10 Semne externe că sunteți o persoană inteligentă - o casă

10 Semne externe că sunteți o persoană inteligentă - o casă

M-am dus întotdeauna la lucru, ca sărbătoare. Aici, colegii mei, oameni cu minte asemănătoare, o echipă de profesioniști inteligenți și oameni frumoși. Am întâlnit împreună această iarnă tare. Solidaritatea în principiu, ne-am certat în miniaturi, uneori nu am fost de acord între ele, am discutat în mod fierbinte despre politici și politicieni. Apoi a venit izvorul ... Și între noi nu mai există contradicții, am uitat de orice dezacorduri. Ca unul vom repeta: "Nu vom permite războiul! Nu avem nevoie de a-și apăra „Echipa noastră - aceasta este întreaga Ucraina: locuitorii Lviv, Kharkiv, Simferopol, Herson, Kiev. Sunt un etnic rus, care, prin ideea absurdă a unui om, trebuia să "experimenteze toate deliciile lui Bandery și naționalismului". Dar toate acestea nu au fost și nu! Există înțelepciunea oamenilor, înțelegerea și respectul profund pentru toate națiunile! Îmi place Ucraina cu toată inima, și ea îmi vine reciproc. Noi, colectivul goodhouse.com.ua, suntem siguri că numai unitatea, bunătatea și iubirea noastră ne vor conduce spre pace și fericire!







10 Semne externe că sunteți o persoană inteligentă - o casă

Evenimentele din ultimele luni care au zdruncinat țara au făcut ajustări ale viziunii noastre asupra lumii. Sa dovedit, lumea este atât de fragil, încât doar un singur cuvânt greșit sau cu fapta, zgîlțîie în fragmente mici, rănind inima și sufletul în sensul literal. Toată lumea se luptă pentru adevăr. Singura controversă pentru a împărți oamenii în tabere aflate în conflict, constă în faptul că fiecare are propria acest adevăr: cineva să se supună ordinelor, iar cineva vine de-a lungul dictatelor inimii. Ne-ar plăcea atât de mult să avem cât mai multe obiective unificatoare, momente de bucurie și ocazii de mândrie pentru rudele, prietenii, vecinii, colegii noștri și compatrioții noștri care nu sunt familiarizați cu noi. Despre ce vorbesc femeile astăzi - mame, neveste, surori și fiice? Ei se roagă lui Dumnezeu că această lume este sigură și sănătoasă! Copiii, soții și frații nu stau pe părțile opuse ale baricadei, ci se bucură cu succes la locul de muncă și la școală. Și au glumit, lăsat, iubiți. Pace la tine și la familiile tale! Amintiți-vă, Ucraina este o singură țară!







10 Semne externe că sunteți o persoană inteligentă - o casă

Te consideri o persoană inteligentă? Ești sigur că o poți vedea în jur?

Nu există nici o îndoială că baza inteligenței este acele calități care nu sunt vizibile. De exemplu, abilitatea de a rămâne tăcută sau a adus abilitatea de automatism să privească prin noutățile cărții, îngrijindu-se în mod constant de auto-dezvoltare. Dar, totuși, veți fi de acord: atunci când întâlnim o persoană, facem o impresie despre el, în primul rând, pe baza modului în care se comportă. Vreți să știți dacă ceilalți din jurul vostru vă percep ca o persoană inteligentă? Verificați dacă respectați aceste reguli simple!

Obiceiul de scuze fără nici un motiv: opinia unui psiholog

Ține gura liberă
Guma de mestecat în timpul unei conversații (precum și suptul unei acadei sau a unui sandwich) este un lucru inadmisibil într-o societate decentă. Cu siguranță, interlocutorul tău nu mai are tăcere, dar este puțin probabil ca el să fie mulțumit de faptul că lucrezi constant cu fălcile care se ocupă de el.

Fii capabil să mănânci frumos
Vrei să impresionezi un intelectual? Înainte de a merge la un restaurant, asigurați-vă că știți cum să mâncați bine. Nu este vorba doar de abilitatea de a folosi un cuțit și o furculiță, dar și de asemenea lucruri cum ar fi, de exemplu, nu vorbiți cu gura plină. Și nu aruncați pe mâncare: conform regulilor, ar trebui să i se lase să se răcească. Și, de asemenea, dacă mâncați supă. atunci placa nu ar trebui să fie înclinată însăși, ci din sine. Dacă beți o băutură printr-o paie, în orice caz, nu terminați ultima picătură!

Păstrează-ți sentimentele pentru tine
Nu este necesar să apelați la un soț cu pseudonime afectivă afectivă, cum ar fi "iepurașul" sau "păsărica" ​​- acest lucru este inacceptabil. De asemenea, nu vă sărutați și nu vă îmbrățișați în față. În cele din urmă, dragostea pentru soțul ei poate fi demonstrată mai subtil și inteligent.

Aflați cum să întâmpinați oameni din afară
O femeie, conform regulilor etichetei, nu trebuie să sară din scaun când intră cineva în cameră. Și nu ar trebui să fie prima care să se prezinte unui bărbat. Apropo, în legătură cu strângerea de maneci: dacă un om la întâlnire vă dăruiește mai întâi, nu este foarte inteligent, dar puteți arăta o astfel de inițiativă pentru a sublinia caracterul comercial al întâlnirii.

Nici un slang
Cuvintele de slang sunt permise numai într-o societate a rudelor și a bunelor prieteni. Dacă vedeți o persoană pentru prima dată, nu ar trebui să utilizați cuvinte ca "nyashka", "trabil", "tusit" în fraze. Nu menționăm expresii brute - și este clar că o persoană inteligentă nu le folosește în principiu.

Fiți capabil să fiți lipsiți de griji
Interlocutorul dvs. a venit într-un costum colorat sau a vărsat un pahar de vin? Vă prefaceți că nu ați observat nimic - așa se comportă oamenii inteligenți. Ei nu vor forța niciodată un om să se roșească și să facă scuze dacă se comportă ciudat.

Utilizați în mod activ "cuvintele politicoase"
În orice situație, chiar și extremă, intelectualul nu va uita să salute și să-și ia rămas bun. Folosește în mod activ cuvinte precum "fii bun", "îți voi fi recunoscător", "nu vei fi deranjat ..."







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: