4 Festivalul - magicienii de pe dealurile vrabii, unde și când

Întrebarea 22: Numele acestui dispozitiv mecanic a fost folosit ca titlul a două lucrări de același gen. Prima lucrare este legată de fața sângelui regal și nu devine rege, iar a doua este scrisă cu o origine specială non-regală, care totuși a devenit un fel de "regină". Denumiți acest dispozitiv și cele două persoane în cauză.







Răspuns: Mousetrap, Hamlet și Agatha Christie.

Întrebarea 23: Această pasăre din familia pesterilor își are numele, probabil pentru că seamănă cu silueta unui călugăr medieval musulman războinic. Sună această pasăre.

Întrebarea 24: În vechii evrei a fost numită "Bereshit", ceea ce înseamnă "La început", grecii antice aveau "Geneza", adică "Origine". Și sub ce nume este cunoscut în Rusia?

Răspuns: "Geneza" este prima carte a Bibliei.

Întrebarea 25: Amintirea operei unui mare compozitor german, spune în Old Norse, "alegerea omorâtului".

Întrebarea 26: Care a fost numele insulei la care, la începutul secolului al XVIII-lea, pirat căpitanul Eduard Tich a aterizat 15 marinari rebeli?

Răspuns: Pieptul omului mort.

Întrebarea 27: Îndrăznesc să afirm că prezența mea divină, și numai ea singură, amuză zeii și poporul. În timp ce chiar retorii mari doar prin intermediul unui discurs lung, atent gândită vă îndemn să scuture îngrijirea sufletului grea, am ajunge la acest imediat, o apariție mea. „De acum aproape 500 de ani, ea însăși lăudat. Numiti-l.

Întrebarea 28: Cei mai mulți dintre voi, desigur, au văzut un monument ridicat pe mormântul lui Vladimir Väsotsky. Mai puțin cunoscut este faptul că Marina Vlady și câțiva prieteni apropiați a fost un alt proiect care, în opinia lor, într-o măsură mai mare personificat călătoria pământească a poetului, a cărui viață este adesea comparat cu o stea arsă. Cum ar trebui să fie acest monument?







Răspuns: Un meteorit instalat pe farfurie.

Întrebarea 29: Părintele Noe, după cum se știe, și-a luat chivotul de gopher de lemn pentru 7 perechi de cureți și 2 perechi de animale necurate. Noe a refuzat să ia un animal în chivot. Unii cred că a făcut asta cu o pisică neagră. Alții cred că Noe nu era superstițios, dar era prudent și nu la dus la arcă. Cine?

Întrebarea 30: Două instituții au fost închise în Sparta după moartea regelui timp de 10 zile. Când acest obicei a învățat regele persan Xerxes, el a spus că, în Persia, obiceiul ar fi fost imposibil, t. Pentru a. Fi lipsit de subiectele sale două activități preferate. Ce fel de instituții erau acestea?

Întrebarea 31: Una dintre personajele lui Dushechka din Cehov este foarte preocupată de întrebarea: "Ar putea fi roșu Hamlet?". "Nu, nu am putut", au răspuns ei. Deci, de ce în zilele lui Shakespeare nu putea fi Hamlet roșu?

Răspuns: În teatrul Shakespearean, peruci roșii purtau doar actori care jucau răufăcători.

Întrebarea 32: Moscova - 5, Roma - 2, Paris - 1, Kiev - 1, Washington - 0. Ce înseamnă aceste cifre?

Răspuns: Numărul de echipe de capital din cea mai înaltă ligă a campionatului național de fotbal.

Întrebarea 33: Luptele de clasă Iowa lansate în Statele Unite în 1943 au avut, în comparație cu navele de război convenționale, o cocă mai restrânsă. Acest lucru a dat navei calități suplimentare de mare viteză, dar a existat, de asemenea, încă un motiv, nu mai puțin important, pentru ordinea strategică, care ia forțat pe designeri să facă asemenea nave. Care este motivul pentru aceasta?

Răspuns: Acest lucru a permis navei să treacă prin canalele Canalului Panama pentru o utilizare mai mobilă în oceane.

Răspuns: Abraham Lincoln.

Întrebarea 35: În faimosul salon al "prețioasei" doamne de Rambouillet, doamnele au înlocuit vocabularul de zi cu zi cu un rafinat și mai elegant din punctul lor de vedere. De exemplu, dinții sunt "mobilarea gurii", picioarele sunt "suferinzi minunate". O astfel de expresie există în limba rusă modernă. Cum sună?

Raspuns: Ochii sunt oglinda sufletului.

Întrebarea 36: În casă, șoferul A locuiește într-un apartament separat, iar șoferii B și B se află în apartamentele învecinate, frații frate ai conducătorului auto A. Mai mult de la sofer O frați nu sunt. Șoferul A din apartament are 3 ferestre, numărul de ferestre din apartamentele șoferilor B și B este același. În total, frații din apartamente au un număr par de ferestre. Și acum aproape problema de cusut: nume principal motiv pentru care în această casă soacra de conducător auto A.

Raspuns: Cei trei frati au un numar par de ferestre nu pot fi. Prin urmare, A este o sora. Nu poate avea soacra.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: