10 Mandal pentru a readuce viata la lumina - faq pe realitate

alira_e_cairan

Meditația pe mandala, un simbol sacru budist, vă ajută să vă înțelegeți mai bine, să vă relaxați și să simțiți creșterea energiei. Imprimați mandalele pe care le doriți, luați creionul colorat și mergeți la o călătorie.






Chiar și cei care nu au încercat niciodată meditația vor face față cu ușurință acestor exerciții, mai mult ca un joc familiar fiecăruia dintre noi din copilărie. Ia plăcere în tine! Luați un set de creioane colorate frumoase, aranjați confortabil într-un loc luminos în care vă simțiți confortabil și confortabil și începeți să creați. Colorarea acestor mandale ajută la calmarea și accesul la resursele lor energetice interne. Nu trebuie să luați totul imediat. Începeți cu cel pe care vă place mai mult decât altele.

Mandala 1: "Cum mă simt mai bine?"

10 Mandal pentru a readuce viata la lumina - faq de realitate

Această mandală vă va ajuta să determinați ce trebuie să vă simțiți mai bine - atât din punct de vedere emoțional, cât și din punct de vedere fizic. Mai întâi, alegeți o singură culoare. Și, fără ezitare, le pictezi părțile din mandala pe care le-ai dorit. Cel mai important lucru în acest exercițiu este de a acționa ca o voce interioară sugerează. Cucerirea mandalei subdimensionate pentru câteva minute. Apoi, luați creionul altor culori pentru ao completa. Nu căutați să faceți frumos, nu vă gândiți la compatibilitatea culorilor, la tot ce se întâmplă în mod spontan! Când ați terminat, priviți mandala. Și scrieți cele trei cuvinte care ți-au venit în minte. Reflectați cu privire la semnificația acestor cuvinte în raport cu întrebarea inițială, la care mandala este chemată să răspundă: de ce trebuie să mă simt mai bine?

Mandala 2: "Ce culoare îmi este respirația?"

10 Mandal pentru a readuce viata la lumina - faq de realitate

Rareori ne gândim la modul în care respirăm. Și chiar și mai puține ori fac exerciții de respirație. Așezați-vă timpul acum! Relaxați-vă, priviți cu atenție mandala și alegeți culoarea care simbolizează respirația. Colorați-i cercul central. Faceți exercițiul, concentrați-vă asupra respirației. Fiți conștienți de exact cum vă respirați. Apoi culorați razele mandalei unul câte unul. Pick up pentru asta, sau acele creioane pe care le crezi ca poti ajuta „activa“ respirația dumneavoastră: face mai lent, mai profund, spokoynym.Teper, completarea pictura mandalei, intrați în contact cu energia profundă a vieții care trăiește în voi . Folosește-l.

Mandala 3: "Cum să te găsești?"

10 Mandal pentru a readuce viata la lumina - faq de realitate

Selectați creionul care vă place cel mai bine și culoarea cercului central. Apoi, cu o culoare diferită, selectați partea din mandala care vă place mai mult. Alegeți-o intuitiv! Du-te creionul de-a lungul razele stelei în această parte, ca și cum ai fi rătăcit în jurul labirintului. Uită-te la firul colorat rezultat. Și întrebați-vă: "Ce îmi amintește de această cale?" Scrieți trei cuvinte, fraze sau propoziții care vă vor ajuta să vă descrieți calea. Reflectați-le pentru câteva minute.







Mandala 4: "În ce stare energetică sunt astăzi?"

10 Mandal pentru a readuce viata la lumina - faq pe realitate

Lăsați florile să vă vorbească! Fă-ți încrederea în intuiția ta, vopsește mandala așa cum vrei tu. Culorile alese vor ajuta la determinarea stării energiei tale. Uită-te la imaginea decorată și scrie trei cuvinte-cheie care îți vin în minte. În decurs de cinci minute, medita la sensul lor în legătură cu întrebarea: „Ce energie de stat sunt astăzi?“ Vă rugăm să rețineți că excesul de căldură disipează energia florilor, cea mai rece - paralizarea ei. Și nu uitați că mandala reflectă starea dumneavoastră în acest moment. Mâine se poate dovedi complet diferită.

Mandala 7: "Ceea ce împiedică curgerea liberă a energiei mele?"

10 Mandal pentru a readuce viata la lumina - faq de realitate

Colorați această mandală, trecând din centru, întrebați-vă întrebarea: "Ce împiedică circulația netedă a energiei mele?" După ce ați terminat de colorat mandala, luați în considerare câteva minute. Fă-o liniștită și liniștită. Lasă-ți mintea, gândurile să vină și să meargă, ca niște nori pe cer. Și acum, uite, ce culori ați folosit - rece (verde, albastru, violet) sau cald (roșu, portocaliu, galben)? Primul "închide" canalele de energie, al doilea "deschide" -ul. Uită-te cu atenție unde ai pus aceste culori. Încearcă să-ți amintești ce imagini și emoții ai avut când ai folosit creioane de diferite culori. Și scrieți ce vă amintiți.

Mandala 8: "Cum să vă întăriți energia?"

10 Mandal pentru a readuce viata la lumina - faq pe realitate

Incepand cu „floare“ central al Mandala, vopsea meticulos petale de ea, folosind cele trei culori pe care le priglyanutsya.Dlya colorat alte „culori“ stilouri schimbare prin selectarea celor care credeți că vă va completa și consolida primele trei tsveta.Posle acest lucru Alegeți o culoare diferită pentru centrul florilor. Respirați încet, uitați-vă la desen și scrieți trei expresii care vă revin brusc în minte. Gândiți-vă asupra lor într-un mediu calm.

Mandala 9: "Cum să echilibrăm emoțiile?"

10 Mandal pentru a readuce viata la lumina - faq pe realitate

Identificați trei emoții negative care sunt deosebit de deranjante pentru dvs. (de exemplu, frică, furie, invidie ...). Listează-le sub mandala, apoi alegeți trei culori care le vor simboliza. În urma intuiției, colorați aceste frunze în culori. Luați celelalte creioane și pictați-le cu tulpini și fundal de mandala. Relaxează-te, închide ochii pentru un minut. Apoi, uită-te la desenul tău. Descrieți sub mandala ceea ce simțiți.

Mandala 10: "Eu activez și îmi armonizează energia"

10 Mandal pentru a readuce viata la lumina - faq de realitate

Uită-te la mandala asta pentru câteva minute. Apoi, începe să-l picteze cu cercul central prin selectarea favorit creion tsveta.Potom ia șapte creioane de toate culorile curcubeului (roșu, portocaliu, galben, verde, albastru, indigo, violet). Doar asculta sentimentele tale, vopsea cifrele umane fiecare dintre aceste finale tsvetov.V pot picta mandale orice limite, cum ar fi culoarea sau faptul că, așa cum ți se pare, complementul cel mai armonios exercițiu risunok.Eto activează și armonizeaza de energie. Notați ce simți după ce ați terminat desenul.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: