Combinate nordice

Sărind din rampă de lansare și rasă de 15 km - aceștia sunt termenii nordic combinat, sau, cum se numește uneori, "combinația de nord".

Schiatul biatlon a fost invariabil inclus în programul tuturor olimpiadelor albe. De mult timp, toate competițiile internaționale majore au fost înfrânte de strămoșii săi - norvegieni.

Șapte medalii olimpice cel mai înalt standard plus „de aur“ produs la campionate mondiale - o evaluare convingătoare a maeștrilor biatlon norvegiană. Și totuși, acum superioritatea lor incontestabilă nu este în discuție. Talentați „schiori care zboară“, având piloti de anduranță a apărut în ultimii ani în multe țări, și mai ales în Cehoslovacia, Republica Democrată Germană, Germania și Elveția. Această situație a agravat în mod semnificativ lupta dintre dublurile la cele mai mari competiții internaționale. Și nu este o coincidență faptul că dintre cele 6 medalii de aur jucate în perioada postbelică la Jocurile Olimpice albe, norvegienii s-au mulțumit cu doar trei. Cele 3 medalii rămase a mers la: St. Moritz (1948) - Finn X. Hasa, în Squaw Valley (1960) - Dl. Tom, iar la Grenoble - F. Keller (ambele - Germania).

În țara noastră, biatlonul este unul dintre cele mai tinere tipuri de competiții de schi. În cazul în care primul campionat URSS în sărituri cu schiurile a avut loc în 1926, combinată nordică a primit un permis de ședere permanentă în calendar Uniunii doar în 1935. În ciuda acestui fapt, celui mai bun masterat biatlon înainte de jumper-ul de schi, a fost forțat să facă loc pentru campioni străini pe podium ah onoare.

A terminat senzațional prima zi a concursurilor la Jocurile Olimpice de iarnă VII din Cortina d'Ampezzo. Cel mai bun rezultat în a sări de la o rampă de lansare a fost arătat de atletul sovietic Yu Mbshkin. Cu toate acestea, în cursa liderul a terminat pe locul treizeci. Ca rezultat - doar locul 13. Adevărul vechi a fost confirmat că se poate conta pe succesul biatlonului numai dacă reușește să joace cu succes, atât în ​​sărituri cât și în cursa.

Mai exact, în Cortina d'Ampezzo, a vorbit N. Gusakov. Cu numărul de puncte a ajuns pe locul 7. Și deși debutul olimpic al dubei noastre nu ne-a plăcut deloc, chiar și atunci specialiștii străini au observat ce posibile capabilități au maestrii ruși.

Și nu s-au înșelat. Biatleții noștri au făcut concluziile corecte, au făcut ajustările necesare la formarea lor, au crescut sarcini de antrenament, iar Squaw Valley, patru ani mai târziu, a jucat mult mai mult succes.

Mari sperante au fost plasate pe D. Kochkin. Cu un an înainte de Jocurile Olimpice de Iarnă a VIII-a, a apărut cu succes în Valea Squaw, ocupându-se pe locul întâi și a fost în mod natural numit unul dintre concurenții pentru titlul de campion olimpic. La început, totul a mers bine. Pe trambulină, Kochkin a luat locul 2. Cu toate acestea, pe pista de schi, și-a pierdut avantajul și a reușit să devină doar al cincilea. Dar Leningrad Gusakov mulțumit. Inspirat de exemplul soției sale - Maria Gusakova, care a câștigat cursa de 10 km, a petrecut superb ziua a doua a concursului. Dificil 15 km au fost depășite de ei în 58 de minute. 29,4 secunde care ia permis să se ridice în clasament imediat cu șase locuri mai mari și să câștige o medalie de bronz.

Un eveniment remarcabil este legat de numele lui Leningrad N. Gusakov. În 1961, a participat la faimoasele concursuri internaționale, care se desfășoară în mod tradițional în fiecare an lângă Oslo, pe Muntele Holmenkollen. Traseul de schi fond este considerat unul dintre cele mai dificile încercări. În Norvegia este cel mai bun biatlon care primește premiul cel mai onorabil - Cupa Regală. Iar aici, spre deosebire de toate așteptările, Gusakov a câștigat-o. Înainte de oaspeții din Leningrad, premiul de onoare Holmenkollen a fost acordat de numai trei ori, deși a fost jucat încă din 1892.

Dar înapoi la Jocurile Olimpice albe. Un alt început al olimpicului, doi bărbați ai URSS, au luat-o la Innsbruck în 1964. Și aici, mesagerul orașului Lenin-N se distinge. Kiselev. Sa descurcat perfect: pe rampa de lansare a ocupat locul 3, pe pista - 8a. Numărul de puncte i-a permis să devină proprietarul unei medalii de argint.

Nici veteranul N. Gusakov. Cel de-al treilea start olimpic la adus pe locul 4. Al șaptelea a fost terminat de V. Dryagn - atlet din Kirov.

Astfel, dacă în Squaw Valley, combinatoare sovietice a fost de 6 puncte, în Innsbruck în clasamentul echipei neoficiale au marcat 2 puncte mai mult și, de asemenea, au primit o medalie de valoare.

Progresul stăpânilor noștri a fost observat și de presa străină. ziarul iugoslav „Sportske Novosti“, în special, a scris: „Concursul nordic combinat nu este aruncat la suprafață un nume nou, dar a adus un succes major pentru sportivii sovietici, chiar dacă au câștigat doar o singură medalie. Este demn de remarcat că printre primii șapte participanți se numără trei reprezentanți ai Uniunii Sovietice. Acest lucru confirmă într-adevăr prognoza că cuvântul principal pentru următoarele jocuri olimpice va fi pentru sportivii sovietici ".

Da, până la pasul cel mai înalt al piedestalului gloriei olimpice a fost un pas. Dar în Grenoble (1968), dublurile noastre au suferit un regres serios. Ei nu numai că nu și-au multiplicat succesele, dar și-au predat în mod semnificativ pozițiile câștigate. Nici unul dintre cei care au vorbit la Jocurile Olimpice X de iarnă nu a putut intra în râvna celor șase, dând puncte pentru testul neoficial. Și în rampă de lansare pol de 70 de metri și cursa de 15 km kirovchanin V. Dryagin, atlet estonă T. Halyand, Leningrad R. Makar și Artyukhov au fost în mod clar sub capacitățile lor. În top zece în clasamentul general au reușit să intre Makar (locul 7) și Dryagin (locul 8).

Peste mulți dintre cei care au discutat serios au făcut ca sportivii noștri și mentorii lor să nu reușească la Grenoble.

Pe o critică destul de corectă, dublurile au răspuns în acțiune. La trecerea în High Tatras, Campionatul Mondial 1970, la podium a urcat doar două sovietice atlet - un talentat N. Nagovicyn, unul dintre cei care au venit să înlocuiască veteran și un luptător experimentat V. Dryagin. Prima dintre ele - un reprezentant al orașului Kemerovo - a repetat realizarea D. Kochkina, a câștigat „argintul“ la Cupa Mondială din Zakopane (1962). Al doilea - a devenit medalist de bronz.

Astfel, la pasul cel mai înalt, doar un pas. Numai unul.