10 Minusuri de viață în Thailanda - de ce să nu vă deplasați aici pentru ședere permanentă ☼ - imigrant astăzi

- Buna ziua tuturor, esti pe canalul "Eternal Summer"!

- Bună tuturor!

Care sunt sansele tale de imigrare? Aflați gratuit pentru 5 minute chiar acum online.

- Există și dezavantaje.







- Cel mai important minus de viață din Thailanda, în opinia noastră, este dificultatea cu designul. Aici, din păcate, nu poți să vii și să trăiești pentru plăcerea ta. Am nevoie de o viză. În fiecare an, procesul de obținere, prelucrare și reînnoire a vizelor devine din ce în ce mai dificil. Creșterea costurilor acestora, procesul de obținere este complicat și extinderea vizelor este întărită. Nu numai că viza anuală este destul de scumpă, deci nu poate fi dată sau extinsă pentru a doua sau a treia oară. Și asta creează un fel de insecuritate și incertitudine în viitor. Prin urmare, de a locui în Thailanda pe o viză student sau turist este doar pentru cei care sunt gata oricând să părăsească această țară, care are toate posibilitățile pentru aceasta. În cazul în care viza nu este oferită, puteți pleca cu ușurință aici. Despre obținerea cetățeniei în Thailanda, puteți uita complet, în general, cu designul aici este greu.

- De asemenea, este dificil să găsiți o treabă bună aici. Dacă nu sunteți Thai, atunci probabil că nu veți găsi un loc de muncă aici. Desigur, puteți deschide o afacere aici, dar acest lucru necesită o mulțime de investiții. Aici puteți trăi dacă aveți un apartament în Moscova, îl închiriați acolo și cu acești bani vă prosperați aici. Fie că aveți un fel de muncă pe internet, și de asemenea retrageți bani de pe Internet. Și într-un alt mod aici nu poți obține o slujbă. Deși, desigur, puteți, dar va fi ilegal.

- Următorul mare minus suficient de viață din Thailanda sunt faimoasele mirosuri asiatice. Trecând de-a lungul străzii, mirosurile canalului vin. La început se înspăimânte, la început pare pur și simplu rău, dar în cele din urmă te obișnuiești cu ea cumva. Sau nu mergeți în locurile în care miroase, pentru că nu miroase pretutindeni. La început, când am sosit, ni sa părut că era foarte mirositor, mai ales în apropierea plajei, unde aceste deschizături erau deschise. Dar acum suntem obișnuiți cu acest lucru, pentru noi nu mai este un minus. Dar pentru începători, care tocmai vin aici, se tem de aceste mirosuri. Prin urmare, dacă sunteți o persoană foarte pretențioasă, dacă sunteți speriată de mirosurile de canalizare, atunci aici este mai bine, bineînțeles, ca locuința permanentă să nu vină.

- De asemenea, aici există îngrijire medicală destul de scumpă. Mai mult, dacă nu aveți asigurare, atunci o situație vă poate costa foarte mult. De exemplu, știm că un tip a căzut de pe bicicletă, și-a rupt brațul. Operațiunea sa costa 250 mii bahturi. E bine că a fost asigurat. Dacă nu ar fi fost asigurat, ar fi trebuit să-i plătească totul din buzunar.

- Următorul dezavantaj mare pentru mulți străini este lipsa de obicei și alimentele lor preferate din copilarie. Cum, de exemplu, în supermarket-uri din Thailanda este aproape imposibil de a găsi hrișcă, sunt complet vândute smântână, fără brânză, apă sifon. Apa este plină, dar nu există sifon, dar îmi place apa spumantă. Și chiar și acele produse care sunt acolo, de obicei, cum ar fi brânza, cârnați, - că era rus, ne indragostim - acestea sunt destul de scumpe aici. Este de 2-3 ori mai scump decât în ​​Rusia. Pentru timpul în care trăim aici, am învățat câteva feluri de mâncare thailandeze. Am învățat să gătesc mâncărurile noastre preferate fără produse care nu sunt vândute aici. De exemplu, fac o salată de Mimoza fără saur și cu ton. Se pare ca gustul la fel. Acum pentru noi nu este problema lipsei de produse preferate, dar câteodată vreau cu adevărat. La ce produs pierzi cel mai mult?







- Apă carbonată. Un alt dezavantaj al Thailandei este că există aici numeroase insecte diferite. În primul rând, desigur, acestea sunt furnicile, ele sunt omniprezente. Ne-am întâlnit cu ei aproape în primele zile de la sosirea noastră în Thailanda. Ne-am pus geanta lângă fereastră și nu știam ce ar putea fi furnicile. Și nu ne-am potrivit pentru câteva zile. Deschidem și vedem că totul este complet acoperit de furnici. Se urcă acolo, ceva pe care încearcă să-l găsească, niște mâncare, nu știu. Întregul sac era în furnici. Desigur, am fost în șoc.

- Trebuia să le scot toate cu spray-ul de păr.

- Da, le-am vânat cât de bine au putut, au încercat să facă ceva. În general, furnicile, desigur, atacă aici foarte în serios.

"Apropo, sunt foarte stabili aici pentru orice tip de chimie, nu sunt atât de ușor de expulzat".

"Odată ce mă voi trezi, și tot ce-i vorbea Sfeta, furnicile au dus undeva până la coadă."

- Și totuși, așa cum avem mai mult de jumătate din balcon deschis zi, am fost uneori acoperi o varietate de Batman, noi le numim. Ele sunt atât de mari, încât au asemenea coarne. Când această creatură zboară în apartamentul nostru, pentru mine este doar un pic de șoc, isteric, pentru că vreau să scap de ea și nu știu cum să-l prindă. Și când Sasha nu este în acest moment, este foarte rău.

- Acesta este un dezavantaj serios.

- Mulți oameni ne spun: puteți să faceți un fel de cremă de insecte. Dar nu pot imagina că, de la duș, în loc de uleiuri de corp, am uns crema de țânțari, furnici și tot felul de entități.

- Un alt dezavantaj important este că nu puteți bea apă de la robinet aici. Aceasta este, trebuie să cumpere în mod constant. În ciuda faptului că 1 litru costă doar 1 baht, dar în același timp este necesar să se ducă și să se cumpere. Și asta, desigur, cauzează neplăcerile sale. Un alt dezavantaj este că aici există o barieră lingvistică.

- Într-o zi, Sasha a mers la magazin și a văzut un cuplu rus care cumpăra un card sim. Iar Taisia ​​le cere «cât de mult (cât timp?)“, Care este, la ce oră aveți nevoie de o cartelă SIM. Se uită la el cu indiferență, ridicând din umeri, cum ar fi, eu nu înțeleg ce vrei să spui. El întreabă: «cât de mult (cât timp?), Van Mans, The Mans, van an,“ Sasha le spune «cât timp aveți nevoie de o cartelă SIM pentru o lună sau două, timp de un an?». Ei spun 15 zile, Sasha ia Taisia ​​- 15 zile, se uită la Sasha și spune „nu-i vorbești limba lor»?.

- Da, a fost. Nici măcar nu au înțeles că am vorbit engleza. Și acesta este un dezavantaj serios, că mulți nu cunosc nici măcar engleza. Prin urmare, mișcându-se aici, va exista o barieră lingvistică serioasă.

- Și am fost cândva martorii unei astfel de situații când rusul a întrebat Thai unde era trenul. Dar a cerut metoda crocodilului, a arătat-o ​​astfel și apoi a spus "chuh-chuh". Și Thai sa uitat la el și a spus: "Oh, knock-knock, acolo", spune el. Și omul a plecat. Următorul dezavantaj semnificativ pentru sexul echitabil este faptul că în Thailanda există un soare foarte puternic, foarte puternic, care scurge doar pielea. Mai ales la început. Mâinile, fața, gâtul, părul sunt doar uscate în mod catastrofic. Prin urmare, atunci când veniți aici, asigurați-vă că ați stocat mai întâi cu hidratante preferate. Pentru că doar ieși în soare timp de 15 minute, și totul este doar uscat. Și bea mai multă apă.

- Un dezavantaj pentru bărbați este că există prea multe femei disponibile. Dar nu, este o virtute, nu asta. Un alt dezavantaj, care este aici și nu ne-am obișnuit imediat, este că este foarte devreme în întuneric. La ora 7 este deja noapte.

- Și jumătate din șase era încă zi-seară. Și la 7 - este deja noapte. Dacă sunteți obișnuiți să vă ridicați după cină, atunci pentru dvs. zilele vor zbura pur și simplu cu viteză cosmică.

- Un alt dezavantaj este că aici există o vegetație foarte densă. Te poți pierde. Deși nu știu, este, probabil, și o virtute.

- Ei bine, toate acestea sunt dezavantajele vieții din Thailanda, pe care am reușit să o identificăm ...

- Și arată. Sincer, suntem deja obișnuiți cu aceste dezavantaje și ele nu mai sunt ceva teribil pentru noi.

- Desigur, există mai multe avantaje.

- Toate aceste minusuri sunt atât de negative încât nu merită să se miște aici, cred.

- Te iubim foarte mult, te abonezi la canalul nostru, punem un husky, te vedem în următoarele probleme! Până ne întâlnim din nou, pa!

Partajați link-ul în secțiunea socială. rețele:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: