19 moduri de a găsi informații în Google că 96% dintre utilizatori nu știu despre

19 moduri de a găsi informații în Google că 96% dintre utilizatori nu știu despre

În fiecare zi, milioane de oameni folosesc Google pentru a căuta o varietate de informații. Cu toate acestea, majoritatea dintre noi folosesc doar o mică parte din toate capabilitățile de căutare. Vă oferim 19 modalități de a vă ajuta să găsiți cele mai eficiente informații de care aveți nevoie în Google!







1. Cum să găsiți expresia exactă sau forma unui cuvânt
Găsiți exact expresia sau forma unui cuvânt pur și simplu! Pentru a face acest lucru, utilizați ghilimelele "". Luați o frază sau un cuvânt în ghilimele și Google va căuta o pagină web în care există exact o astfel de expresie (formă de cuvânt).

De exemplu:
"Mă minun la cer"

2. Cum să găsiți un citat în care cuvântul lipsește
Dacă uitați cuvântul în citat - nu contează! Luați toate citatele în citate și puneți o stea în locul cuvântului uitat *. Și citatul tău va fi găsit împreună cu cuvântul uitat.

De exemplu:
"Ce am eu * сокіл"

3. Cum să găsiți oricare dintre câteva cuvinte
Doar listați toate opțiunile potrivite prin tăișul vertical:. Google va căuta documente cu oricare dintre aceste cuvinte.

De exemplu:
vareniki | deruny | vodcă
terenuri de țară (borispolatnaya)

4. Cum să găsiți cuvinte într-o singură propoziție
Utilizați operatorul cu un nume frumos "ampersand" - -. Dacă combinați cu un cuvânt ampersand, Google va găsi documentele în care aceste cuvinte sunt într-o singură propoziție.

De exemplu:
Monumentul lui Taras Șevcenco - Kiev

5. Cum să găsiți un document care conține un anumit cuvânt
Puneți în fața cuvântului dorit plus, fără al separa de cuvânt cu un spațiu. Puteți include mai multe cuvinte obligatorii în interogare.







De exemplu:
Fostul monument al bulevardului Lenin +

6. Cum să excludem un cuvânt din căutare
Puneți un minus înainte de cuvântul pe care nu doriți să îl vedeți în răspunsuri. Deci, puteți exclude chiar câteva cuvinte:

De exemplu:
chervona ruta -hotaru-cântec
schemele de broderie - spire

7. Cum să căutați pe un anumit site
Pentru aceasta, operatorul site-ului este potrivit. Vă permite să specificați site-ul pe care doriți să căutați direct în interogare. Asigurați-vă că postați un colon de site.

De exemplu:
Constituția site-ul Ucrainei: rada.gov.ua

8. Cum să căutați documente de un anumit tip
Aveți nevoie de operatorul mime. Puneți în mime de interogare, un colon și apoi tipul de document de care aveți nevoie. De exemplu, documentul pdf sau doc.

De exemplu:
cerere de mime de pașaport străine: pdf

9. Cum să căutați pe site-uri într-o anumită limbă
Cu operatorul lang. După lang, trebuie să puneți un colon și să scrieți ce limbă aveți nevoie de documente. Dacă aceasta este rusă, atunci trebuie să specificați ru, dacă ucrainian - uk. Limba belarusă este notată ca fiind, engleza - ro, franceză - fr.

De exemplu:
void glClearColor lang: en

10. Căutarea prin sinonime
simbol

pentru a căuta cuvinte care sunt similare cu cele selectate. Vedeți toate linkurile către paginile cu sinonime pentru cele mai bune cuvinte, dar niciuna dintre ele nu va conține acest cuvânt.

cele mai bune filme sunt cele mai bune

11. Înțelesul cuvântului
Introduceți șirul de căutare definit. și să învețe semnificația acestui cuvânt.

12. backlink-uri
Introduceți link-uri: denumiți mesajul și veți afla legăturile care duc la acest site.

13. Convertorul unității
Dacă trebuie să cunoașteți valorile, trebuie doar să introduceți interogarea în șir.

De exemplu:
1 kg în lb

14. Aflați cursul de schimb
Pentru a cunoaște cursul de schimb, introduceți pur și simplu o solicitare.

De exemplu:
1 grivne în ruble

15. Ora în oraș
Introduceți o interogare constând din "timp" și "oraș" - prima linie va fi ora exactă a acestui oraș.

De exemplu:
timp Kiev
timp în Kiev

16. Calculator
Este suficient să dați un exemplu în bara de căutare și să faceți clic pe căutare - Google va returna rezultatul ecuației.

17. Căutarea unei pagini memorate în memoria cache
Google are servere proprii, unde stochează pagini cache. Dacă aveți nevoie doar de acest lucru: "ca:"

18. Prognoza meteo pentru oraș
La fel ca în cazul timpului, utilizați operatorul "vreme" și "oraș" în șirul de căutare. Și aflați prognoza pentru câteva zile.

De exemplu:
vreme Kiev

19. Traducător
Puteți traduce cuvintele fără a părăsi motorul de căutare. "Traduceți cuvântul într-o limbă".

De exemplu:
traduceți-mă iubesc în italiană







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: