4 Mașină CNC axială pentru tăierea spumei

În acest articol, vă voi spune cum să construiți o mașină CNC și să configurați software-ul. Ei bine, atunci.

4 Mașină CNC axială pentru tăierea spumei

Deci, să mergem la construcție.
Avem nevoie de:
1. 4 motor Stepper.

4 Mașină CNC axială pentru tăierea spumei

Monitor, tastatură, mouse - întotdeauna!






4. Șuruburi de 1 m cu filet M6 - 4 bucăți:

4 Mașină CNC axială pentru tăierea spumei

Șurubul rotește motorul pas cu pas.
la știfturi, nucile sunt alungite - 4 bucăți:

4 Mașină CNC axială pentru tăierea spumei

Când bolțurile se rotesc, piulițele se deplasează împreună cu elementele de ghidare și elementele mașinii împreună cu ele.
Role de ghidare lungime 55 cm (care, așa cum sa dovedit nu este ușor să obțineți) - 8 bucăți.
4 Mașină CNC axială pentru tăierea spumei

6. Șuruburi, fire, plăci din plăci aglomerate, furtun cu diametrul interior de cauciuc 5 mm, cleme, ferăstrău inelar.
7. Din instrument: burghiu cu burghiu, fier de lipit, șurubelnițe, clești, ferăstrău electric.

Inițial, trebuie să tăiem toate elementele mașinii noastre de pe PAL. Aici am indicat dimensiunile detaliilor (toate primitive, de mână): Desenarea cadrului. PAL pot fi găsite oriunde, sunt plăci din mobilier inutil. Am plasat un marker subțire - și înainte cu ajutorul de jigsaw electrice este ușor de văzut. Obiecte mai mici pot fi tăiate cu un cuțit pentru metal. Găurile rotunde sub treaptă sunt tăiate cu o lamă de fierăstrău.






Din detaliile primite, începem să colectăm rafturile viitorului mașini-unelte. În figură am dat dimensiunile și distanțele la care ar trebui atașate ghidurile. După asamblarea rafturilor, trebuie să estimăm unde și cum va fi instalat pas cu pas, în cazul în care șuruburile vor trece. Această lucrare creativă, cred că toată lumea se va descurca cu ea. Și, în general, dimensiunile mașinii, pe care le-am adus, nu pot fi neapărat asemenea. Toată lumea poate construi o mașină cu alte dimensiuni, în funcție de dorința și disponibilitatea componentelor sale.

Dacă aveți întrebări, fiți ghidat de fotografiile de pe un site străin. Orificiile pentru pin trebuie să fie forate. Dar fixarea nuci la elementele în mișcare este creativitatea. N-am găsit nici un dispozitiv de fixare convenabil, așa că am strâns aceste piulițe în orificiile găurite în plăci mici, umezite cu epoxid și le-am înșurubat la mașină.

Ei bine, totul: mașina este construită, este necesar să se extindă firele puțin, astfel încât alimentarea necesară să fie suficientă pentru controlerul +. masina-unelta pe X 55 sm + in sus pe 55 sm poate pleca.

Acum vom configura software-ul și hardware-ul.

Când controlorul a venit la noi, îl putem verifica. Pentru a ne folosi mașina, avem nevoie de programul Mach3. Unde să-l căutați, nu voi spune, pentru că este atât de bine cunoscut. Am instalat, obținem o funcționalitate deplină.

Așa că am instalat motoarele, acum poți tăia. Ne vom cumpăra o spirală pentru plăci vechi:

4 Mașină CNC axială pentru tăierea spumei

Lucrurile sunt super-ieftine. Diametrul este de aproximativ 0,8-1 mm.

Iată o vedere a mașinii mele:

Ne pare rău pentru neînțelegerile, articolul a fost format într-un număr limitat de ore.

4 Mașină CNC axială pentru tăierea spumei

Victor, atunci când tăie un material cu o lungime de 0,5-0,8 metri lungime, arcele raliului sunt văzute sau exprimate. urme de deformare a unei fire încălzite?

4 Mașină CNC axială pentru tăierea spumei

Andrew!
Am înțeles ce vrei să spui. Nu pot să văd. La început sa întâmplat. Luptați-vă cu aceasta - tensiune bună a șirului + viteză redusă și încălzire optimă a șirului. Totul este ales empiric. În articolul următor există o fotografie a aripii, o puteți vedea acolo.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: