12 Vacante pentru copii pentru sarbatori

Unde să lucrați pentru copii în timpul sărbătorilor de vară?

Top 12 posturi vacante pentru copiii de la 12 ani.

Editorii Tlum.Ru au încercat să înțeleagă această problemă. Ce ne spune legislația, sunt multe locuri în care elevul acceptă cu bucurie și ce gândesc părinții despre asta?







Conform Codului Muncii al Federației Ruse, un adolescent este oficial autorizat să lucreze de la vârsta de 16 ani. Există însă și excepții: un copil poate căuta o muncă cu jumătate de normă în timpul verii, ajungând la 12 ani. În acest caz, munca trebuie să îndeplinească anumite criterii.

Prin lege, un copil nu poate lucra într-un loc unde:

- Munca este dificilă din punct de vedere fizic sau moral;

- Lucrările includ condiții periculoase de lucru;

- Munca are loc noaptea, sărbătorile sau weekend-urile;

- Lucrarea este legată de băuturi alcoolice, substanțe narcotice, preparate toxice;

- Lucrarea este legată de activitatea de jocuri de noroc, cluburi, cabarete etc .;

- Munca se desfășoară într-o schimbare sau cu fracțiune de normă, de asemenea, sub interdicția de a lucra cu călătorii de afaceri.

Ocuparea forței de muncă ar trebui să fie însoțită de un contract de muncă scris și de un ordin de angajare. Angajatorul trebuie să organizeze o carte de lucru pentru copil. Copilul va avea nevoie de: cerere de angajare, pașaport sau certificat de naștere, SNILS, acordul scris al părinților, rezultatele unui examen medical al eșantionului stabilit (plătit de angajator). De asemenea, angajatorul nu are dreptul să atribuie copilului o perioadă de probă.

Cât timp va pleca copilul pentru muncă în conformitate cu Codul Muncii al Federației Ruse?

Copii 16-17 ani - nu mai mult de 35 de ore pe săptămână;

Copii 12-16 ani - nu mai mult de 24 de ore pe săptămână;

Copiii care în paralel primesc educație (școli de vară, cursuri, etc.) - 17,5 ore pentru cei cu vârste între 16 și 12 ore pentru copii 12-16 ani;

Durata muncii zilnice (trecerea) nu poate depăși:

Pentru copiii între 16 și 18 ani - 7 ore;

Pentru copiii între 15 și 16 ani - 5 ore;

Pentru copiii între 12 și 14 ani - 4 ore;

Pentru studenții instituțiilor de învățământ, instituțiile de învățământ de învățământ profesional primar și secundar, care combină în timpul studiului an universitar cu munca, cu vârste cuprinse între 14 și 16 ani - 2,5 ore, la vârsta de 16 până la 18 ani - 4 ore.

În același timp, găsirea unui loc de muncă pentru un adolescent nu este atât de ușoară, deoarece implică foarte mari dificultăți pentru angajator, care va trebui să semneze o mulțime de lucrări, iar responsabilitatea este mare. Cu toate acestea, găsirea unui loc de muncă pentru un adolescent este reală. Există mai multe moduri:

De asemenea, puteți obține un loc de muncă la LTO (tabără de muncă și recreere). Aceasta este una dintre formele de muncă industrială pentru copiii cu vârste cuprinse între 14-17 ani, cel mai adesea asemenea tabere fiind asociate cu munca agricolă.

Puteți găsi un loc de muncă pentru dvs. folosind căutarea pe Internet, dar trebuie să fiți atenți la agențiile de recrutare, de obicei taxează un procent foarte ridicat pentru ocuparea forței de muncă.

Puteți căuta o muncă între rude și prieteni, ca să spunem așa, "în stilul vechi".

Top 12 locuri vacante oferite copiilor

Să analizăm principalele locuri de muncă oferite în serviciile de ocupare a forței de muncă pentru elevii de 12-18 ani. Pentru comoditate, haideți să rupem aceste fraze după vârstă.

Promotor - distribuirea de broșuri la stația de metrou, degustare în magazin, "barker", costume de creștere. Plus: plata este în majoritate pe oră, puteți negocia termeni foarte flexibili. Mai puțin: trebuie să zâmbiți în mod constant și ceva vparivat. În mod constant.







Câine de mers pe jos / Ingrijire flori - adolescenti uita de multe ori pentru lucrări mici, temporare, cum ar fi un ochi pe pisica, în timp ce proprietarul în vacanță, adăugați Ficus preferat sau preluați e-mail. Plus: dezvoltă responsabilitatea, obișnuiți să iubim frații noștri mai mici. Dezavantaje: după o astfel de muncă, copiii și casele vor dori bani pentru udarea plantelor. Și Rex nu va mai face o plimbare pe gratis.

Vânzarea de produse cosmetice - marketing de rețea, vindeți cosmeticele companiei și obțineți un procent. Plus: fetele pot face ceea ce sunt interesate și nimeni nu se uită la vârsta de aici. Mai puțin: pentru a vinde toate aceste carcase-lacuri nu este atât de simplu, iar procentul de acest lucru este minim, puteți merge în negativ.

Curier - pentru a trimite colete din punct, Și la punctul B. Plus: în mod constant în mișcare. Minus: la fel, dar pe de altă parte - până la sfârșitul zilei picioarele tocmai cad.

Vânzătorul-consultant - să vândă și să consilieze, respectiv. Plus: dezvoltă sociabilitate, venit stabil, ușor de găsit. Mai puțin: trebuie să învățați o mulțime de informații inutile despre produsele companiei. Și din nou zâmbesc mereu.

Copywriter - scrierea de texte pe un anumit subiect pentru postarea pe Internet. Plus: dezvoltă abilități creative, iar rusul va reveni. Mai puțin: la această lucrare, adolescenții "aruncă" adesea: își publică munca, dar nu plătesc bani.

Chelnerul este recepția de comenzi și mese în cafenele și restaurante. Plus: programul flexibil și hrănirea cel mai probabil. Minus: clienții sunt diferiți, inclusiv cei bruiați sau beți, iar graba este înspăimântătoare - nervos.

Animator - lucrează la expoziții, zile de naștere și alte sărbători pentru copii. Plus: munca este sigură, dezvoltă arta și sociabilitatea, și este doar distractiv. Minus: este dificil să găsești un astfel de loc de muncă, dar pentru al obține, trebuie să poți începe o mulțime cu un cuvânt de jumătate.

Tutor - lucrează cu clase de juniori pentru a trage un anumit subiect. Plus: dezvoltă abilități de comunicare, îi permite profesorului să învețe ceva nou. Mai puțin: puțini vor fi de acord că copilul său a fost predat de un alt copil mai mic.

Spălarea mașinilor / asistentul ajutător - diverse lucrări fizice simple cum ar fi descărcarea mărfurilor ne-grele sau curățarea interiorului mașinii. Plus: simulatorul - anulat, există locul în care sportul să se descurce. Minus: locul de muncă este slab plătit, dar adesea mai greu decât cel promis la admitere.

Ce cred părinții despre asta?

Și ce spun părinții despre lucrul la sărbători? Cui a fost inițiativa, cât de mult poți câștiga, dacă copiii au fost înșelați, indiferent dacă au fost nevoiți să intervină în procesul de lucru? Editorial Tlum.Ru a colectat opiniile părinților din forumuri și din rețelele sociale.

„N-am îndrăznit să-și trimită fiul la familiar la prisacă, pentru că nu va fi experimentată ca fără noi, și să vină doar o dată pe lună în concediu ... nu poate fi corect, frate cu 13-14 mari degete pe piesele de schimb asamblate unul cu altul și vândute.“

"Fiul meu a lucrat ca un curier la Moscova de la vârsta de 14 ani. La firma soțului / soției. Da, la început este greu, dar întreaga Moscova a învățat și înțelege gustul banilor. Și banii au învățat să-și petreacă în mod deliberat și câinii pur și simplu nu conduc în jurul străzilor și nu te uiți la computer toată ziua. Deci, dacă este posibil ca adolescenții să câștige bani, atunci eu sunt doar pentru asta ".

"Aici, în Krasnoyarsk, avem un detașament excelent de muncă de vară pentru adolescenți. Puteți locui acolo de la 14 la 17 ani. Am lucrat acolo doi ani la rând, s / p nu este rău pentru 14,15 adolescenți, ceva despre 4500 de ruble pe lună. Puteți face o mare varietate de lucruri, de la agățarea curților până la scrierea articolelor pentru ziare. Puteți găsi de lucru pe interese. În general, sunt pentru faptul că astfel de locuri de muncă ale adolescenților au fost peste tot. "

„Toți prietenii mei au avut o astfel de situație - o fată de aproximativ 13-14 câștiga bani de vară pentru plivit un fel de sere, toate excitat, fata cu cazul, cum ar fi, prețul de bani este să știu ... dar a lucrat și am dat seama că este o chestiune cu totul nu-mi place și tiren pensie de la bunica mea naaaaaaamnogo mai ușor și mai profitabil. În sine, munca pentru un adolescent nu este o garanție a unei atitudini adecvate pentru muncă și bani ".

"Primii bani ai fiicei mele aveau 9 ani. Sa dus la mâncare pentru bucătăria de lapte pentru fratele ei și, în același timp, a adus și alte două mame care nu le place să se ridice mai devreme. Pentru bani. Și ea a crescut cu convingerea că singura modalitate de a-și satisface nevoile este să câștigi bani. Și nu așteptați ca tata să dea sâmbătă.

- Ce e în neregulă cu asta? Nu există nici o constrângere, bunăvoință, fiul ar putea renunța la muncă în orice moment. Nu prostia trudit de a nu face nimic, nu am cerut pentru o plimbare mai târziu, ca lucrarea în dimineața să te ridici ... și să câștige bani pe care le pot ține în mâinile lor și petrec așa cum îmi doresc. Și lecția care a funcționat mult timp, dar banii pentru tot ceea ce vrei ... încă nu sunt suficienți, iar adulții, oamenii de familie care au lucrat alături, au mai puțin - mai mult. A face acest lucru, este un lucru, dar dacă adolescentul însuși dorește, atunci nu văd nimic rău ".

„Eu cred că în cazul în care copilul însuși vrea să lucreze, trebuie să-i dea sansa, dar a urmări în continuare unde el devine ceea ce taxe se va întâlni personal cu supraveghetorul imediat ... și apoi cine știe ce ...“.

Zile lucratoare de succes pentru tine!

Citiți și de la tlum.ru







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: