49) Regulatorul sobei de la fret de santine (4 viteze ale încălzitorului)

Salutări pentru tine, prieteni!

Sper că cel mai mult în weekend-urile de vacanță (ca mine) :-)

Și după cum permite timpul, "noi" continuăm să perfecționăm clasicul și să creștem confortul și confortul în el.







Astăzi, etapa următoare este finalizarea încălzitorului, adică: adăugarea vitezelor de rotație intermediare, prin instalarea regulatorului de turație al încălzitorului de la LADA KALINA, încălzitorul RESISTOR de la SHEVINIV. precum și instalarea și încorporarea acestui bun - în "barba" VAZ 2107.

Despre această revizuire, am citit de multe ori în paginile odnodayvchan. Și, prin urmare, trecerea din nou a regimentului de magazine auto ... a cumpărat necesar)

Autoritatea de reglementare însăși este din "Kalina". 4 viteze + iluminare din spate.

Regulator de viteză

Rezistor de încălzire de la SHNiva (sau 10-ki). Se întâmplă pentru 3 și 4 viteze. Am luat 4, ca să nu folosesc un pachet de-al meu. + în același mod, nu am uitat blocul.

A doua întrebare a fost: unde să o inserați?

Kolkhozno a pus-o într-o gaură și tocmai a lăsat-o cu poziția luminii de fundal - nu a vrut să.

"... H.Z. pe care îl reglementează, nimic nu este clar ..." - invitatorul din mașină va spune.

Nu este opțiunea noastră, acest lucru nu ne convine :-) Vom face acest lucru "ca dintr-o fabrică")

Pentru aceasta, (nu fără dificultate), a fost găsită o "plastmasska" Kalinovskaya, de la acest comutator.

Ceea ce este ideal pentru asta (bine, chiar și b) :-)

De atunci, am o "barbă" din 2107, o vom pune acolo

Ideea "a luat", unul dintre șoferi (iartă-i iertarea, porecla nu-și amintește).

Tăiați pătratul maxim din panou, în locul în care exista o lumină de fundal reostat (am scos-o, dar nu mai folosesc puțin din ea)

Mai departe, ne distrugem (pentru cine, decât este convenabil) dimensiunea necesară pătratul de la "plastic".

Notă: Am încercat în loc de oracole, bandă izolatoare neagră - o opțiune foarte proastă. Banda izolatoare nu este suficientă ca gros, slabokleykaya, deci chiar "slazit" în mod constant atunci când încercați pe un pătrat în loc.







După aceea, am pus totul în loc, ajustând cutia. cu un cuțit.

ATENȚIE, nu exagerați. Principala regulă ca de obicei - de șapte ori Măsura, One - Cut!

Mai mult ...

Dar acum sarcina este și mai dificilă - de a face lumina de fundal, astfel încât figurile și pictograma să strălucească.

Atentie - in continuare "ferma colectiva" :-)

Nimic nu a venit în minte decât să facă o cutie de plastic în care să pună iluminarea. El a luat superglue, din plastic de pe CD-ul de box, și a colectat o cutie de frezare pentru iluminare:

Înăuntru, a pus panglica cu LED-uri și a tras firele din spate.

A pus-o pe vârful protuberanței rezultate dintr-un pătrat din plastic și a fixat-o cu mai multe "puncte de lipire".

Toți au încercat și sa dovedit așa:

Imediat a decis să schimbe iluminarea poziției, în comutatorul însuși, tk. verde deschis, nu mi-a plăcut. Dezasamblat și lipit LED-ul SMD la alb strălucitor:

Apoi linia a mers pentru rezistor.

Aici totul este simplu - eliminăm cel vechi, marcați un loc nou (cu atenție, pentru a nu atinge lamele sale!):

Ei bine, ultimul pas este postarea. Schemele de pe șofer sunt complete, de exemplu, am folosit ETU

A conectat totul. A trebuit să cumpăr un "mama-tata", inclusiv "EURO" (subțire):

Ca de obicei, cablajul a acordat o atenție deosebită: în cazul în care este necesar să fure, este ascuns în ondularea.

Rezultatul final:

Ca de obicei, camera face lumină în unele locuri.

Iluminarea s-a dovedit chiar puțin strălucitoare, cred că puțin mai târziu ...

Ei bine, acum sfat:

Imaginați-vă că vechiul switch, împărțit viteza "în jumătate", 50% și respectiv 100%. Dacă acest lucru este luat în considerare în raport cu rezultatul, apoi subiectiv, distribuția vitezelor a crescut astfel:

Cred că mulți vor fi de acord cu mine.

Primul - merge puțin mai silențios decât cel al stocului, dar și la fel de tare ... și fluxul de aer este, de asemenea, puternic. Vreau primul foarte liniștit, astfel încât aerul să iasă ușor ... așa să spun că menținerea temperaturii în oraș, fără înghețuri severe.

Al doilea - să fie ca primul, chiar și mai lent ...

În al treilea rând - permiteți-le să fie aproape ca o secundă ... sau puțin mai rapidă, pentru că chiar și la această sobă cu viteză am destul

Dar al patrulea - ca al treilea acum.

Ie se pare că, de fapt, viteza a 4-a, (în această stare așa cum este) - nu este necesară.

Și pe distribuția altora - de asemenea, trebuie să decidă ...

Prin urmare, problema unei revizuiri mai precise a rezistorului - pentru mine este încă deschisă și este o chestiune de timp.

Dacă aveți orice gânduri sau sfaturi, voi fi bucuros să asculte!

Ei bine, bine, vă mulțumesc pentru atenție ... și nu comutați.))

Prețul de emisiune: 800 ₽







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: