5 Filtre gratuite de Internet dns, admin malware admin

Filtrul DNS pentru Internet este un serviciu de Internet care vă permite să filtrați serverele nedorite în Internet prin numele de domeniu. De exemplu, site-ul www.virus.org - distribuie virusul pe computerele utilizatorilor care îl vizitează. Dacă un astfel de utilizator are un filtru de Internet bazat pe DNS, în loc de site-ul infectat, utilizatorul va vedea un mesaj despre blocarea unui site periculos. Același lucru se va întâmpla și cu un site fals care va încerca să vă fure parolele de la rețele sociale sau numere de cărți de credit.







Cum funcționează filtrul DNS?

Foarte simplificat, arată astfel:

Filtre DNS publice

Până în prezent, există multe servicii similare, iar majoritatea oferă opțiuni de filtrare gratuit. Multe companii antivirus au propriile lor filtre private și publice. Apoi, voi lista cele mai renumite servicii publice, care au fost deja testate de timp și de oameni.







Această listă nu este cu siguranță completă, însă este, în opinia mea, serverele cele mai interesante și populare care ar trebui să fie utilizate ca prima linie de filtrare și apărare a rețelei de calculatoare de acasă sau a rețelei de întreprinderi. Este important să înțelegeți că utilizarea acestor servicii nu exclude în nici un fel nevoia de a utiliza instrumente antivirus moderne și actualizate, cum ar fi Kaspersky Anti-Virus, de exemplu;).

Citiți același lucru: Ștergerea magazinului în Kaspersky for Mail Servers Linux

Care este filtrul DNS?

S-ar putea să aveți o întrebare despre care dintre aceste servicii să alegeți. Din experiența personală pot recomanda următorul algoritm de alegere:

  • Cu viteza de lucru: SkyDNS, Google, Yandex
  • Despre funcționalitatea programului SkyDNS, OpenDNS
  • Securitate Yandex, Norton, Google

Pentru a testa performanța serverelor DNS descrise mai sus, am folosit utilitarul Benchmark DNS, rezultatele sunt sortate după timpul de răspuns.

După cum puteți vedea din rețeaua mea, cea mai rapidă a fost SkyDNS, urmată de Google, apoi de serverul Yandex (cu filtre complete pentru control parental). Situația din rețeaua dvs. sau din alte momente ale zilei poate fi diferită. Cel mai bine este să testați fiecare serviciu pe cont propriu! Fiecare serviciu are propriile algoritmi pentru a construi liste negre, astfel încât există posibilitatea de blocări false ale site-urilor de încredere. În opinia mea, serverul Yandex arată bine.

Alte postări interesante

Evaluați acest articol







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: