie de cel puțin cinci ani. Cea mai mare parte a acestui timp va merge la certificare. Între timp, sarcina lui Lyudmila este de a testa medicamentul și de a găsi proporțiile optime ale componentelor sale. Grant "Mashuk" ea a petrecut, acum încercarea de a obține un grant "Smart" - 400 de mii de doi ani. Acum, fata este ajutată de scaunul ei, dar, așa cum recunoaște Lyudmila, nu va putea să se angajeze în muncă științifică fără o finanțare stabilă de cel puțin doi ani, în ciuda faptului că totul a fost deja inventat și acum este nevoie doar de timp pentru a lucra. Prea multă concurență pe piața medicamentelor.







- Piața noastră farmacologică, sincer vorbind, privată, nu este atât de ușor de realizat. Ei bine, dezvoltarea științifică a elevului, de fapt, foarte puțini oameni au credibilitate. Prin urmare, mă mișc înainte cu pași mici.

Valoarea grantului este de 2,5 milioane de ruble

- Mai devreme în centrul de reabilitare din Magas acest serviciu a fost. Dar nu au reușit în ceva, nu au avut suficiente fonduri și s-au închis. Ca urmare, nu a mai rămas nici o clasă de hipoterapie în republică. În Vladikavkaz există o clasă similară în centrul de reabilitare. Dar numai pacienții lui pot ajunge acolo. Și putem face orice pentru fiecare.

- Am atârnat o mică stație meteorologică pe dronă și am cercetat atmosfera. Comparația acestor citiri cu datele sondei meteo, care este lansată în Minvody. Ele nu sunt complet corelate, deoarece sonda este localizată la o sută de kilometri de locul experimentului - aceasta este foarte departe. Vreau să încerc să înlocuiesc sonda cu cadrane cu stații meteorologice compacte. În timp ce am efectuat un experiment, trebuie să facem mai multe pentru a compara citirile și pentru a verifica eficacitatea metodei noastre.

Stanislav nu doar compară citirile senzorilor din Minvody și peste gama Rocky din munții din Kabardino-Balkaria, ci și încearcă să găsească modele, luând în considerare datele din trecut.

- Salutul începe să apară într-o oră sau două zile. Există un program special de calculator unde sunt introduse datele primite de la sonda, astfel încât este posibilă urmărirea instabilității energiei în atmosferă și prezicerea grindinei pentru ziua de azi. Dar, în cazul apei minerale, avem o problemă cu timpul. La ora trei dimineața - prea devreme, încă atmosfera nu este încălzită, în trei zile - târziu. În zona noastră, sonda trebuie să fie rulată la un moment diferit pentru a obține date mai relevante.

În cazul în care cercetarea tânărului om de știință se încheie cu succes, în viitor, în serviciile de grapple pot apărea dronii lor. Sunt mai ieftine decât meteorsounds. Drumul în sine costă aproximativ o jumătate de milion, o stație meteorologică compactă - aproximativ 30 de mii de ruble, iar camera, care este necesară pentru a observa procesul de formare a nori de grindină, va costa aproximativ 40 de mii. Potrivit lui Stanislav, aceasta va fi, în primul rând, protejată de o grindină puternică, cum a fost în Caucazul de Nord în luna mai a acestui an, când culturile au fost ucise. În al doilea rând, va contribui la economisirea de bani pe grindină sau, mai degrabă, în detrimentul acuzațiilor.

- Dacă putem într-adevăr să lucrăm cu dronii și să construim prognoze mai precise, atunci vom putea preveni mai multe cazuri de grindină. Prezbiți, știți aproximativ ce să vă așteptați și distribuiți corect taxele. De exemplu, în cazul în care norul merge în pădure, nu puteți face nimic și de a salva taxele, și în cazul în care un acord - trebuie să crească impactul.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: