5 întrebări despre echipa de biatlon "olimpică"

5 întrebări despre echipa de biatlon

Ai nevoie de Podchufarov?

Volkova a preluat din nou echipa națională din cauza lui Shipulin?

Alexey Volkov - un adevărat norocos, a lovit primul cvartet de releu olimpic, terminând cu câteva zile înainte de locul 64 în cursa individuală, unde a fost „de economisire a energiei“. Drept rezultat: titlul campionului olimpic. Sezonul trecut el a fost biathlete „de calitate“ din punct de vedere al performanțelor la cel mai înalt nivel: a petrecut doar șase curse în elita biatlon și a devenit campion mondial. Este o coincidență norocoasă? Desigur, nu, pentru că norocul este cel mai puternic. Fără a incomoda meritele sportivului, dar presupunem că fără un releu de aur campionat mondial nu se poate vedea loc Volkov în primele opt echipa de biatlon. Și nu l-ar salva chiar un record de șapte victorii la Campionatul European și Cupa IBU, deoarece raportul corespunzător turneului. Yugorchanin dar încă percepută ca un „trailer“ pentru Anton Shipulin, care se inchina la colegul lui pe grupul de formare.

În vârstă de 30 de ani, în loc de Kaisheva de 23 de ani. Serios?

Vârsta este un subiect preferat al fanilor biatlonului. spune Veșnic: „Ce contează cine este în echipa națională va ocupa 60-lea loc - în vârstă de 20 de ani, sau în vârstă de 30 de ani? Dar experiența tânără va fi scrisă. " Dar autocarele sunt o chiar și concepte democratice dragi și absolut obiective și, în unele cazuri: dacă bitlonistka capabil de a intra în echipa vechi 28-30 ani, înrădăcinată acolo, și apoi altul, și a câștigat campionatul Rusiei, pentru ce exclude?

Cea mai mare vârstă în primele opt - Old Irina (29), Catherine Yurlova (32) și Irina Uslugina (aproape 29). Și dacă nu pentru întrebarea veche, apoi Yurlova a ratat sezonul din cauza nașterii copilului, dar a câștigat campionatul Rusiei, precum și Uslugina, care a primit o dată în top 15 la Cupa Mondială. Kaysheva același perfomance la Cupa Mondială, în nici un fel inferioare aceeași Usluginoy - ea a câștigat 40 de puncte în șase curse la 78 de puncte în 14 începe. Dar la campionatul național, Ulyana nu a ajuns niciodată pe un piedestal - acest lucru a devenit aparent decisiv. Nu este suficient ca o echipă națională să fie tânără, este, de asemenea, necesar să batăm de 30 de ani.

Și unde este Slepov?

Alexei Slepov în cei 30 de ani nu va renunța. Iar dacă Yurlova a câștigat două campionate rusești, a reușit să ajungă pe lista de echipe, atunci Slepov, care a câștigat trei, nu are. A avut un sezon zimțit din cauza unei boli grave, astfel încât atletul și-a aruncat toată forța în campionatul rus. El a recunoscut sincer că vrea să intre în echipă pentru a se pregăti pentru noul sezon în cele mai bune condiții oferite membrilor echipei. Dar jaful lui Stahanov nu a fost observat de antrenori: alegerea a fost făcută în favoarea lui Yuri Chopin. care a pierdut la Slepov în toate cursele de la campionatul național, și a devenit 79-a în clasamentul general al Cupei Mondiale.

Nu există nici un Malyshko în compoziție. Asta înseamnă că el nu va fi la Jocurile Olimpice?