3-5 ani - povești dentare

"Tales stomatologic"

Odată, au fost dinți. Desigur că nu au trăit singuri! Ați văzut vreodată dinții cresc pe cont propriu, ca niște ciuperci sau cum ar fi bumps pe un pom de Crăciun? N-ai văzut? Așa este! Ele cresc numai în gură. Dinții noștri au trăit în gura unei fetițe Masha de cinci ani. La început au fost foarte puțini, dar treptat numărul lor a crescut. Au apărut tot mai multe lucruri noi. Uneori se certau, dar era foarte rar. În general, era o familie prietenoasă și veselă. Dinții știau că atunci când a crescut Masha, ar fi 32. 32 de frați prietenoși. Dar nu va fi foarte curând. La urma urmei, știm că Masha avea doar cinci ani, iar dinții ei erau lactate.







Mama mi-a spus fiicei mele că în cele din urmă dinții de lapte vor renunța, vor fi înlocuiți cu dinți permanenți. "De ce ar trebui să fie curățate atunci?" Masha a fost indignată când mama ei ia spus să-și spele dinții: "Toți vor cădea oricum". Când apar adevăratele, atunci le voi avea, apoi le voi curăța. Fata nu-i păsa de dinți și a mâncat multe dulciuri. Ei bine, știm că trebuie să cureți orice dinți, chiar și ca bunicile și bunicii. La urma urmei, după consum, particulele de alimente rămân pe ele, care se deteriorează și miroase teribil și, mai rău, duc la boală. Dar Masha nu sa gândit la asta, credea că dinții ei sunt puternici și nu trebuie să fie curățați.

Deci fata sa gândit și a ratat cuvintele mamei ei. Bineînțeles, dinții nu prea i-au plăcut că nu sunt curățiți. Dar nu au putut face nimic și treptat s-au obișnuit și au trăit viața lor dentară. Ei au crescut și au căzut treptat. Te întrebi de ce au căzut? Pentru că este temporar. Dinții din lapte nu trăiesc foarte mult, nici măcar nu au rădăcini. Mai târziu există molari permanenți care trăiesc în gura unei persoane, întreaga sa viață. până la bătrânețe. Dinții știau despre asta, dar nu îi deranja. Ei știau că va veni ziua și că Zana de dinți va urma în mod necesar. Ei nu s-au gândit la moarte și l-au întâlnit cu bucurie pe fiecare nou frate.

Aici și în această zi a fost una nouă. Se uită curios la semenii săi și întrebă în mod constant despre ceva. Dinții nu erau deloc mâniați de el. Și vecinul a fost prietenos, în curând el a explicat totul copilului și s-au făcut prieteni. Frații au vorbit și au mestecat bomboane în fiecare zi, de multe ori fetița Masha mânca deseori. Deci nu a durat mult. Odată ce, când sa trezit dimineața, Kid nu și-a văzut vecinul vesel. Locul unde fratele său a stat ieri a fost gol. A fost o gaură. "Unde e fratele?" Copilul sa speriat și a plâns. Ceilalți dinți, auzind strigătul lui, s-au alarmat: "Ce sa întâmplat?" De ce plângi Baby? - Da, mi-e dor de vecinul meu. Unde a plecat? Era foarte vesel. Ce i sa întâmplat acum? Este mort? "" Copilul era foarte tânăr și nu știa că dinții copilului cad uneori. - Nu-ți face griji frate! Dinții nu mor, - a spus primul dinte, el a fost cel mai vechi. "Și unde a plecat?" Copilul a fost surprins.







-Ah, tineri! - Vechiul dinte a râs - Tu, că nu știi că Zâna Zâmbetei zboară și ne duce într-o țară dentară minunată. Acolo vom fi curățați cu perii moi și veți hrani tot felul de lucruri delicioase. Dinții trăiesc acolo pentru totdeauna. Nu există niciodată un rău Karies. - Cine este Caries? Și de ce este rău? întrebă micul dinte. Vechiul dinte se încruntă: - E groaznic! Este mai bine pentru tine să nu-l vezi niciodată. Caries mănâncă dinți. În ele apar găuri, care apoi devin imense. Iar când zborul zborului zboară, pur și simplu nu are nimic de luat, Caries mănâncă întregul dinte. Copilul șopti în frică: "Dar cum se va proteja de el, este într-adevăr atât de groaznic și crud?" "Trebuie să ne curățăm în mod regulat și există mai puține dulciuri", a răspuns dintelui mai vechi, "dar fata este prea mică și obrază". De câte ori a spus mamei mele lui Masha că ar trebui să-și spele dinții. Are chiar o perie și un tub cu pastă. Dar totul în zadar. Vedeți, al treilea dinte din stânga este deja bolnav, are o gaură brună. Nu știm ce să facem. Cum să explicăm fetei că, deși suntem producători de lapte, trebuie să curățăm încă o dată peria - a terminat din nefericire dintele mai vechi.

După povestea dintelui Bătrân, copilul nu a putut să doarmă mult timp. Și când sa întâmplat în cele din urmă, el a avut un vis teribil, în care teribilii Caries i-au urmărit pe Baby și au încercat să muște. Dimineața, copilul sa trezit cu strigăte puternice - Oy-Oy-Oy - doare. "Ce sa întâmplat?" Întrebat un dinte mic, înspăimântat. - Un lucru de care ne-a fost teamă că sa întâmplat. Al treilea dinte din stânga a devenit grav bolnav. Caries scoase o gaură în cap. Fata nu vrea să ne curățească și noi, atât de bolnavi, am oftat de durere. Și, între timp, Masha plângea deja. Avea o durere de dinți. Da, da! A treia în stânga. La urma urmei, nu doare numai atunci cand durerile dintilor, Masha, de asemenea, este ranita. Dinții sunt în gura ei, nu pe cealaltă fată. Mama, fără să se gândească de două ori, a pus-o pe Masha și sa dus la doctorul care-i tratează dinții. Se numește dentist. În curând erau deja la policlinica copiilor.

În cabinetul medicului era ușoară și curată. A fost un miros de medicamente. Masha era așezat într-un fotoliu mare. - Deschide-ți gura copilului, spuse doctorul ușor. Purta o haină albă și o pălărie. Masha și-a deschis gura și a văzut dinții unei femei ciudate: - O, cine este? Ce frumoasă, arată ca mama fetei! Ce va face? șuieră dinții. Doctorul se încruntă: -Ha-ay-ay! Ce miros teribil! Un dinte, un bolnav. Dragă, ești tu că nu folosești o periuță de dinți? Curățați vreodată dinții? Masha a strigat: - De ce să le curăț? Oricum vor cădea. Mama mi-a spus despre dinții de lapte. Doctorul a zâmbit: "Da, nu!" Este necesar să-l curățați. De asemenea, dinții din lapte se îmbolnăvesc. Acum trebuie să-l tratez.

-Cum de a trata? - Fata a fost speriată. - Încercați mai întâi o gaură pentru a curăța dintele de carii. Apoi vom pune sigiliul pentru a închide gaura. Înțelegi? Și acum o voi face, aveți nevoie de o injecție anestezică. Nu veți simți nimic. Masha închise ochii cu uimire. Nu vreau să îi sperii pe copii. Dar nu e foarte plăcut când îți mușcă dinții. Iar când sa sfârșit, gura lui Masha era plină cu un nou sigiliu. - Ei bine, dragă! Sper că lecția te-a ajutat. Nu vă puteți aduce dinții în această stare. Promite că vei avea grijă de dinții tăi! - Da, desigur! răspunse fata. Mama și fiica s-au întors acasă. Masha sa grăbit să intre în baie: -Mama! Vreau să curăț dinții! Unde este peria mea? La urma urmei, am o perie și un tub cu pastă de dinți? Mama a râs: Bineînțeles că există! Te-a așteptat mult timp! Fata a strâns paste pe perie și a spus: "Bună ziua! Acum vă voi prezenta pensula! Va vizita în fiecare dimineață și seara. Și foarte curând vei fi alb și curat. Și nu te îmbolnăvi. Dinții râdeau. În sfârșit, vor fi îngrijiți!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: